יומן ארועים

Bookmark and Share
פעולה ראשונה במלחמה פורסם בתאריך 29.10.1956
מטוסי מוסטנג של חיל-האוויר מנתקים חוטי טלפון בסיני

כשעתיים לפני הצנחת הכוחות במיתלה, המריאו מטוסי מוסטנג מעקרון (תל-נוף כיום) לסיני, בדרכם לשבש את הקשר הקווי בין היחידות המצריות בסיני למפקדותיהן בעורף, כחלק מתוכנית כוללת להסתיר מעיני המצרים את שלב הפתיחה של המלחמה. בנוסף לכך, ידעו מתכנני המבצע, כי ניתוק קווי הטלפון יאלץ את המצרים להיעזר במכשירי קשר אלחוטיים, אשר היו חשופים להאזנה.

ההכנות למבצע זה נמשכו זמן רב, ובגלל הסודיות הרבה שאפפה אותו, שותף בתיכנון רק טייס המוסטנג סגן חסון ("שפן") אמיתי, ומאוחר יותר הצטרף אליו סרן הארי קרסנשטיין (ברק).

תחילה תוכנן להנחית חבלן ממטוס פייפר, כדי שיפוצץ את עמודי הטלפון, אך תכנית זו בוטלה והמשימה הוטלה על מטוסי המוסטנג. לזנבות המטוסים חוברו כבלים, שבקצוותיהם משקולות, ואלו נועדו לקריעת חוטי הטלפון.

טייסת המוסטנג מעקרון הקצתה למשימה זו את הצוות הבכיר שלה - מפקד הטייסת, רס"ן יצחק יבנה, וסגנו, סרן הארי קרסנשטיין, כמובילים, שיעדם היה חוט הטלפון לאורך ציר קציימה-מיתלה-סואץ, ושני מפקדי הגפים, סגן חסון אמיתי וסרן אריה צייטלין, כבני-זוג, שיעדם היה חוט הטלפון בציר תמד-נחל-מיתלה.

בשעה 14:00 המריאו המטוסים ליעדיהם. הם טסו בגובה 100 רגל בדממת אלחוט עם חימוש פנימי מלא של שישה מקלעי 0.5 אינץ' בכל מטוס, כאשר הכבלים נשרכים מאחוריהם. עד מהרה התברר, כי הכבלים אינם יעילים, משום שנתלשו מן המטוסים. הנחיית מפקד טייסת המוסטנג לפני היציאה למשימה היתה לבצע את המשימה בכל מחיר - גם אם ייתלשו כבלי הניתוק מעל גוף המטוס, ולכן השתמשו הטייסים במדחפים ובכנפיים לצורך קריעת החוטים. בצורה מסוכנת זו עלה בידי הטייסים להשלים את המשימה, ולחזור בשלום לבסיסם.

מוסטנג
מוסטנג