יומן ארועים

Bookmark and Share
אסון הנ"ד פורסם בתאריך 10.05.1977
מסוק יסעור של חיל-האוויר מתרסק במהלך תרגיל צבאי במדבר יהודה, כשישה ק"מ צפונית ליריחו. כל 44 הצנחנים ו-10 אנשי הצוות שהיו במסוק נהרגים. בעקבות מסקנות ועדת החקירה, מוגבל מספר הלוחמים המותר להטסה ביסעור ל-33 איש ועוד שלושה אנשי צוות

ב-10 במאי 1977, המריא מסוק "יסעור" (CH-53) לכיוון ים המלח כחלק מתרגיל עוצבתי של חטיבת הצנחנים. בבטן המסוק שהו באותה שעה 46 לוחמים נוסף על עשרת אנשי צוות המסוק מטייסת "דורסי הלילה", בינהם גם מפקד הטייסת המיועד סא"ל יהושע (שוקי) לבנת (וייס) ז"ל. שלוש דקות לאחר ההמראה, כשישה ק"מ צפונית ליריחו, פגע המסוק במדרון של גבעה והתרסק על הקרקע וכל 56 הלוחמים שנשא נספו.

התאונה הוגדרה בזמנו כ"תאונה האווירית הקשה ביותר בתולדות צה"ל", ואחד מלקחי האסון הביא להגבלת מספר הלוחמים הרשאים לעלות על מסוקי ה"יסעור" ל-33 לוחמים בלבד נוסף על שלושת אנשי הצוות.

הגבעה שבה פגע המסוק קיבלה לימים את השם "גבעת הנ"ד" ועליה הוקמה אנדרטה לזכרם של הנופלים, ביוזמת המשפחות השכולות. האנדרטה עוצבה ע"י הצייר אריה מוסקוביץ' ויוצרת את האותיות נ"ד. האסון הונצח במקומות רבים בישראל ועל שמו נקראו גנים ציבוריים, בית ספר יסודי ומרכז מתנדבים.