יומן ארועים

Bookmark and Share
גל התקיפה השלישי והרביעי פורסם בתאריך 05.06.1967
גל התקיפה השלישי והרביעי: מטוסי חיל-האוויר יוצאים לתקיפת שדות תעופה בסוריה, בירדן ובעיראק.

כשהתברר כי חילות-האוויר של מדינות ערב מתכוננים להתקפות מרוכזות יותר, הוחלט להפנות את חיל-האוויר הישראלי לעבר סוריה, ירדן ועיראק. חלפו כ-22 דקות מאז שהירדנים תקפו בהצלחה את שדה התעופה סירקין, והמטוסים הישראלים היו כבר באוויר בדרך לתקוף את שני שדות התעופה הירדניים.

לשם כך היה צריך לשנות את משימותיהם של כמה מבנים בעודם באוויר. מבנה אחד של מטוסי מיראז' מטייסת "העטלף" שהיה בדרכו לגרדקה, הופנה, כשהיה מעל ראס מוחמד, לעבר נמל התעופה של עמאן. מבנה אחר של מטוסי סופר-מיסטר מטייסת "העקרב", שהיה מעל פורט סעיד בדרכו לאינשאס, קיבל הוראה לתקוף את תחנת המכ"ם של עג'לון. עוד מבנה שנועד לתקוף שריון בסיני, הופנה אל שדה התעופה של מפראק.

ההתקפה נגד עיראק כוונה לשדה התעופה H-3 . מבנה מטייסת "אבירי הצפון", שכלל שלושה מטוסי ווטור, המריא לתקיפה בשעה 14:15 מרמת-דוד. בשעה 15:00 החלה התקיפה על שדה H-3 . קרב אוויר קשה התחולל במקום, אך למרות זאת הצליחו הווטורים לפגוע במטוסים העיראקיים שחנו בשדה. משדה זה המריאו קודם לכן מטוסי ההאנטר העיראקיים שתקפו בישראל.

בגלי תקיפה אלה ביצעו מטוסי חיל-האוויר 288 גיחות. גם הפעם הופנו הגיחות בעיקר נגד שדות התעופה של האויב (בסך הכל 191 גיחות). את עיקר התקיפות ספגו הסורים: 82 גיחות בגלי תקיפה אלה. לירדן הופנו 51 גיחות ולעבר שדה התעופה העיראקי H-3 שלוש גיחות.

בסוריה תקפו 23 מבני מטוסים את שדות התעופה של דמשק, סייקל, מרג'-ריאל, דמייר ו-T-4 . בגל זה נהרג סגן מאיר שחר, טייס מיראז' מטייסת "הסילון הראשונה", שנפגע מעל דמשק. שחר הוזנק לפטרול עם עוד מטוס באזור דמשק. כשהדלק במיכליהם עמד להיגמר, הם הופנו ליעף צליפה על שדה התעופה דמשק. שני המטוסים נפגעו מאש הנ"מ הכבדה שניתכה מהשדה ושחר התרסק עם מטוסו בקרבת מקום. לפני שפגע באדמה עוד הספיק שחר להפיל מיג-21 . זו היתה גיחתו השלישית במלחמה.

סגן דן סגרי, טייס סופר-מיסטר מטייסת "העקרב", נטש את מטוסו ליד דמייר. הוא צנח באזור כפרי ונרצח בידי אזרחים. סגן יונתן זורע, טייס מיסטר מטייסת "הכנף המעופפת", נפגע מאש נ"מ ברמת הגולן כשהיה בדרכו לדמשק והתרסק.

עוד שני טייסים שתקפו בסוריה נפלו בשבי: סגן אברהם וילן, טייס ווטור מטייסת "אבירי הצפון", צנח ממטוסו ליד דמייר ונשבה, וסגן נחום מרחבי, טייס מיסטר מטייסת "העמק", שנפגע ליד דמשק הצליח להטיס את מטוסו עד לשטח לבנון, צנח שם ונפל בשבי.

מעל דמשק נפגע גם מטוס המיראז' של סא"ל עמיחי שמואלי, מפקד טייסת "הסילון הראשונה", אך הוא הצליח לשוב בטיסה איטית עד לשטח ישראל, נטש את מטוסו ליד צומת גולני וצנח כשהוא פצוע.

מטוס אוראגן ממבנה של טייסת "הצרעה", שתקף את שדה התעופה דמשק, נפגע מאש נ"מ. הפגיעה, מפגז של תותח 30 מ"מ, פערה בכנף חור בגודל של כ-30 ס"מ בערך. הטייס, סרן יוחנן רוזר, הצליח להנחית את מטוסו ברמת-דוד.

טייס מיראז', סרן אהוד חנקין, הוזנק יחד עם סרן יגאל ינאי לרמת-הגולן. הוא הבחין במיג-21 סורי, ושיגר אליו טיל שפריר, שלא פגע. חנקין רדף אחרי המיג וירה בו צרור שגרם למיג לעלות בלהבות. הוא משך את מטוסו למעלה אך חלף דרך הרסיסים של המיג וזנבו החל לבעור. חנקין הצליח להגיע לשטח ישראל, ניסה לנחות נחיתת אונס וכשלא הצליח, נטש. הנטישה היתה סמוכה מאוד לבסיס, והטייס שחולץ מיד המשיך בפעילותו.

בירדן איבד חיל-האוויר שניים מטייסיו: סג"מ חנניה בולה, טייס מיסטר מטייסת "הכנף המעופפת", הופל בקרב אוויר ליד מפראק וסרן יורם הרפז, טייס אוראגן מטייסת "הצרעה", הופל משיגור טיל קרקע-אוויר מסוג הוק של סוללה ישראלית באזור דימונה.

בעת התקיפה פגע מטוסו של הרפז בחוטי חשמל אשר התלפפו על מטוסו. כתוצאה מכך נפגעו כנראה מכשירי הקשר במטוס. בטיסה חזרה מהתקיפה עזב מטוסו של הרפז את המבנה. מטוס מהמבנה ליווה אותו, והרפז פנה לכיוון דרום-מערב. המטוס המלווה דיווח על חוטים התלויים על מטוסו של הרפז, ומשום כך סבר מוביל המשנה שבכוונתו של הרפז לנטוש מעל לים המלח. נסיונות המטוסים ליצור קשר עם הרפז עלו בתוהו, ומשלא הגיב לסימני ידיים, הבין המוביל שמשהו אינו כשורה. בשלב זה הגיעו המטוסים אל אזור הכור הגרעיני של דימונה, אשר היה מוגן בטילי נ"מ וליחידת הטילים שבו היתה רשות לאש חופשית.

המטוס המלווה נמלט מהאזור ולעבר מטוסו של הרפז שוגר טיל הוק. המטוס התפוצץ. תחנות הבקרה חשבו שהיה זה מטוס אויב, שכן הוא חדר ארצה בנתיב הרחוק מהנתיבים שהוקצו למבנים של מטוסי חיל-האוויר, ופניו היו מועדות אל יעד שאין לטוס מעליו. למרות זאת, ניסו יחידות הבקרה להתקשר עימו אך ללא הצלחה. היה זה השיגור הראשון של טיל הוק באזור המזרח התיכון, וכן הפלת המטוס היחידה על-ידי טיל זה במלחמת ששת הימים.

בתקיפות בירדן נפצע סגן שמואל רינגל, טייס מיסטר מטייסת "הכנף המעופפת", שאיבד את עינו כשנפגע מטוסו. למרות זאת הצליח לשוב ולנחות ברמת-דוד.

פצצות נוחתות על שדה תעופה
פצצות נוחתות על שדה תעופה