מפקדי חיל האוויר

Bookmark and Share

דן טולקובסקי

מאי 1953 - יולי 1958

אלוף (מיל') דן טולקובסקי, מפקדו החמישי של חיל-האוויר, נולד בישראל ב-1921. ב-1936 הצטרף ל"הגנה", בו שירת עד נסיעתו לבריטניה ב-1938. בבריטניה למד בקולג' המלכותי למדע ולטכנולוגיה, וב-1941 הוסמך כמהנדס מכונות.


תוך כדי לימודיו התנדב לחיל-האוויר המלכותי הבריטי וגויס בפועל ב-1942. הוא עבר קורס טיס בדרום-אפריקה ובמצרים, ולחם בשמי איטליה, דרום צרפת ויוון כטייס ספיטפייר. לשירותו בחיל-האוויר המלכותי הבריטי, חיל שהצטיין בביצוע מגוון רחב של משימות ובכושר ניידות גבוה, היתה השפעה מכרעת על תפיסתו האסטרטגית של טולקובסקי כשהגיע מאוחר יותר לחיל-האוויר.
עם שחרורו מחיל-האוויר הבריטי ב-1946, חזר לבריטניה ועבד בה כמהנדס, עד להצטרפותו המחודשת לארגון ה"הגנה". עם קום המדינה שב טולקובסקי לארץ והצטרף לחיל-האוויר. הוא שירת תחילה בתפקידי מטה, ביניהם מבצעים, תפקידי הדרכה ופיקוח כללי. ביולי 1951 מונה לראש המטה של החיל ובמאי 1953 מונה למפקד חיל-האוויר במקומו של חיים לסקוב.
בתקופת כהונתו התעצם חיל-האוויר והתפתח בתחומים רבים, בקליטת מטוסי הקרב הסילוניים הראשונים (מטאור, אוראגאן, מיסטר, סופר-מיסטר ו-ווטור) וברכישת מערכות מכ"ם חדישות. טולקובסקי פיקד על חיל-האוויר במלחמת סיני ב-1956, ושנתיים לאחר מכן, ביולי 1958, העביר את הפיקוד על החיל לעזר ויצמן.


טולקובסקי ראה את עיקר משימותיו בפיקוד על חיל-האוויר בשלושה תחומים: הכנת החיל למלחמה, טיפוח הכוננות ברגיעה ובחירום וביסוס היחסים בין החיל לבין המטה הכללי של צה"ל.
לאחר פרישתו מהפיקוד על החיל כיהן טולקובסקי במשך כשנה בתפקיד בכיר במשרד הביטחון, ובשנת 1959 השתחרר מצה"ל בדרגת אלוף.
עם שחרורו הצטרף טולקובסקי לחברת השקעות מקבוצת בנק דיסקונט, אשר הפכה לחברת השקעות דיסקונט בע"מ. ב-1965 מונה טולקובסקי למנכ"ל החברה וב-1980 גם לסגן היו"ר. ב-1985 פרש מהחברה על-מנת להקים קרן הון סיכון אמריקאית-ישראלית, הראשונה בארץ, להשקעות בעיקר במיזמים עתירי טכנולוגיה. ב-1997 מונה כחבר בוועדת צ'חנובר, שחקרה את פרשת החיסול הכושל של המוסד בירדן.