יומן ארועים

Bookmark and Share
מבצע "הלם" פורסם בתאריך 31.10.1968
מבצע "הלם": מסוקי סופר-פרלון מנחיתים כוחות צנחנים לחבלה בתחנת כוח ליד סכר אסוואן ובשני גשרים לאורך הנילוס במצרים.

מבצע "הלם" היה הראשון מבין הפשיטות המוטסות שבוצעו בעומק שטח מצרים. היתה זו פעולה נועזת במושגים של אותם ימים, שבהם נוסתה טקטיקת לחימה חדשה, שנועדה להעתיק את המלחמה מגזרת התעלה אל מטרות רגישות וכואבות בעומק השטח המצרי, על מנת להשפיע על מקבלי ההחלטות במצרים למתן את פעילותם לאורך תעלת סואץ.

מבצע "הלם" התחלק לשלושה מוקדי פעילות שונים: הנחתת כוחות צנחנים לחבלה בתחנת הכוח בנג'ע-חמדי, מרחק כ-230 ק"מ מסכר אסוואן (מבצע "הלם 35"), חבלה בגשר קינא (מבצע "הלם 2") וחבלה בסכר נג'ע-חמדי (מבצע "הלם 3"), שלאורך נהר הנילוס. ביום המבצע, בשעה 19:07, הועמס כוח הצנחנים, בפיקודו של סרן מתן וילנאי, על מסוקי סופר-פרלון, בדרכו לתחנת הכוח בנג'ע-חמדי. המסוקים חצו את הגבול בטיסה שקטה.

בהגיעם ליעד ההנחתה, 4 ק"מ מזרחית לתחנת הכוח בנג'ע-חמדי, יצאו הלוחמים מהמסוקים, סרקו את השטח והמשיכו בתנועה לעבר תחנת הכוח. בשעה 21:30, כ-50 דקות לאחר הנחיתה, הגיע הכוח הקרקעי לתחנה. שומר התחנה, שהבחין בחיילים, הזעיק תגבורת של 5-4 שומרים נוספים. בקרב שקט ומהיר הרגו חיילי צה"ל שני שומרים, והיתר נסוגו. לאחר שהניחו את חומרי הנפץ, חזרו החיילים במהירות למסוקים.

בשעה 20:17 המריאו מישראל מסוקים נוספים בדרכם לגשר קינא וסכר נג'ע-חמדי. "זה היה מדהים לראות דבר כל-כך גדול", תיאר נחמיה דגן, קברניט המסוק, את גשר קינא, שאורכו כ-700 מטר. "הגענו לגשר, נעמדנו מעליו בריחוף, כשתושבי העיר קינא מביטים בנו. הורדנו לאט-לאט את חומר הנפץ אל הגשר, ולאחר מכן הסתובבתי 180 מעלות ופניתי חזרה הביתה. בדיוק 5 דקות אחרי זה היה פיצוץ אדיר, ועם הפיצוץ הזה כל עמק הנילוס כבה".

במקביל, מסוק נוסף הניח חומר נפץ על קצהו של גשר נג'ע-חמדי. אנשים ומכוניות שהיו באותה שעה על הגשר נסו בבהלה. הפיצוץ היה בדיוק בשעת ה-ש' המתוכננת: 21:55. חמש דקות מאוחר יותר נשמע פיצוץ נוסף, ותחנת הכוח בנג'ע-חמדי עלתה בלהבות.

מבצע "הלם" הוכתר בהצלחה. בתחנת הכוח נהרסו חמישה שנאים ושלושה נפגעו קשה. הנזק, שנאמד בכחמש מיליון לירות מצריות, הביא למחסור בחשמל ברדיוס של כ-300 קילומטר. כמו כן, נפגעו מתקנים השייכים לתחנת המיתוג הראשית, דבר שגרם להפסקה בהזרמת החשמל לקהיר.

בסכר נג'ע-חמדי נפער בור ענק, והכביש העובר עליו נפגע. גם בגשר קינא נפער בור גדול. תיקון הגשרים הוערך בכחודש ימים. צמרת השלטון והצבא במצרים הוכו בהלם, וחזית התעלה שקטה לתקופה של כארבעה חודשים.

מסוקי סופר-פרלון
מסוקי סופר-פרלון