בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 173 (274) 27/02/07
לגליון זה מצורף פוסטר של הסופה (F-16I) הממוכשרת בעולם (צילום: ניר בן-יוסף):


ומדבקות אתר חיל-האוויר.

טיסה מהכורסא

טיסה מהכורסא

"טיסה מהכורסא" הוא מדור חדש אשר יעסוק בתכנים הנוגעים לטיסה ברשת האינטרנט. כאן תוכלו למצוא את הכל: סימולאטורים, קרבות אוויר, הטסת מטוסי נוסעים, מטוסים היסטוריים, הסיפורים מאחריהם וכל מה שאי–פעם המריא או נחת. אז נא לשבת בכיסא, להיכנס לרשת ולהמריא. הטיסה הנוכחית עוסקת בעולם הרחב של הסימולאטורים ובאפשרויות המגוונות של השימוש בהם. טיסה נעימה

רועי וואדל ומיכה טני

סימולאטורים? ג'ויסטיק? משחק רב משתתפים? שמעת את החברים שלך מדברים על כך שהם חצו אוקיינוסים בבואינג 747 או הפילו Mig-29 בעזרת טילי אוויר–אוויר בקרב המוני בשמי האינטרנט ולא הבנת על מה הם מדברים? פה תמצא את התשובה.

ברוכים הבאים לטיסה מהכורסא, המדור החדש שיסביר לכם הכל על השמיים הווירטואליים. לפני שנתחיל לבלבל אתכם ולהכניס אתכם עמוק לתוך העולם הסוער של מדמי הטיסה, נתחיל בהסבר מקיף: מה זה בעצם מדמה טיסה? מה צריך כדי להתחיל?

עושים סדר בשמיים

נתחיל מהבסיס - מה הוא בעצם סימולאטור?
סימולאטור: מכשיר, מערכת או תוכנה המנסה לדמות פעילות ותגובות של המציאות. סימולאטור טיסה או מדמה טיסה אמור לדמות קרוב ככל האפשר את ביצועי הטיסה של כלי–טיס. הסימולאטורים מאפשרים אימון במכשירי המטוס, מכשירי ניווט, ודינמיקת טיסה בדומה למציאות ובנוסף לתרגל מצבי טיסה לא שגרתיים או מסוכנים לביצוע במציאות (דליקה במנועים, נחיתות חירום ועוד).

במאמני הטיסה המסחריים/צבאיים ישנו תא טייס העושה שימוש בבוכנות המניעות את הטייס בסימולאטור על–מנת לתת תחושה של הכוחות הפועלים על המטוס בזמן טיסה. במקרה שלנו, מהווה הסימולאטור מדמה טיסה וגם משחק שבו בעצם מועברת חווית טיסה. מדמי טיסה אלו "נותנים" הקלות כאלה או אחרות לשחקנים - הנעה מהירה של מנוע המטוס והמערכות השונות פשוטה הרבה יותר מאשר במציאות. אולם חלק ממדמי הטיסה הביתיים היום מדויקים עד כדי כך, שבחלקם מאפשרת רשות התעופה הפדראלית (FAA) לצבור שעות טיסה (טיסת מכשירים) גם למטוסים האמיתיים.

לחלק ממאמני הטיסה הביתיים ניתן להוסיף תוכנת פיקוח (ATC) שבה פקחים ווירטואליים אחרים נמצאים בשידור חי ומדמים פיקוח אווירי כמו במציאות וגם עובדה זו מגבירה את חווית הטיסה. מדמי הטיסה מתחלקים לכמה סוגים עיקריים: טיסה אזרחית, טיסה קרבית ותחום חדש יחסית - טיסנים.

מדמה טיסה קרבית: מדמי טיסה אלו שמים דגש על פעילות קרבית במטוסים, מסוקים וכלי–טיס קרביים. כאן מועברת תחושת שדה הקרב, קרבות האוויר, הפצצות ועבודת הצוות בזמן טיסה מבצעית. בסימולאטור כזה תוכלו להרגיש את האקשן וההתרגשות שאותה חש טייס קרב היושב בתא טייס קטן וצפוף ורודף אחר מטוס אויב ואולי, לרגע קטן, להאמין שאתם כאלה. במדמי טיסה אלו יש אפשרויות של פעילות מבצעית כגון: יירוט מטוסי אויב, הפצצת אוויר–קרקע ועוד. דוגמא למדמה טיסה קרבית ישראלית, הוא המשחק "כוכב כחול" בו ניתן למצוא תקיפות של חיל–האוויר הישראלי במלחמות השונות.

מדמה טיסה אזרחית: מדמי טיסה אלו שמים דגש על תפעול המטוס, ההטסה עצמה וניווט בעיקר במטוסים, מסוקים וכלי–טיס אזרחיים, אך גם מטוסים צבאיים. פה נוכל לחוש את היופי בטיסה רגועה ושקטה ללא המרכיב הקרבי, אך אין זה אומר שמדמי טיסה אלו חסרי "אקשן"! כאן מושם הדגש על אופן הטיסה וביצועה על הצד הטוב והמדויק ביותר. לעיתים הטיסה האזרחית מאתגרת יותר מהטיסה הקרבית בתחומי הניווט ומורכבות הטיסה והמערכות. דוגמא למדמה טיסה אזרחית פופולארי הוא "פלייט סימולאטור" של חברת מיקרוסופט, בו אפשר לבצע נחיתות במטוס 747 בכל שדות–התעופה בעולם בכל מזג–אוויר ולקבל את כל החיוויים שטייס אמיתי מקבל במערכות המטוס.

מדמה הטסת טיסנים: בנוסף לשני הסוגים העיקריים של מדמי הטיסה ישנו גם מדמה שלישי: הטסת טיסנים. מדמה טיסה זה שונה מהאחרים, משום שבמדמה טיסה זה אינך מטיס את המטוס מתא הטייס, אלא נמצא על המסלול. ניתן לחבר למדמי טיסה אלה שלט–רחוק של הטיסן ולשלוט על הטיסן בסימולאטור תוך ביצוע אלמנטים מגוונים. דוגמא למדמה הטסת טיסנים ניתן למצוא באתר www.realflight.com. ניתן להוריד דמו חופשי מהאתר.

קהילות בשמי הרשת

לאחר שהבנו מה הוא בעצם מדמה טיסה, נסביר מעט על הטיסה בעולם הווירטואלי. בעקבות ההתפתחות המהירה של רשת האינטרנט ושל העולם הווירטואלי, נפתח בפני משתמש הסימולאטורים עולם חדש  של טיסה מרובת משתתפים. אם בעבר היה המשתמש טס והמחשב היה "מטיס" את שאר המטוסים במשחק בסימולאטור בעזרת בינה מלאכותית (AI-offline), הרי שכיום, טיסה מרובת משתתפים משמעותה שמשתמשים בעלי אותו הסימולאטור מתחברים לשרת מסוים, עולים לטיסה ביחד ורואים אחד את השני בסימולאטור. סוגי הטיסות מגוונים: טיסות אימון, קרבות–אוויר, הפצצות, משימות ותרחישים שונים, אירובטיקה ובעצם כל טיסה שעולה על הדעת. ייחודה של טיסת רשת מרובת משתתפים, הוא בכך שטסים או נלחמים מול אנשים אמיתיים ולא ביחד או נגד המחשב (AI).

כפי שניתן להבחין, מילת המפתח היא "קהילה". הטייסים הווירטואליים כבר אינם מסתפקים בטיסה נגד המחשב והם יוצרים קשר זה עם זה, טסים יחד או מאתגרים אחד את השני. התגבשות קבוצות גדולות של טייסים שטסים ביחד בקביעות ומתקשרים זה עם זה היא רק שאלה של זמן וניתן למצוא מספר סוגים של ארגונים מקוונים כאלה:

טייסות ווירטואליות או חברות טיסה ווירטואליות: קבוצות של טייסים המתמקדים בתחום מסויים של דימוי טיסה ומתאמנים ביחד בתחום זה. טייסות ווירטואליות הן, בדרך כלל, ארגונים בעלי אוריינטציה צבאית, לעתים בעלי שרשרת פיקוד, שפועלות במדמי טיסה קרביים.

לעומתן, חברות טיסה ווירטואליות פועלות במדמים של מטוסים אזרחיים אך גם להן יש בדרך כלל מבנה מאורגן. טייסות ווירטואליות וחברות טיסה ווירטואליות מגייסות את חבריהן בקפידה ושמות דגש על אימונים משותפים ופעילות המדמה את פעילות המקבילה האמיתית שלהן - חברת טיסה או טייסת קרב.

רשתות דימוי טיסה אזרחית: קבוצות כלל עולמיות הבונות לעצמן עולם ווירטואלי שלם במדמי טיסה של מטוסים אזרחיים. פרט לטייסים, קיימים פקחים ווירטואליים, המפקחים על הטייסים תוך הקפדה על כל כללי הטיסה הנהוגים בעולם האמיתי עד הפרט האחרון. הדבר היחיד שלא תמצאו כאן, זה דיוטי–פרי.

בתי–ספר לטיסה: קבוצות של טייסים בעלי וותק, ששמו לעצמם למטרה להכשיר טייסים חדשים בטיסה במדמי הטיסה. בתי–הספר לטיסה מקלים על הלימוד על–ידי חיבור והפצת תכנים לימודיים ומתן שיעורים מעשיים של טיסה. בתי–ספר שונים קיימים בתחום האזרחי והקרבי וגם בהם ניתן למצוא קורסים שונים, שכל אחד מהם עוסק במטוס מסוים או בתחום הטסה מסוים.

מעבר לתפקוד הרגיל, ארגונים אלה הם גם מסגרות חברתיות.

על מה טסים?

אז על מה טסים בשמים הווירטואליים? מי הם ומה הם הסימולאטורים הבולטים?

IL-2 - של חברת 1C:Maddox ומופץ על ידי UBISOFT. סידרה זו עוסקת בתקופת מלחמת–העולם השניה. בסימולאטור כ–200 מטוסים להטסה מכל שנות המלחמה (כולל כאלה שהיו על שולחן התיכנון). מגוון המטוסים נע בין מטוסי קרב הפצצה IL-2 שטורמוביק הסובייטי (הטנק המעופף) למטוסים אגדיים כמו המסרשמידט 109 הגרמני, הספיטפייר הבריטי וכל מה שטס ביניהם. בנוסף, ישנם מפציצים כבדים שיכולים להפציץ מטרות מגובה רב בעזרת כוונות הפצצה. מודל הטיסה של הסימולאטור נבדק על ידי כ–40 טייסי עבר שאישרו את הדיוק בתחושת טיסה שהוא נותן.

איזורי הקרבות שהסימולאטור מציע, נעים מהחזית המזרחית (סטלינגראד, קורסק, מוסקבה), גרמניה (ברלין), דרום–מערב צרפת (נורמנדי) והאיזור הפסיפיק (מידווי, סינגפור, מנצ'וריה) ועוד. הגירסה האחרונה של הסימולאטור (IL2-1946) כוללת בתוכה מספר מטוסי סילון משנת 1945 ואפילו טילי אוויר–אוויר ראשונים.

לסימולאטור יש קהילה בין–לאומית גדולה וענפה. הקהילה הישראלית בסימולאטור פעילה מאוד ואף הקימה שרת ישראלי שבו מתקיימים שיחזורים של קרבות אמיתיים או מדומים (תרחיש). בנוסף יש בסימולאטור זה גם בית–ספר לטיסה אשר מלמד, בנוסף ליכולות טיסה, גם את אומנות קרבות האוויר–אוויר והפצצת אוויר–קרקע.
אתר הסימולאטור: www.il2sturmovik.com.
אתר הקהילה הישראלי: http://www.preflight.us/il2

Falcon 4 Allied Force: העידכון הרשמי הראשון לסימולאטור המודרני F-16 Falcon 4. חברת LeadPursuit אשר רכשה את זכויות היוצרים לכותר המקורי, שיחררה גירסה אשר איחדה את השינויים שעבר המשחק בידי קהילת המשתמשים ומתכנני המדמה. הסימולאטור נחשב לטוב ביותר למטוס ה– F-16 על כל דגמיו.

כאן יש שיחזור מדוייק ביותר של כל מערכות המטוס כולל מכ"ם, טילים מונחי טלוויזיה, לוחמה אלקטרונית ועוד. למרות גילו המתקדם של הסימולאטור, הוא בעל מערכת קמפיין דינאמי שאין כדוגמתו באף סימולאטור אחר. ניתן לשלוט על ההתרחשויות בעזרת מערכת בקרה טקטית שמציגה את תמונת הקרב והמידע הידוע למפקד. כמו כן ניתן לטוס באיזורי מערכה נוספים (בנוסף למקוריים של קוריאה והבלקנים) כמו וויטנאם, איי פוקלנד, המזרח–התיכון ועוד. קבוצה נוספת, בקהילת פאלקון, בנתה סביב הסימולאטור תאי–טייס שלמים בהם ניתן לשבת ולהפעיל את הסימולאטור דרך המחוונים. הקהילה הישראלית פעילה מאוד בסימולאטור ובנתה כמעט את כל דגמי מטוסי החיל המתאימים לתקופה בנוסף לאיזור הקרב הישראלי שבו ניתן לדמות את מלחמת יום–כיפור.
אתר החברה: http://www.lead-pursuit.com
אתר הקהילה הישראלי: http://www.preflight.us/falconaf

Lock-on: סימולאטור מודרני מחברת EagleDynamics המופץ על–ידי UbiSoft, ומכסה את התקופה העדכנית של המטוסים הבאים: A-10, F-15, Mig-29, Su-31, Su-27, Su-25. איזור הקרב הינו איזור הים השחור במערכה דמיונית של כוחות נאט"ו מול צבא של אחת ממדינות הבלקנים. הסימולאטור מאפשר טיסה בעזרת כל מערכות המטוס בדיוק מרשים הכולל תיפעול מערכות מכ"ם, הכוונת טילים מונחי טלוויזיה (AGM-65), מערכות מעקב משוכללות ועוד. איכות הגרפיקה בסימולאטור זה היא ברמה גבוהה ביותר והאפקטים של עיוות עקב חום המנוע - מדהימים. בנוסף ניתן להשיג תוספות לסימולאטור בעזרתם ניתן להטיס את המטוס Su-25T ואת מסוק התקיפה הרוסי Ka-50 בו ניתן יהיה לתפעל את כל מערכות המסוק.
לסימולאטור המקורי: http://www.lo-mac.com
לתוספות: http://lockon.co.uk
אתר הקהילה הישראלי: http://www.preflight.us/lomac

פלייט סימולטור Flight Simulator: סימולאטור אזרחי מבית מיקרוסופט. הגרסה האחרונה שלו (FSX) שוחררה לא מכבר והוא נחשב למוביל בתחום הזה. הסימולאטור מאפשר להטיס מגוון רחב של מטוסים ומסוקים אזרחיים וקרביים בטיסה אזרחית (ללא ירי). כמו כן מתאפשרת הוספה של מטוסים ואובייקטים חדשים בעזרת כלי פיתוח המאפשרים הרחבה של מגוון המטוסים בשדות–התעופה.

ניתן למצוא פה שחזור מדויק של כ–3000 שדות–תעופה בכל העולם, כולל עזרי הניווט (beacons) בתדרים המתאימים. ניתן אף להשתמש (ורוב המשתמשים עושים זאת) במפות טיס אזרחיות המתארות נתיבי טיסה אזרחיים ולטוס טיסה מדוייקת בעזרתם. קהילת סימולאטור זה מתחזקת מערכת בקרה טיסה אוירית (ATC) בשמי הסימולאטור הכוללת פקחים אנושיים וקהילות המטיסות מטוסי חברות תעופה במערכת הנקראת VATSIM ואלפי טייסים ובקרים אנושיים טסים בשרת מדי יום ובאופן קבוע.

לרשת זו ישנה חטיבה ישראלית בשם VATIL, המארגנת פיקוח מעל השטח האווירי הישראלי באופן קבוע. מאפיין של תחום זה הוא טווח הגילאים הלא שגרתי ורמת ניסיון הטיסה. רבים מהטייסים הווירטואליים הינם טייסים בחברות תעופה אזרחיות או פרטיות.

נקודה מעניינת נוספת: על–מנת לעזור לטייס המתחיל להיכנס לעולם טיסה זה, הוקם בית–ספר לטיסה המקנה לטייס הווירטואלי את היכולות להן יזדקק בעת טיסה ברשת ה–VATSIM ומעבר לכך. מדריכי הטיסה נבנו בשיתוף עם טייסים אמיתיים על–מנת להגיע לרמת דיוק גבוהה ביותר. בית–הספר מספק מספר קורסים: קורס "רישיון טיס פרטי", "טיסת מכשירים" ו"מסוקים".

צוות המדריכים מקצועי ומיומן ומבצע שיתוף פעולה עם חברת התעופה אל–על. צוות בית–הספר לטיסה עוזר להכשיר את חניכי החברה בשלב הבסיסי לפני אימוני הטיסה בסימולאטור מקצועי.

אתר החברה: http://www.microsoft.com/games/flightsimulatorx/
בית–ספר לטיסה: IFS - http://www.ifschool.net/fs
אתר הקהילה הישראלית: http://www.preflight.us/fs

X-Plane: סימולאטור אזרחי אשר קיבל את אישור ה–FAA לאימון טייסים לטיסה אזרחית מלאה בסימולאטור בעל לוח נע. הסימולאטור הינו מהמדויקים ביותר אשר שוחררו למחשב הביתי וביכולתו לחשב את התכונות האירודינאמיות של המטוס בהתאם לצורה הגיאומטרית שלו. הצוות שבנה את כלי החלל האזרחי הראשון השתמש בסימולאטור זה על–מנת לאמן את הטייס לפני טיסת הניסוי הראשונה.
לינק לאתר הסימולאטור: http://www.x-plane.com

אתרי קהילה ישראליים:
Preflight: אתר המתמחה בעולם הסימולאטורים הישראלי.
מדריכים, הורדות ופורומים: http://www.preflight.us
ג'יימר: http://www.gamer.co.il