יומן ארועים

Bookmark and Share
התגובה הערבית פורסם בתאריך 05.06.1967
מדינות ערב מגיבות: מטוסים סוריים, ירדניים ועיראקיים תוקפים מטרות בישראל.

מטוסי חילות-האוויר של סוריה, ירדן ועיראק "התעוררו" חצי שעה לאחר שהסתיימה התקיפה של הגל השני. ב-11:50 המריאו 12 מטוסי מיג סוריים ראשונים לתקוף מטרות בישראל.

זוג ראשון תקף את דגניה א' וסכר על הירדן, אך מטוסי חיל-האוויר הישראלי הפילו מיג אחד סמוך לכנרת ואת השני ליד אל-חמה. מטוסים אחרים ניסו לתקוף את שדה התעופה שליד מגידו ואחד מהם הופל באש נ"מ. מיגים נוספים תקפו את אשד-כנרות אך החטיאו, וכך גם מיגים שניסו לפגוע בבתי הזיקוק ופגעו במקום זה בקיבוץ עין החורש. מטוסים סוריים אחרים פגעו בכפר החורש במקום במפקדה צבאית סמוכה.

הירדנים בחרו להפגיז שדות תעופה ישראליים לפני תקיפת מטוסיהם. כבר בבוקר ידע המודיעין הישראלי, שגדודי הקומנדו המצריים שהועברו לירדן קיבלו הוראה לתקוף את שדות התעופה של לוד, עקרון, סירקין, עין שמר והרצליה, וכן תחנות מכ"ם. הוראה זו לא בוצעה, אך ב-11:40 החלו הירדנים בהפגזה ארטילרית לעבר שדה התעופה של רמת דוד.

בשעה 13:00 הם ירו מתותחיהם גם לעבר שדה התעופה סירקין, נמל התעופה הבינלאומי לוד ובסיס חיל-האוויר עקרון (תל-נוף כיום). בעקרון פגעו רסיסים בזנבו של מטוס דקוטה.

קודם לכן, ב-12:00, תקף זוג מטוסי האנטר ירדניים את נתניה. כעבור חצי שעה הפתיעו מטוסי האנטר אחרים, שחדרו בטיסה נמוכה ולא התגלו על-ידי המכ"ם הישראלי, ופגעו במטוס נורד שחנה בשדה התעופה סירקין. המטוס עלה באש וכמה חיילים נפגעו. מטוסי ההאנטר התוקפים הופלו ליד מאפרק שבירדן על-ידי מטוסי מיראז' שנתקלו בהם.

בחזית הסורית והירדנית חלפו בין 12 ל-15 דקות עד שמטוסי חיל-האוויר יצאו לתקיפת שדות התעופה מהם יצאו התוקפים.

העיראקים הכניסו למלחמה את מטוסיהם בשעה 13:15 בערך. שלושה מטוסי האנטר המריאו משדה התעופה העיראקי H-3 , המצוי סמוך למפגש הגבולות של עיראק, ירדן וסוריה. הם תקפו באזור נהלל. בעמק יזרעאל ובתענך היו תקיפות נוספות ונפצעו חמישה אנשים, ובגדוד של צה"ל ליד ג'נין נהרגו חמישה חיילים ונפצעו שמונה.

לאחר מכן חדר מטוס טופולב-16 עיראקי לנתניה והטיל שם פצצות. משם פנה לעבר מגדל העמק וצלף מתותחיו כשהוא פוגע במרכז בקרה של יחידת הג"א. צליפה דומה ביצע מעל שדה התעופה של רמת-דוד ופגע רק בכמה מבנים. את תשע פצצותיו הטיל במבואות עפולה. הפצצות לא התפוצצו אולם אחר-כך נהרגו במהלך פירוקן שני חיילים מיחידת סילוק פצצות. הטופולב יורט על-ידי אחד מהמבנים הרבים שהופנו לעברו, אך בסופו של דבר הופל כנראה מאש נ"מ, והתרסק במחנה עמוס. בהתפוצצות נהרגו 14 חיילים ונפצעו שמונה.

מטוסי חיל-האוויר הלבנוני לא חדרו לתחום ישראל. מטוס האנטר לבנוני שהתקרב לגבול הופל על-ידי מיראז'.

פצועות במפעל "אביק" בנתניה, לאחר תקיפת חיל-האוויר הירדני
פצועות במפעל "אביק" בנתניה, לאחר תקיפת חיל-האוויר הירדני