יומן ארועים

Bookmark and Share
כוחות הנ"מ מפילים כדור פורח באזור מנרה פורסם בתאריך 16.04.1981
כוחות הנ"מ מפילים כדור פורח באזור מנרה. שני המחבלים שבתוכו נהרגים בקרב עם כוחות צה"ל.

תותחי וולקן מגדוד הנ"מ המתנייע הראשון שהוקם, פגעו בכדור פורח שניסה לחדור לישראל, הפילו אותו באזור מנרה, וכוחות חי"ר חיסלו את שני המחבלים שהיו בתוכו. היתה זו ההפלה הראשונה כנגד מטרה אווירית המנסה לחדור לארץ, שלא בזמן מלחמה.

משה בנג'ו היה מפקד סוללה, שעלה לאזור הגבול הצפוני כדי להחליף מפקד סוללה אחר, שיצא לחגוג את סדר הפסח. הוא סיפר: "16 באפריל היה גשום מאוד. בלילה הראות היתה לקויה והיו אזעקות שווא רבות, כיוון שאנשים דיווחו על מטרות שונות. החשש הגדול היה שנכנס לאדישות. בערך בשלוש לפנות בוקר העיר אותי שמעון שבת, החייל שתיצפת. הוא אמר לי שהוא מזהה מטרה, ואינו בטוח אם היא בלון. ניגשתי עם מפקד הפלגה, אורן הלבני, וניסינו להסתכל במטרה עם מגבר אור כוכבים, אמצעי ראיית הלילה היחידי שהיה לנו אז במוצב. בשל הלילה הגשום, לא ראינו הרבה.

אחרי מספר דקות, הדליקו המחבלים את המבער בבלון, ואז גילינו אותם. באמצעות המשקפת, הצלחתי לזהות את צללית הבלון. כוחות חי"ר היו פרוסים עוד קודם לכן באזור שאליו קרבו. נתתי פקודת אש. הפלגות ירו, הבלון נפגע, וצבר תאוצה בירידתו מטה. התחלנו בתהליך איתורם על הקרקע, יחד עם כוחות החי"ר. תוך שעה התפתח קרב עם המחבלים, שבסופו הם חוסלו".

 

תותח וולקן
תותח וולקן