יומן ארועים

Bookmark and Share
מבצע "רוצץ" פורסם בתאריך 08.04.1968
מבצע "רוצץ": כוחות צה"ל, בסיוע חיל-האוויר, פושטים על ריכוזי מחבלים באזור הערבה.

לאחר מבצע "תופת" ("כראמה") נדחקו המחבלים למורדות הרי אדום, באזור הוואדיות דנא ומהתדי, שמזרחית לכביש הערבה. יחד עם זאת, פעילותם לא נפסקה וידיעות מודיעין דיווחו על הכנת בסיס המחבלים של "החזית העממית לשחרור פלשתין" בעקבה לפעילות נרחבת נגד היישובים הישראלים באזור אילת והערבה. ריכוזי המחבלים אותרו על-ידי מטוס דרור של חיל-האוויר, וצה"ל החליט לפעול נגדם.

במבצע "רוצץ" תוכנן חיל-האוויר להנחית בשעות היום כוח צנחנים וכוח של סיירת מובחרת להשמדת בסיסי המחבלים. כל משתתפי המבצע נדרשו לעבודות הכנה מאומצות וחפוזות, ולוחמי הסיירת עברו אימון מרוכז בבית-הספר לצניחה, שכלל מיתארי לחימה שונים בשילוב מסוקים. יומיים לפני המבצע הופעלה באגף המודיעין תוכנית איסוף מוגברת, על-מנת לוודא את איתור מיקומם של בסיסי המחבלים. תוכנית זו כללה סיורי אוויר ממטוסים קלים ופרישה של רשת תצפיות לאורך הערבה.

התוכנית למבצע כללה, כאמור, הנחתת פלוגות צנחנים, בפיקודו של רס"ן שי תמרי, משישה מסוקי S-58 בוואדי פידאן והנחתת לוחמי הסיירת, בפיקודו של רס"ן בנימין (פואד) בן-אליעזר, מארבעה מסוקי S-58 בוואדי מהתדי. מסוקים נוספים תוכננו לסייע לכוח הפושט בסריקות, בתצפיות, בפינוי נפגעים ובסיוע באש מהאוויר. מחשש להסתבכות עם כוחות ירדניים, הועמדו גם מטוסי הקרב של חיל-האוויר בכוננות.

ביום המבצע, הכוחות הונחתו כמתוכנן והחלו לנוע בשטח. תוך כדי תנועה נורה לעבר כוח הצנחנים צרור מאחת המערות. הצנחנים פוצצו את המערה והרגו את חמשת מחבלי הפת"ח שהיו בתוכה. מחבלים נוספים לא אותרו באזור - כוח שסייר בשטח איתר רק את עקבות המחבלים, שעזבו יומיים קודם לכן, כנראה עקב מטוסי הסיור שטסו באזור. חיילי צה"ל הניחו באזור מוקשים, ועזבו את המקום. למחרת, עלו שני מחבלים שנסעו במקום על אחד המוקשים. מחבל אחד נהרג, והשני נפצע.

S-58
S-58