יומן ארועים

Bookmark and Share
הפינוי הגדול פורסם בתאריך 31.10.1956
מטוסי נורד ודקוטה מפנים 120 פצועים מהמיתלה, במבצע הפינוי הגדול ביותר במלחמת סיני.

בליל 31 באוקטובר 1956 היה קרב המיתלה בעיצומו, ומספר הנפגעים הלך וגדל. מטוסי דקוטה ונורד, שהצניחו ציוד ואספקה לכוחות חטיבה 202 על פי תכנון מוקדם, נקראו בדחיפות לנחות ולפנות את הנפגעים הרבים מהקרב שהתחולל בין הצנחנים לכוחות המצריים.

קודם לכן הביע מהנדס ממפקדת חיל-האוויר חשש כבד כי לא תהיה אפשרות להנחית את מטוסי הדקוטה, משום שהמסלול רך מדי, אך הנסיבות חייבו לקחת סיכון. טייסת-המשנה, יעל פינקלשטיין (רום), תיארה את האירועים: "חגנו באוויר, מצפים לקבלת הוראות מהמפקדה, ולמטה חזר הקשר וקרא: 'עמי פצועים אנושים הזקוקים לפינוי מיידי, אני חוזר פינוי מיידי'. מיהרנו להעביר את ההודעה לכל המטוסים שבדרך, וביקשנו את הקרוב ביותר להתקשר לבסיס ולקבל את האישור הדרוש. האישור התקבל תוך דקות ספורות, והדקוטות הגדולות החלו לנחות על המסלול. כל מטוס שנחת או המריא השאיר אחריו עקבות עמוקים בחול, ורק כעבור כמה ימים, כאשר ירדנו בשדה זה ביום וראיתי היכן נחתנו, יכולתי להתפעל מהמבצע".

בסך הכל נחתו במקום שמונה מטוסי דקוטה ומטוס נורד. בעבודה מאומצת פורקו מתקני המטען מתוך המטוסים, שהוכשרו בו במקום לשמש כ"אמבולנסים מעופפים". עד חצות פונו 120 נפגעים מהמיתלה לבתי-חולים בעורף. היה זה מבצע הפינוי האווירי הגדול ביותר במלחמת סיני.

דקוטה מעל המיתלה
דקוטה מעל המיתלה