בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 187 21/06/09
לגליון זה מצורף דגם להרכבה של מעבורת הדיסקברי:

עסקי אוויר

ההרווארד הצהוב שוב בשמיים

תגיות: הרווארד , מוזיאון חיל-האוויר , מורשת , היסטוריה

מטוס ההרווארד הצהוב (נורת'אמריקן (AT-6, אשר שימש את חיל-האוויר בתחילת שנות החמישים, חזר לאחרונה לצי המטוסים ההיסטורי של מוזיאון חיל-האוויר. ההרווארד הצהוב צפוי לטוס באירועים חגיגיים של חיל-האוויר, לצד הסטירמן הכסוף והספיטפייר השחור המפורסמים

עדן בר–נוי וקליה בן–עמרם

מטוס ההרווארד כבר שהה במוזיאון חיל-האוויר בעבר, והיה למעשה המטוס הראשון של המוזיאון שביצע טיסות. בשנת 2002 הוא יצא משמישות וקורקע, וכעבור כחמש שנים נשלח לשיפוץ. "עם החזרתו השלמנו מחדש את שלישיית מטוסי העבר המסורתית, וכעת נוכל להטיס שניים מהם בכל רגע נתון", מספר סא"ל (מיל') קלאודיו רודברג ממוזיאון חיל-האוויר.

מטוס ההרווארד שימש את בעלות הברית עוד במלחמת העולם השניה. חיל-האוויר הישראלי השתמש בכמה ממטוסים אלה כמפציצים במלחמת העצמאות. במבצע קדש ביצעה רביעיית מטוסי הרווארד תקיפת מוצבים בסיני, לצד מפציצים מסוג B-17F. ההרווארד היה מראשוני המטוסים בצוות האווירובאטי של חיל-האוויר, ובשנת 1963 יצא משירות והוחלף על ידי מטוס הצוקית כמטוס ההדרכה הראשי.

טרם החזרתו למוזיאון, עבר ההרווארד הצהוב סדרת שיפוצים נרחבת במוסך של חברת "ארקיע". "הרכבנו להרווארד מנוע חדש שנשלח לשיפוץ בארה"ב, החלפנו כני נסע וכנפיים, עשינו הרצות, ובחנו את כל המערכות עד לטיסת המבחן", מספר איציק הירשפלד, מנהל יחידת שיפוץ המטוסים הצבאיים ב"ארקיע". ביום העצמאות האחרון, כבר זכה ההרווארד לבצע טיסת ראווה בשמי המוזיאון – וחזר לשמיים.

עוד באותו מדור

תא"ל בורטמן. צילום: ענבל גולומב

חיל–האוויר מצדיע למערך הטכני

חיל-האוויר יקיים בתחילת חודש יולי ערב הצדעה מיוחד למערך הטכני. אל האירוע, שייערך במעמד מפקד החיל, האלוף עידו נחושתן, וראש להק ציוד, תא"ל ד"ר קובי בורטמן, צפויים להגיע כ-5,000 אורחים, ביניהם בכירים מהתעשיות הביטחוניות ואנשי המערך הטכני בעבר ובהווה. "הכוונה היא קודם כל להביע הערכה לקבוצת האנשים הגדולה הזו, שהשקיעה ומשקיעה את נפשה במערך הטכני", אומר תא"ל בורטמן. "בשנתיים האחרונות אספנו הרבה חומר ארכיוני על ההיסטוריה של המערך, ובערב נציג את מיטב הסיפורים והסרטים שליקטנו".
במקום הראשון. מגדל חיל-האוויר בקריה. צילום: יונתן מור

מטה חיל–האוויר בקריה - זוכה "אות העיצוב"

מתחם המגדלים, המשמש את מטה חיל-האוויר בקריה בתל-אביב, הוא הזוכה ב"אות העיצוב" לשנת 2009, המוענק על הישגים בתחום האדריכלות והעיצוב בישראל. הפרס הוענק בחודש שעבר למשרד האדריכלים שתיכנן את המתחם, שבנייתו נמשכת גם היום