בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 156 (257) 25/04/04

עסקי אוויר

לא רק לכחולים: חיל–האוויר מעניק שירותי תחזוקה לשייטת, לסיירת ולמשטרה

גיל שני

בחודשים האחרונים החלה יחידת מתנ"מ (מרכז תחזוקת נשק ומערכות) של חיל–האוויר לספק שירותי תחזוקה למערכות שונות המופעלות על ידי יחידות צבאיות שאינן שייכות לחיל–האוויר, ואף למערכות הנמצאות בשירות משטרת ישראל. את החידוש יזם סא"ל שמואל קוזי, מפקד מתנ"מ, שהבין את הפוטנציאל התקציבי בהפעלת היחידה למטרות אלה.

יחידת מתנ"מ היא אחת מהיחידות המובילות בתחום שירותי התחזוקה למערכות בחיל–האוויר. אבל, למרות רמתו הגבוהה של השירות ביחידה, לא נעזרו בה עד לאחרונה יחידות אחרות, מחוץ לחיל–האוויר, שהשתמשו בשירותי התעשיות הביטחוניות השונות כדי לתחזק את המערכות.

"יש לנו את היכולת לעשות את העבודה ברמה הכי טובה, ובעלות נמוכה מאוד ביחס לתעשיות", אומר רס"ן ראובן ישראלי, מפקד בי"מ בקר"י (בית מלאכה בקרת ירי) במתנ"מ. "על רקע קיצוצי התקציב הקשים בצבא, טבעי שנסייע ליחידות אחרות ונבצע עבורן את עבודות התחזוקה".

בין היחידות שכבר נעזרות בשירותיה של מתנ"מ, ניתן למצוא את סיירת מטכ"ל, שייטת 13, יחט"ל (יחידת התחזוקה של אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה) וגם את יחידת המסוקים של המשטרה. "אנחנו מבצעים את אותה העבודה שמבצע היצרן, אבל במחיר נמוך פי שלושה", מסביר רס"ן ישראלי. "השיטה הזו לא פוגעת באיכות המוצר, אבל הכסף נשאר בצבא ומיליוני שקלים נחסכים".

יתרון נוסף שמעניקה תחזוקת המערכות במתנ"מ הוא הזמינות הרבה. "מדובר ביחידות שזמינות המערכות שלהן משמעותית מאוד לפעילותן", אומר רנ"ג ישראל בין, הממונה על בי"מ בקר"י. "התעשיות הביטחוניות גובות תוספת מחיר על עבודה בפרק זמן קצר, ואילו לנו יש אפשרות לבצע את העבודה באופן מיידי, בלי לשנות את המחיר". עד היום נקלטו במתנ"מ כמאה מערכות מהיחידות השונות והכוונה היא להמשיך ולהגדיל את מספר הגופים שנעזרים בשירותי היחידה.

עוד באותו מדור

יצא גיבור

בשה"ד זוכרים את לירון

לירון שקד, חיילת ביחידת ההסרטה של חיל–האוויר, נפטרה מסרטן הדם ביוני 2003. בחודש מארס נערך לזכרה "יום ספורט ובריאות" בשיתוף פעולה בין התיכון בו למדה ליחידה