בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 152 (253) 01/08/03

עסקי אוויר

נופת צופית

החידוש הבא גורם ללא מעט התרגשות בקרב אנשי מערך הדרכת התובלה, בבית-הספר למקצועות הטכניים של חיל-האוויר: לראשונה במערך, ובחיל כולו, יעברו חניכי קורס המכונאים הכשרה על מטוס הצופית בעזרת תוכנת מחשב ייחודית, שפיתח אחד ממפקדי הקורס - סמל ניר בן דוד, בן 20

אור יעקב

לפני כשנה החליט בן דוד לנצל את זמנו הפנוי כדי לפתח את "מקלף הצופית" - תוכנה שתקל את הדרכת מכונאי העתיד ותייעל אותה. הסיבה ליוזמה, לדבריו, היא שילוב של מוטיבציה עם הבנת הצורך באמצעי הדרכה חדש. "עד היום הדרכת החניכים התבצעה בעזרת שקפים שהגיעו מיצרן המטוס", הוא מסביר. "הם מסורבלים מאוד, מסובכים וקשים ללימוד. זה היה סיוט. הייתי חייב למצוא פתרון אחר".

מרגע שנולד הרעיון, מספר בן דוד, העבודה קלחה: "ביקרתי בטייסות הצופית המבצעיות וערכתי תחקיר מקיף על המטוס. התוכנה היא למעשה דגם תלת מימדי של הצופית, ובכל פעם שסמן העכבר עובר על אחד מחלקי המטוס מופיע שמו של החלק, והסבר קצר עליו. בכל פעם שהחניך לוחץ על אחד מחלקי המטוס החיצוניים, 'מתקלפת' שכבה אחת, וכך ניתן לראות מבפנים את חלקי המטוס, ברמת הדיוק הגבוהה ביותר".

תנועת האוויר במנועי המטוס, מערכות הדלק ומערכות כונס הגלגלים, הן רק כמה דוגמאות לתחומים שעד היום היו בעייתיים ללימוד. בעזרת "מקלף הצופית", יכול מדריך הקורס להראות לחניכיו כיצד פועלות מערכות אלו בזמן אמת, בעוד שבעבר ההדרכה היתה נעשית בצורת שקפים והסברים תיאורטיים בלבד. "מעבר לחיסכון בזמן ובכסף, מדובר בהתייעלות מקצועית משמעותית", אומר בן דוד.

לפני מספר חודשים, כאמור, סיימו ראשוני המכונאים את הקורס משולב התוכנה, ובעתיד מתכנן בן דוד לפתח מערכת דומה גם להדרכת מכונאי מטוס הפשוש. "זו פשוט הדרך הטובה ביותר להעביר שיעור", הוא אומר. "המכונאים שייצאו מפה יהיו, ללא ספק, מקצועיים הרבה יותר".

עוד באותו מדור

מסוק בלק-הוק על הקרקע

לראשונה: קורס אימון מבצעי בטייסת בלק-הוק

בתחילת חודש יולי האחרון נפתח בטייסת "ציפורי המדבר" קורס האימון המבצעי (קא"מ) הראשון המתבצע על מסוק הבלק-הוק (ינשוף). חניכי הקורס הם בוגרי מגמת מסוקי הסער, שסיימו את קורס-הטיס בסוף חודש יוני השנה. בעבר, התבצעה הכשרתם המבצעית של בוגרי מגמת מסוקי הסער על מסוק האנפה
מטוס הצופית הראשון עליו הותקנו מערכות הדקוטה

בכל זאת, גם לדקוטה יש תחליף