יומן ארועים

Bookmark and Share
תקרית תל אל-מוטילה פורסם בתאריך 02.05.1951
חיילים סורים משתלטים על שלוש גבעות ממערב לשטח המפורז, ביניהן תל אל-מוטילה. אש שנורית בטעות ממטוסי ספיטפייר של חיל-האוויר מבריחה את החיילים הסורים מתל אל-מוטילה.

ב-2 במאי 1951 חצו חיילים סורים בלבוש אזרחי את הגבול באזור כורזים והשתלטו על שלוש גבעות ממערב לשטח המפורז: תל אל-מוטילה, מוצב "השפך" ומוצב "הדמות". גבעות אלה חלשו על שטחי הפיתוח של ימת החולה ועל כביש טבריה-מטולה, שהגנתו היתה קשה במיוחד. היה זה המשך לתהליך של השתלטות סורית הדרגתית על כפרים באזור המפורז הישראלי, תוך ניצול הביקורת שהוטחה בישראל במועצת הבטחון באו"ם בעקבות הפעלת המטוסים באל-חמה, כחודש קודם לכן. הפעם, כך הניחו הסורים, תימנע ישראל מלהפעיל כוח נגדם, בשל החשש מגינוי נוסף.

יחידת מילואים של חטיבת גולני, שהתאמנה באזור, נתקלה בכוח הסורי בתל אל-מוטילה ונפגעה. על התגבורת שהגיעה בערב נפתחה אש, וחיילי צה"ל מצאו את עצמם לכודים מול כוח סורי מחופר היטב. בלילה התבררה תמונת המצב העגומה: אין מדובר ברועים סורים, אלא בפלוגת צבא מתוגברת חמושה היטב, שהתבצרה בשטח ישראל. הקרב על תל אל-מוטילה נמשך, ושני הצדדים הזרימו תגבורות נוספות. ב-6 במאי עם שחר, לאחר שלוש יממות של קרב ללא הפוגה עמדו כוחות צה"ל לפני שבירה.

באותו הבוקר היה מפקד רמת-דוד, סא"ל רודי אוגרטין, בעיצומו של מבחן בתרגילי אוויר במטוסי ספיטפייר שערך למדריכי טייסת הקא"מ. תוך כדי טיסה מעל האזור נשמעה בקשר בקשה מהקרקע לעזרה דחופה. היה זה קולו של הטייס יואש (צ'אטו) צידון, ששהה עם הכוחות בשטח כקצין סיוע אווירי. משיקולים מדיניים, נאסר על חיל-האוויר באותה תקופה להפעיל מטוסים במשימות תקיפה. על-מנת לסייע בכל זאת לכוחות הקרקע, הורה אוגרטין לטייסים לבצע התקפות סרק ללא ירי, על-פי הכוונותיו של צידון.

למרות ההוראה המפורשת שלא לבצע ירי, מספר שלוש במבנה, שמכשיר הקשר שלו לא היה תקין, טעה ופתח באש. אוגרטין, שהבחין בנעשה, ביקש מכל הטייסים לאשר שוב, כי ברורה להם הפקודה האוסרת פתיחה באש. לאחר שכל הטייסים אישרו זאת, הם המשיכו בצלילות הפחדה יבשות. תוך כדי הפעילות נורתה אש מהקרקע ופגעה בכל מטוסי המבנה. המטוסים שבו לנחיתה כבודדים. לאחר הפתיחה באש, שפגעה כנראה בחיילים הסורים, התעוררה בקרבם פאניקה, שהתפתחה עד מהרה למנוסה כללית. כוחות צה"ל ניצלו את הנהירה לכיוון הגבול הסורי והשתלטו על התל. הופעת המטוסים, אם כן, היתה הגורם המכריע שהיטה את הכף לטובת צה"ל: אחרי קרבות פנים-אל-פנים בסיוע ארבעת מטוסי הקרב, נכבש ב-6 במאי המשלט, וכוחות צה"ל נערכו על הרכסים.

קציני רמת-דוד בעת סיור בתל אל-מוטילה
קציני רמת-דוד בעת סיור בתל אל-מוטילה