יומן ארועים

Bookmark and Share
התקפה על שדה-דב פורסם בתאריך 15.05.1948
ספיטפיירים מצריים תוקפים את שדה דב

ב-14 במאי 1948 הגיעו ידיעות על פעילות מצרית מוגברת ביבשה ובים. באותו יום הגיעה התרעה מפורשת, לפיה תותקף תל-אביב מן האוויר. בשבת, 15 במאי, בסביבות השעה 05:15 לפנות בוקר, צללו ארבעה ספיטפיירים מצריים על שדה דב. המטוסים המצריים הטילו שמונה פצצות במשקל של 100-50 ק"ג מגובה של כ-300 רגל. ההטלות בוצעו בזו אחר זו והמטוסים גם צלפו ממקלעים ומתותחי 20 מ"מ.

התקיפה, אף שהיתה צפויה, מצאה את מפקדת "שירות האוויר" (שלמחרת החליפה את שמה ל"חיל-האוויר") ואת הטייסים בשדה דב בלתי מוכנים. המסלול וחלק מהמטוסים נפגעו. האש שנורתה על-ידי הגנת הנ"מ היתה חלשה ובלתי יעילה.

בשעה 07:30 הופיע מעל שדה דב מבנה נוסף של ספיטפיירים. הפעם דייקו תותחני הנ"מ וספיטפייר אחד נפגע במנועו. הטייס, מחמוד ברקה, הנחית את מטוסו על שפת הים בהרצליה וכעבור זמן קצר נשבה על-ידי חיילים ישראלים. בהמשך היום נערכו עוד שלוש תקיפות אוויריות על שדה דב ו"שירות האוויר" ספג מכה קשה: הושמדו הראפיד היחיד של השירות ואחד משני מטוסי הבונאנזה; דקוטה, RWD-13 ושני אוסטרים ניזוקו קשה; ארבעה מטוסים נוספים נפגעו קלות; ההאנגר בשדה נפגע והמסלול ספג מספר פגיעות בחלקו המערבי. אחרי התקיפה הראשונה החלו אנשי שדה דב לפזר במהירות את המטוסים שלא נפגעו. המטוסים הבלתי שמישים פוזרו והוסוו במרחב השדה, ואילו שלושת האוסטרים השמישים הוטסו למנחת שפיים.

הספיטפייר המצרי מפונה מחוף הים של הרצליה
הספיטפייר המצרי מפונה מחוף הים של הרצליה