בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 153 (254) 01/10/03

עסקי אוויר | לראשונה מזה כ-30 שנה: חיל-האוויר תקף מטרה בעומק סוריה

"מהקוקפיט אפשר היה לראות בבירור את האורות של דמשק"

שעות ספורות לאחר הפיגוע המחריד שביצעה מחבלת הג'יהאד האיסלאמי במסעדת "מקסים" בחיפה, שבו נרצחו 20 ישראלים, נשלפה תוכנית מגירה שהוכנה מבעוד מועד. המטרה: השמדת מחנה אימונים של אירגוני הטרור האיסלאמיים סמוך לדמשק, עמוק בתוך שטח סוריה. השיטה: מטוסי F-16 יחדרו מתחת לאף של המכ"ם הסורי, ויתקפו באישון לילה. התוצאות: היעד מושמד כליל. סיפורה המלא של הגיחה הבלתי-שגרתית

רן רוזנברג

יום ראשון, 5 באוקטובר, שלוש לפנות בוקר. מטוסי F-16 חודרים אל עומק שטחה של סוריה, קילומטרים ספורים צפונית מערבית לבירה דמשק. היעד: תקיפת מחנה אימונים של אירגוני הטרור, ובכללם הג'יהאד האיסלאמי, בעין-צאחב. התקיפה באה כתגובה לפיגוע המחריד שביצעה מחבלת מתאבדת של אירגון הטרור כ-12 שעות קודם לכן, במסעדת "מקסים" בחיפה, שבו נרצחו 20 ישראלים, ובהם משפחות שלמות וילדים.

"באותו יום הייתי בדרכי עם המשפחה אל מסעדה מחוץ לבסיס", מספר סא"ל ז', מפקד טייסת "אבירי הצפון", ומי שהוביל את התקיפה. "בכניסה אל המסעדה פנה אלי המאבטח ועדכן אותי לגבי הפיגוע הקשה שאירע בחיפה. מספר רגעים מאוחר יותר הרמתי טלפון אל הטייסת וביקשתי שיתחילו לבצע הכנות ראשוניות למקרה ונידרש לתקוף".

ככל שחלפו השעות ומימדי הפיגוע הלכו והתבהרו, גברה גם הדריכות בטייסות הקרב בבסיס חיל-האוויר  בצפון הארץ.

עד שעות הערב נשלפה גם תוכנית מגירה והפכה לפקודה מבצעית. העובדה כי פקודת המבצע "ירדה" ממטה חיל-האוויר  בהתרעה קצרה לא הפריעה לטייסת. כך לדוגמה תפסה ההודעה על המבצע את הקצין הטכני של הטייסת, מי שאחראי על הכנת המטוסים וחימושם למשימה, כאשר הוא סועד עם משפחתו בטבריה.

"קיבלתי הודעה דחופה באיתורית והבנתי מיד במה מדובר", משחזר רס"ן אבי אלמויאל, הקצין הטכני, את אותם רגעים. טלפון נוסף מחדר המבצעים של הטייסת לא השאיר לאלמויאל מקום לספקות - הטייסת שלו עומדת לתקוף בעומק סוריה. "בתום סבב של מספר טלפונים קצרים הצלחנו להשיג את כל הצוותים הטכניים שהיו בבתים והקפצנו אותם אל הטייסת", הוא ממשיך. "ההוראה היתה לחמש את המטוסים".

על אף ההתרעה הקצרה, הצליחו הצוותים להכין את המטוסים ואף מסרו אותם כחצי שעה לפני המועד שנקבע. באותם רגעים ממש עמדו צוותי האוויר בחדר התדריכים של הטייסת, רכונים מעל מפות האיזור ומעל תצלומי האוויר של המטרה. את ההתרגשות לא היה קשה לחוש. על המפות המיוחדות, מבעד לערבוביית החיצים והצבעים הרבים, בלטו במיוחד כמה סימונים קטנים מוקפים בעיגול: האיזורים המוגנים על ידי סוללות טילי קרקע-אוויר לסוגיהם.

"זאת היתה תקיפה באזור מאוים, עם כל ההשלכות הנובעות מכך", אומר סא"ל ז'. "ידענו לקראת מה אנחנו נכנסים, תקיפה בסמוך לבירה הסורית, והתכוננו לכל התרחישים האפשריים, החל מירי נ"מ ועד להזנקת מטוסי יירוט. הכרנו טוב את המטרות והמראנו בידיעה שאנחנו יוצאים עם המטוס הטוב ביותר ועם החימוש המתאים ביותר לביצוע המשימה" .

כאשר סא"ל ז' מדבר על החימוש המתאים למשימה, הוא מתכוון לכל מילה. "בחרנו פצצות מדויקות מאוד. לא כולם יודעים, אך בסמוך לוואדי בו הוקם מחנה האימונים, מרחק 100 מטרים בלבד, ניצבים בתיו של יישוב אזרחי. נדרשנו לרמת דיוק אבסולוטית".

במהלך השיחה מעיד סא"ל ז' כי למרות הקרבה הרבה אל היישוב האזרחי, לא התעוררו ספקות בקרב צוותי האוויר שאוישו לתקיפה. "יש לנו אמון מלא בכל מה שקשור לתהליך בחירת המשימות ולתיכנונן. באמצעי התקשורת הזרים טענו גורמים בסוריה כי תקפנו מחנה פליטים פלשתינאי. הדבר פשוט לא נכון. זאת היתה מטרה לגיטימית לכל דבר וישנם צילומים המוכיחים כי המקום היה מחנה אימונים של מחבלים. לשמחתי, הטייסים הבינו היטב את נחיצות המשימה.

"זה לא שלא עלו שאלות לגבי קרבת המטרה ליישוב", אומר סא"ל ז'. "דווקא כן, אלא שהשאלות קיבלו מענה מבצעי מתאים, והתוצאות הוכיחו את עצמן. בסופו של דבר אנחנו הזרוע המבצעית של החלטות הממשלה והיא רצתה להעביר מסר ברור לצד השני. כל אירגון טרור שפוגע באזרחי מדינת ישראל חייב לדעת שמדינת ישראל תפגע בו, ואין זה משנה היכן הוא יושב."

ההכנות נשלמו, המטוסים חומשו, הצוותים תודרכו ורק הלילה החשוך היה יכול לבשר על השקט שלפני הסערה. סמוך לשלוש לפנות בוקר המריאו מטוסי ה-F-16, נושאים מטען של פצצות. נראה היה כי אפילו מזג-האוויר והירח ששקע נרתמים להצלחת המשימה.

"היה שקט מדהים בחוץ, שום רחש", מתאר סא"ל ז' את הרגעים הקצרים לאחר חציית קו הגבול. "כל החושים מתחדדים כאשר נכנסים לאיזור המאוים, האצבעות רצות על המפסקים השונים ומכינות את מערכות הנשק לאותה שניה קריטית. מבעד לקוקפיט רואים בבירור את אורותיה של דמשק. העברתי הנחיות אחרונות בקשר למטוסי המבנה, וזהו."

בזה אחר זה הטילו מטוסי ה-F-16, את הפצצות לעבר היעדים שנבחרו. תקוותם של המחבלים, כי הוואדי העמוק בו הוקם המחנה יספק להם הגנה, התבדתה. "כעבור זמן קצר ראינו את הפגיעות. בול במטרה. הפיצוצים היו גדולים מאוד, הרבה אש היתה שם, ופיצוצי המשנה שבאו שניות ספורות מאוחר יותר העידו כי במקום היו תחמושת ואמצעי לחימה רבים. מיד אחר כך הסתובבנו וחזרנו לנחיתה."

בינתיים היו אלו אנשי הגף הטכני שחיכו בסבלנות מתוחה לחזרתם של המטוסים. "האדרנלין", הם אומרים, "זרם בטירוף. זו הפעם הראשונה שבה אנחנו מחמשים כל כך הרבה מטוסים ועוד מבלי לדעת לאן הם טסים". רק לאחר שנחתו המטוסים ומפקד הטייסת יצא ממטוסו הבינו הצוותים את פשר המסתורין. חיוך רחב התפשט על פניהם.

"באותו רגע שהמטוסים נחתו הרגשתי כיצד אבן ענקית יורדת לי מהלב", מסכם רס"ן אלמויאל. "יכולתי לנשום לרווחה. מבחינתי זאת היתה ה-תקיפה, בה"א הידיעה, והייתי שותף להרבה תקיפות בחיים. לראות את כל המטוסים שבים בשלום לבסיס, חלקים מפצצות, ולדעת שהפגיעות היו מדויקות - אין הרגשה טובה מזו."

עוד באותו מדור

אל משטח מיוחד תחובר חצובה, ועליה יורכב כלי הנשק. מסוקי בלק-הוק

חשיפה: עמדות צלף יותקנו במסוקי הבלק-הוק

בחיל-האוויר בוחנים דרכים לשפר את יכולת הצליפה ממסוקי הבלק-הוק, ובין השאר שוקלים להתקין בהם משטח ייעודי לצלף, הכולל עמדת נשק וכיסא, שמצוידים בבולמי זעזועים, ומאפשרים ירי יציב לעבר כל מטרה על הקרקע
בשרות מאז שנת 1978. מטוס שחף של חיל-האוויר

נבחנת האפשרות: מטוסי השחף של חיל-האוויר יעברו השבחה מקיפה

חיל-האוויר שוקל בימים אלה את האפשרות לערוך השבחה למטוסי השחף (סי-סקאן) שברשותו. ההשבחה תכלול את שיפור מערכות התצפית והאוויוניקה במטוס ותתבצע במפעלי התעשייה האווירית. החלטה בנושא צפויה להתקבל בשבועות הקרובים