יומן ארועים

Bookmark and Share
כיבוש אווירי
170 לוחמים מונחתים על-ידי 15 מסוקים ו-12 מטוסי נורד במבצע כיבוש שארם א-שייח'.

ביום השני למלחמת ששת הימים התקבלה במטכ"ל ההחלטה לכבוש את שארם א-שייח'. ב-7 ביוני, במקביל לתנועת ספינות טורפדו של חיל-הים מאילת דרומה, התארגנו כוחות צנחני מילואים בפיקודו של קצין צנחנים ראשי דאז, אל"מ אהרון דוידי, לקראת הטסתם. לפי התיכנון, חלקם יוצנח ממטוסי נורד של טייסת התובלה וחלקם יונחת באמצעות טייסות המסוקים.

ההכנות האחרונות נשלמו בשדה התעופה של אילת, ובצהרי אותו יום המריאו מאילת שלושה מסוקי סופר-פרלון, שנשאו 25 לוחמים כל אחד, ו-12 מסוקי S-58 , שנשאו שמונה לוחמים כל אחד. במסוק המוביל טס מפקד הכוחות הקרקעיים במקום, אל"מ אהרון דוידי, ובמטוס השני טס אלוף עזר ויצמן, שמונה כמפקד על כל הכוחות במבצע. סך כל מצבת הלוחמים: 170. במקביל, הגיעו מבסיס תל-נוף 19 מטוסי נורד, כשבבטנם 400 צנחנים וציוד.

ארבעה מטוסי מיראז', שמשימתם היתה לתקוף את הכוחות המצריים הפרוסים באזור הפעולה, כבר עשו דרכם אל היעד. עוד במעופם, התגלו לעיניהם שתי עובדות חשובות: ראשית, לא נראה כוח מצרי באזור. שנית, ספינות הטורפדו של חיל-הים כבר הגיעו לנמל שארם-א-שייח'.

המסוקים סיירו מעל שדה התעופה והמתחם הקרוב לו ואימתו את דיווחיהם של טייסי המיראז'. הוחלט לוותר על הצנחת הכוח.

בינתיים, נחתו המסוקים ובעקבותיהם מטוסי הנורד. עד מהרה הסתבר ללוחמים, כי כל שנותר להם לעשות הוא לאסוף ולשבות מספר קטן של חיילים מצריים, שהסתתרו בערוצי הוואדיות שמסביב. ללא אבידות וללא קרב, הושלם מבצע כיבוש שארם א-שייח'.

לאחר הכיבוש. דגל ישראל מעל שארם א-שייח'
לאחר הכיבוש. דגל ישראל מעל שארם א-שייח'