בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 174 28/04/07
לגליון זה מצורף תליון:
עסקי אוויר

שפי פרש מטיסה

תגיות: מורשת

אחרי קצת יותר מ–43 שנים, למעלה מ–7,500 שעות טיסה, ארבע מלחמות, עשרה סוגי כלי טיס, 1,100 ימי מילואים, עשרות מבצעים, פיקוד על טייסת יסעורים ובסיס פלמחים והדרכת אלפי חניכים בקורס–טיס - תא"ל (מיל') שאול שפי פורש מטיסה

מורן לוי | צילום: שקד סבג

אירוע הפרידה משפי נערך במקום שבו ביצע את מרבית טיסותיו בשנים האחרונות - טייסת ראשוני מסוקים בבית–הספר לטיסה (ביס"ט). הטיסה עצמה בוצעה על מסוק סייפן, ועברה מאזור ים המלח, דרך ירושלים ועד לבסיס תל–נוף, שם פיקד שפי בעבר על טייסת "דורסי הלילה".

שירותו הארוך בחיל–האוויר החל בשנת 1963. הוא התגייס לקורס–טיס ולאחר שסיים אותו בהצלחה, החל לשרת כטייס סיקורסקי -58S. שנה לאחר מכן, עבר לטייסת סופר–פרלון ובמלחמת ששת הימים ביצע 51 גיחות מבצעיות.
לאחר מלחמת ההתשה, הוצב כסגן מפקד הטייסת ועבר, לבקשתו, קורס הסבה לסקייהוק. אבל, בעקבות הצורך בטייסי מסוקים, התבקש שפי להמשיך ולשרת במערך ובשנת 1972 הוצב כמפקד טייסת מסוקים בביס"ט. לאחר מלחמת יום–הכיפורים מונה למפקד טייסת "דורסי הלילה" ובספטמבר 1983 התמנה למפקד בסיס פלמחים.

ב–1988 הוא השתחרר משירות סדיר בצה"ל, אך המשיך לשרת כטייס מילואים. ב–2001 הועלה לדרגת תא"ל במילואים, חזר לבית–הספר לטיסה והצטרף לצוות המדריכים הבכירים של מגמת המסוקים.

"בשנים האחרונות לא איפשרו לי לטוס טיסה מבצעית ולכן המשכתי כמדריך בביס"ט", אמר תא"ל (מיל') שאול שפי בנאום הפרידה שלו. "פגשתי פרחי טיס, צעירים מבן הזקונים שלי, ולימדתי אותם את אמנות הטיסה. הם לא האמינו שיצליחו אי פעם לרחף, אבל אני הייתי שם בקו הגמר - כדי לברך אותם על הדרך הארוכה שעשו".

במקביל לפעילותו בחיל–האוויר, גדלה יחד עם שאול גם משפחה אוהבת, כמובן: רעייתו, שרה, ושלושת בניו: רס"ן י', טייס פאנטום, רס"ן מתן, סגן מפקד גדוד שריון, ורס"ן נ', קצין בחיל–האוויר.

עוד באותו מדור

רב"ט אלכסיי, עם המדליה הטריה

סגן אלוף רב"ט

הוא מתאמן בירי מגיל 13, זכה במקום השני באליפות אירופה לנוער, אבל בצה"ל הוא לא משרת כצלף. רב"ט אלכסיי קירייבסקי, סגן אלוף אירופה בירי אולימפי, העדיף להמשיך להתאמן גם בזמן השירות, זכה למעמד של ספורטאי מצטיין ומשרת בגף הרס"ר של בסיס שדה–דב. "אני מגיע בבוקר לבסיס ובצהריים כבר יוצא לאימון היומי", מספר אלכסיי (19). "רק בשבתות יש לי חופש גם מהצבא וגם מהאימונים"
לוטננט-גנרל קאסטלו בקוקפיט של קוברה ישראלית

"יש לנו מה ללמוד מחיל–האוויר הישראלי"

מפקד אוויריית המארינס (חיל–הנחתים) של ארצות–הברית, לוטננט–גנרל ג'ון קאסטלו ביקר בחודש שעבר בישראל, וטס, בין השאר, על מסוק קוברה של חיל–האוויר. בראיון מיוחד לבטאון, הוא אומר: "אנחנו תמיד מחפשים הזדמנויות לפתח קשרים המבוססים על עניין הדדי, ולשני הצדדים יש אינטרס כזה"