בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 191
גליון 191 01/02/10

עסקי אוויר | אל"ם ה', מפקד בסיס עובדה

"אנו עוסקים בהטמעת תחושת המשמעות של השירות בצה"ל בכלל ובחיל–האוויר בפרט"

תגיות: ראיונות בכירים , בסיס עובדה

בבסיס הדרומי ביותר של חיל–האוויר נמצאות מסגרות כמו בית–הספר לקצינים, בית–הספר למקצועות התעופה וגם טייסת "אדומה". מפקד הבסיס, אל"ם ה' מספר על ייחודו של הבסיס, מהזווית המקצועית, הזווית המבצעית והזווית האנושית

מה הן המסגרות העיקריות הפועלות היום בבסיס עובדה?

"מאפייני הפעילות בבסיס עובדה עוסקים בשני עולמות תוכן עיקריים:

הראשון הוא עולם תוכן של בסיס מבצעי המשתלב במשימות הבטחון השוטף בעת שגרה ובשעת חירום במסגרת ההפעלה הכללית של חיל–האוויר.

עולם התוכן השני הוא עולם ההדרכה. בסיס עובדה הינו אחד משערי הכניסה הגדולים בחיל. בבסיס נמצאים שני בתי–ספר: ביסל"ק (בית–הספר לקצינים) המכשיר את כל הקצינים של המערך תומך
הלחימה בחיל–האוויר. סגל בית–הספר מכשיר מאות קצינים בשנה, המהווים את רובו המכריע של מערך הקצונה בחיל. מכאן יוצאים קצינים חדשים במגוון מקצועות, במערך התעופה, המודיעין, המנהלה, הטכני, הגנ"ק (הגנה קרקעית) ומערכי ההפעלה והמחשוב.

 בביסמ"ת (בית–הספר למקצועות התעופה) בו מוכשרים חיילי החיל, תומכי הלחימה במערך התעופה. לפני כשנה קלטנו את משימת הטירונות הכוללת מאות טירונים שעוברים טירונות 02 ומאוחר יותר מוצבים בבסיסי החיל. אנו עוסקים בהטמעת תחושת המשמעות של השירות בצה"ל בכלל ובחיל–האוויר בפרט".

מה ייחודו של "המרכז לאימון מתקדם" הנמצא בעובדה?

"במרכז לאימון מתקדם פועלת טייסת 'הדרקון המעופף' במתכונת של 'טייסת אדומה', כלומר טייסת שייעודה העלאת היכולות המבצעיות של חיל–האוויר במערכי הקרב והמסוקים על–ידי דימוי מלא ככל הניתן בתפיסת הפעולה של כלים ותורות לחימה הנמצאים ברשות אויבינו.

לאורך השנה מעביר המרכז סדנאות וקורסים המהווים, בין השאר, פלטפורמות לבחינת תורות לחימה חדשות והשבחת צוות אוויר בעזרת קורסי מובילים במערכי הקרב והמסוקים. אנו גם מפעילים 'מערך בקרה אדום' שנותן תמיכה לכח 'אדום' במהלך הסדנאות.

בסופו של דבר עומד בבסיס ההפעלה של טייסת זו החזון להפוך אותה ל'רד–פלאג ישראלי', כזה הפונה גם אל מחוץ לחיל–האוויר הישראלי. לפני כשנה ביצענו אימון לאנשי טייסת מסע"ר צ'כית כהכנה לפני פעילות מבצעית באפגניסטן ובתכנון גם אירוח של טייסות זרות נוספות שיגיעו להתאמן אצלנו במרכז. המטרה היא שכל לקוח יקבל אימון והכשרה לפי דרישותיו, במגוון רחב של אימונים, החל מקרבות אוויר, טיסות במתאר מבצעי וכלה בטיסה תחת איומים משתנים. על "מגרש המשחקים" הצנוע שלנו אנחנו מפצים ברמת אימון שהיא מהטובות בעולם, ביכולת גמישות והתאמה גבוהה לכל מתאר או דרישה".

מה התוכניות של בסיס עובדה לשנת 2010?

"בביסמ"ת אנחנו מתכוונים להרחיב את הקורסים המסמיכים לתפקיד מתוך כוונה שהבוגרים יגיעו ליחידות המבצעיות ולא יזדקקו להמשך הכשרות. כך יושג יתרון של הארכת משך השירות האפקטיבי.

בביסל"ק נשים דגש במימד הפיקוד והמנהיגות בראי המקצוע. הכוונה היא לטפח רבדים אלה באישיותם של הצוערים. דמות הבוגר בביסל"ק היא לפני הכל דמות מפקד ערכי המשלבת מעטפת מקצועית מתאימה. במרכז לאימון מתקדם נדגיש שלושה נושאים חדשים: הכנה מנטלית ללוחם האווירי לשם התמודדות עם אתגרים המגלמים אי וודאות ותהליכי קבלת ההחלטות במצבים לא מוכרים. בוצע כבר פיילוט מוצלח עם טייסת "הקרב הראשונה". פיתוח קורס "טיסה אדומה" לטייסי הקרב. טייסת "הדרקון המעופף" מתמחה בטיסה 'אדומה' הן בהיבט היכולת ודימוי האויב, אך לא פחות חשוב מכך היכולת לאמן את הטייסות המבצעיות בתרחישים מבצעיים וברמת בטיחות גבוהה. מניתוח ארועי הבטיחות האוויריים במערך הקרב בשנים האחרונות עולה כי יש מעורבות גבוהה של טייסים שדימו אויב. לאור זאת יזמנו תהליך בו נפתח סדנא המכשירה את טייסי הקרב בחיל לטיסה 'אדומה' ובטוחה".

כיצד משתלב בסיס עובדה באזור בו הוא נמצא?

"עובדה הוא שדה–תעופה בינלאומי שנוחתות בו וממריאות ממנו טיסות לכל העולם. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם רשות שדות–התעופה ורשות התעופה האזרחית על–מנת לאפשר טיסות אזרחיות לאורך כל השנה ולסייע ככל הניתן בפיתוח התיירות לישראל בכלל ולאילת בפרט.

אנחנו פועלים בבסיס לשיתופי פעולה עם יישובי הערבה וחבל אילות: ילדי שחרות ונווה חריף מתקבלים בברכה בגני הילדים בשיכון המשפחות בבסיס ואנחנו גם מאמצים את מסגרת 'פלדה כחולה' בבית–הספר 'בגין' באילת.

אנחנו מתחילים למסד שיתוף פעולה עם בסיסים אחרים באזור, כמו בסיס שזפון ובית–הספר לאיסוף קרבי מתוך כוונה לשתף אותם בקורסים שנערכים ב'מרכז לאימון מתקדם'. אנחנו משתפים פעולה עם החברה להגנת הטבע בשמורת הטבע שנמצאת ליד הבסיס ופועלים יחד לשימורה ופיתוחה".

איך מתמודדים עם הריחוק של הבסיס?

"לא ניתן להתעלם ממיקום הבסיס וממרחקו ממרכז הארץ. הרוב המוחלט של חיילי הבסיס מגיעים בימי ראשון ויוצאים בסופי שבוע לביתם ולכן התחלנו בתהליך שבמסגרתו אנחנו משתדלים להעביר את האחריות על אופי השירות בעובדה לחיילים. זה בא לידי ביטוי בכך שחיילים מלמדים חיילים אחרים לבחינות בגרות, חיילים מעבירים חוגי נגינה וצילום ובעיקר משתדלים שחיילינו ייקחו אחריות על השירות ועל יצירת משמעות לשירות הצבאי בבסיס עובדה. כולי תקווה שמגוון הפעילויות המבוצעות בבסיס וקשורות בטיפוח האדם יביאו לכך שחיילינו התורמים תקופה ארוכה בשירותם הצבאי ישתחררו לאחר שירות החובה ויהיו לאזרחים טובים יותר, משכילים יותר ובעיקר נכונים לתרום מעצמם לחברה מבלי לקבל תמורה רק בזכות היותנו חברה ישראלית למופת".

עוד באותו מדור

ימלא עוד משימות רבות ומורכבות. כטב"ם האיתן

כטב"ם חדש נולד: איתן ראשון נמסר לחיל–האוויר

כשבע שנים לאחר שהחל פיתוחו, נמסר הכטב"ם הגדול ביותר של חיל–האוויר לידי אנשי גרעין ההקמה של הטייסת המתגבשת. בחודשים הקרובים תיערך ההסבה הראשונה
הסוללה החדשה. צילום: כרמל הורוביץ

בעקבות הצלחת הניסוי: החלה הכשרת לוחמי הנ"מ שיפעילו את "כיפת ברזל"

אנשי גדוד הנ"מ, שיפעילו את מערכת "כיפת ברזל", החלו בשבועות האחרונים בהסבה אינטנסיבית, לקראת קליטת המערכת בצה"ל ותחילת הפעלתה באופן מבצעי. האור הירוק להסבה ניתן בעקבות הניסוי המוצלח שנערך למערכת בחודש ינואר, במהלכו נבחנה פעילותם של כל מרכיביה במקביל. בחודשים הקרובים צפוי להיערך ניסוי נוסף, במהלכו יפעילו אותה לוחמי הנ"מ