בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 185 02/03/09
מוצגים בפניכם תקצירים משלוש הכתבות הפותחות של כל מדור. את הגיליון הקודם ניתן יהיה לקרוא בעוד כחצי שנה עם פרסום גיליונות הארכיון.

עופרת יצוקה

דואר אוויר

תגיות: עופרת יצוקה

חיל-האוויר זה לא רק תקיפת מטרות וסיוע לכוחות הקרקע. למטוסי הסקייהוק הוותיקים הייתה במבצע האחרון משימה מיוחדת - הטלת כרוזים מעל רצועת עזה

קליה בן-עמרם

כשראשי מערכת הביטחון בישראל סיפרו במהלך מבצע "עופרת יצוקה" שצה"ל עושה כל שביכולתו כדי למנוע פגיעה בחפים מפשע, הם התכוונו - בין השאר - לפעילותה של טייסת "הנמר המעופף". טייסת הסקייהוקים (עיט) הזו ביצעה לאורך ימי הלחימה עשר גיחות של הטלת כרוזים מעל הרצועה, במטרה להזהיר את התושבים מפני תקיפות קרובות. "להטלת הכרוזים יש שתי מטרות מרכזיות", מסביר ראש ענף לוחמה אלקטרונית (ל"א) במחלקת מבצעים, סא"ל אסף. "האחת - היא כמובן להזהיר את התושבים מפני התקיפות. השנייה היא לנסות ולהשפיע על התודעה של האוכלוסייה האזרחית באזור הקרבות".

הטלת הכרוזים החלה כבר ביומו השני של המבצע. מטוסי העיט פיזרו מעל הרצועה דפים קטנים, ועליהם טקסט בערבית המתריע מפני תקיפות חיל-האוויר, ומסביר שפעולת צה"ל מכוונת כנגד אנשי החמאס ולא כנגד תושבי הרצועה. הטלת הכרוזים האחרונה התבצעה ביומו האחרון של המבצע, במוצאי שבת. הפעם הודיע צה"ל על נצירת האש החל מהשעה שתיים באותו הלילה, והתריע על כך שכל ירי מצד חמאס יגרור תגובה ישראלית.

"זו אומנם משימה שאנחנו לא מבצעים ביום-יום, אבל היא פשוטה יחסית ולא דורשת אימון או הכנה מיוחדים", מספר רס"ן ארנון, אחד מהטייסים שהטילו כרוזים מעל עזה. "ההבדל העיקרי בין הטלה זו לאחרת היא בתוכן הכרוז - וזה כבר לא במגרש שלנו".

הכרוזים מאוחסנים במעין "פצצות" חלולות, שנפתחות בגובה 20 אלף רגל מעל פני השטח ולא גורמות לנזק. משם, אמורה הרוח לשאת אותם אל יעדם. האחראים על אריזת ה"פצצות" האלה הם אנשי גף מערכות ירי של בסיס חצרים. "בכל 'פצצה' כזו נכנסים כ-17 אלף כרוזים, ולעיתים היינו צריכים לארוז כחצי מיליון כרוזים לגיחה אחת", מספר רס"ן אילן, מפקד הגף. "הפעילות כאן התבצעה מסביב לשעון, במטרה לענות על הצורך המבצעי שהוצב לנו".

על-פי ההערכות בחיל-האוויר, כשמונים אחוז מהכרוזים אכן הגיעו ליעדם, ברחבי רצועת עזה. חלק מהם נחתו במקומות קצת פחות מתוכננים וצפויים. "אחד מהכרוזים הגיע לפתח מפעל בשדרות, שבו עובד אחד מאנשי המילואים שלנו", מספר רס"ן אילן. "הוא מיד הבין שאנחנו בפעילות, והתקשר לשאול אם אנחנו צריכים שיבוא. אנחנו הבנו שחלק מהכרוזים איבדו את הדרך".

בסך הכל הטילו טייסות חיל-האוויר במהלך מבצע "עופרת יצוקה" יותר משני מיליון כרוזים מעל רצועת עזה.

עוד באותו מדור

צילום: רובי קסטרו

"היעד שלנו ברור ובעל משמעות ערכית"

לאחר שלושה שבועות של לחימה בעזה, מספר מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן, על האתגרים והיעדים במבצע, על ההתמודדות של כח אווירי באזור מיושב ובעיקר גאה ברמת הביצועים, בשיתוף פעולה מצוין בתוך חיל-האוויר ובצה"ל כולו

לא ממצמצים לרגע

הם טסו הכי הרבה ופעלו כל הזמן בשמי רצועת עזה. כלי הטיס הבלתי מאוישים הוכיחו גם במבצע "עופרת יצוקה" שבשדה הקרב המודרני, כבר אי אפשר להסתדר בלעדיהם