יומן ארועים

Bookmark and Share
בעורף האויב פורסם בתאריך 05.06.1967
450 צנחנים מונחתים בעורף האויב על-ידי מסוקי S-58 , בקרב על פריצת המערך המצרי באום-כתף. כל המתחמים נכבשים.

כבר בשנות ה-50 המאוחרות עמד חיל-האוויר על סגולותיו המיוחדות של המסוק, ובמיוחד על היתרונות הגלומים בגורם ההפתעה שבהטסת לוחמים אל מעבר לקווי האויב. בשנות ה-60 תירגלו הטייסים של מסוקי ה-S-58 הנחתת כוחות בשטח אויב ביום ובלילה. עתה נותר רק ליישם.

בשעה 14:45 קיבל מפקד הטייסת רס"ן אליעזר (צ'יטה) כהן הוראה לעבור עם כל המסוקים שהיו עימו באתר הפריסה באשקלון לאתר הפריסה באזור שבטה. באותה עת היו באשקלון שישה מסוקים בלבד, ושאר צוותי הטייסת קיבלו הוראה להגיע לשבטה בגמר משימותיהם. בהגיעם לשבטה הגדיר מפקד האוגדה, אריק שרון, את המשימה בקצרה - על הטייסת להנחית כוח מהחטיבה המוצנחת בעורפו של המערך הארטילרי של אום-כתף. הכוח המונחת נועד לתקוף את הארטילריה במגמה לשתקה ולסייע בכך לכוחות, אשר עמדו לתקוף את מתחם אום-כתף עצמו.

כשעה לפני חשיכה יצאו שני מסוקי S-58 בהם 16 לוחמים כשמשימתם לסייר ולקבוע את נתיב הטיסה ואת נקודת ההנחתה ולסמנם באמצעות פנסים מנצנצים. המשימה הושלמה בהצלחה וניתן האות לבצע את משימת ההנחתה.

כ-500 לוחמים הונחתו בחמישה סבבים, בכל סבב עלה מספר המסוקים המשתתפים, כשבסבב הרביעי השתתפו 17 מסוקים. במהלך המבצע נורתה אש נ"מ והופגז אזור ההנחתה. האש גברה עד שבסבב החמישי הוחלט להפסיק את ההנחתה.

הפשיטה על המערך הארטילרי המצרי היתה מוצלחת. מרבית הארטילריה חדלה להפגיז את כוחות צה"ל שנעו לכיבוש מתחם אום-כתף.