יומן ארועים

Bookmark and Share
מבצע "תופת" פורסם בתאריך 21.03.1968
מבצע "תופת" ("כראמה"): כוחות צה"ל, מלווים במטוסי חיל-האוויר, פושטים על עיירת המחבלים כראמה שממזרח ליריחו.

לאחר השתלטות מחבלים על כפרים ועיירות ירדניות לאורך הגבול, והפיכתן לבסיסי מוצא לפעולות חדירה ופיגוע באזרחי ישראל, החליטה הממשלה לתקוף את המחבלים באזור העיירה כראמה שממזרח ליריחו.

כוח שריון וצנחנים, בחיפוי חיל-האוויר וכוחות ארטילריה, חצה את הגבול ותקף את העיירה, שהפכה לבסיס של ארגון הפת"ח. מסוקי חיל-האוויר הנחיתו את כוחות סיירת הצנחנים בפיקודו של סרן מתן וילנאי על הגבעות שממזרח לכראמה, במטרה למנוע את בריחת המחבלים ולחסום אפשרות לתגבור כוחות מצד הצבא הירדני.

קודם לפעולה, פיזרו מטוסי מיסטר של טייסת "הכנף המעופפת" כרוזים, שהודיעו לצבא ירדן שאין בכוונת כוחות צה"ל לפגוע בהם, וזאת כדי שלא יתערבו בלחימה. אולם פעולה זו גרמה לכך שחלק ניכר מהמחבלים, ובראשם מנהיגם דאז, יאסר ערפאת, הצליחו לברוח מזרחה עוד בטרם הונחתו כוחות החסימה הישראלים, שהתעכבו עקב מזג האוויר הקשה ששרר באזור הנחיתה המתוכנן. שרשרת ארוכה של טעויות ומחדלים, והתערבות בלתי צפויה של כוחות שיריון ירדניים שהתחפרו בשטח שולט, גרמו בסופו של דבר להפעלת חיל-האוויר ביתר מאסיביות מהמתוכנן.

בהפרשי זמן קצרים תקפו מטוסי ווטור מטייסת "אבירי הצפון" ומטוסי מיסטר מטייסת "הכנף המעופפת" את כוחות השיריון הירדניים שבאזור גשר אדם. מטוסי אוראגן מטייסת "הצרעה" ומטוסי סופר-מיסטר מטייסת "העקרב" הגיעו ותקפו אחריהם. גם מטוסי מיראז' מטייסות "העטלף", "הסילון הראשונה" ו"הקרב הראשונה" השתתפו בתקיפות, על-אף שביכולתם לשאת בגחונם שתי פצצות בלבד.

מסוקי S-58 של הטייסת "הראשונה" ומסוקי סופר פרלון של טייסת "הצרעות" החלו לפנות בשעות הצהריים את הכוחות החוסמים שהצליחו לפגוע במספר מחבלים. בו בזמן פינו מסוקים אחרים של שתי הטייסות את הנפגעים הרבים מאזור הגשרים. מטוס נורד ריחף מעל לאזור הקרבות וסייע במימסר התשדורות בין הכוחות השונים.

מטרת המבצע הושגה, לבסוף, והעיירה כראמה טוהרה ממחבלים: רובם ברחו, וכ-150 נפלו בשבי. אך המבצע גבה מכוחות צה"ל מחיר כבד: 28 הרוגים, שלושה חיילים נעדרים (גופת אחד מהם הוחזרה לאחר-מכן) וכ-90 פצועים. בשטח נשארו ארבעה טנקים, שני זחל"מים וכלי רכב אחרים. מטוס אוראגן מטייסת "הצרעה" הופל באש נ"מ ירדנית, אך טייסו צנח וחולץ בשלום.