יומן ארועים

Bookmark and Share
טעות אווירית פורסם בתאריך 03.11.1956
מטוסי חיל-האוויר תוקפים בטעות את המשחתת הבריטית "קריין"

הטייסים שביצעו תקיפות באזור שארם א-שייח' ב-3 בנובמבר 1956 עד שעות הצהריים, העבירו דיווח שוטף על אוניה בלתי-מזוהה העוגנת במצרי טיראן. היה זה כבר היום השלישי לדיווחים על האוניה שהגיעו למוצב הפיקוד העליון, והערכה היתה כי מדובר באוניה מצרית.

בשעה 14:15 אישר ראש ענף מבצעים באג"מ, סא"ל אלי זעירא, את תקיפת האוניה על-ידי חיל-האוויר. עשר דקות מאוחר יותר הוזנק זוג מטוסי מיסטר.

הטייסים התקשו בזיהוי האוניה הסמוכה לחוף, ודיווחו על כך לשני מבני מיסטר, שלישיה ורביעיה, שהמריאו בשעה 16:20. מוביל הרביעיה, רס"ן מנחם בר, הבחין באונית משא והחל מיד בתקיפה. לאחר שפגע ישירות באונית המשא, הבחין לפתע במשחתת גדולה, שירתה אש לכל עבר. מפקד המבנה השני, סרן דני שפירא, המשיך בשלב זה את התקיפה: "בהגיענו לשטח ראיתי אוניה שחרטומה מופנה דרומה, כאשר שובלי המים מעידים על המהירות בה היא מנסה להתחמק. מבלי לאבד זמן הודעתי לשני הטייסים האחרים שאנו נכנסים לתקיפה. החימוש שהיה לנו כלל שתי כוורות של 19 רקטות רגילות, לא חודרות שריון. צללתי אל האוניה כאשר אש הנ"מ מכוונת אלינו.

כיוונתי בערך חצי אוניה קדימה ושיגרתי את הרקטות ממרחק של 1,500-1,000 מטר. בגלל המרחק, פיזור הרקטות היה גדול, כך שחלק פגע בים וחלק בירכתיים ומיד פרצה שריפה". שני המטוסים האחרים במבנה פגעו באנטנה ובגשר הפיקוד, אך בסך הכל לא נגרם נזק כבד לאוניה.

בדרכם חזרה יצרו המיסטרים קשר עם שתי רביעיות מוסטנג מעקרון, שהיו בדרכן לתקיפה, ועדכנו אותן. הטייסים הגיעו לקראת הערב, הבחינו באוניה ותקפו אותה ברקטות ובפצצות נפל"ם. לעברם נורתה אש נ"מ צפופה, אולם המטוסים הצליחו לחזור לבסיסם בשלום.

רק אז, מתוך תחקירי הטייסים ששבו מתקיפת האוניה, הוברר גודל הטעות: המשחתת שהותקפה לא היתה מצרית, כפי שהניחו בהערכות המוקדמות, אלא המשחתת הבריטית "קריין". משחתת זו היוותה חלק מכוח משימה שהחל לפעול בזירה עוד לפני פרוץ המערכה, במטרה ללוות מיכליות דלק, להזהיר אוניות סחר ידידותיות לבל יעברו בתעלה ולעמוד בכוננות לסיוע לכוחות האנגלו-צרפתיים בכיבוש סואץ ופורט-תאופיק, לרבות הטבעת אוניות מלחמה מצריות. ככל הידוע, לא הגישו הבריטים כל מחאה.