יומן ארועים

Bookmark and Share
הוקמה היחידה לשיתוף פעולה פורסם בתאריך 01.04.1984
בבסיס חיל-האוויר לוד קמה היחידה לשיתוף פעולה. תפקידה: לתכנן ולשלוט במשימות שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר לחילות היבשה.

באפריל 1984 התפרסם צו להקמת יחידה שתעסוק בתיכנון ובשליטה במשימות שיתוף פעולה בין חיל-האוויר לחילות היבשה. היחידה הוקמה בבסיס חיל-האוויר לוד ומפקדה הראשון היה תא"ל נחמיה דגן. אנשי היחידה לשיתוף פעולה, כולם טייסים ונווטים, הם החוליה המקשרת באופן קבוע בין חיל-האוויר לחילות השדה. אנשי היחידה מכירים היטב את ה'ירוקים' ואת סביבת הפעילות שלהם, ולכן מודעים לדרישות שלהם מחיל-האוויר. כאנשים שצמחו בחיל-האוויר, אין להם בעיה לייצג את חיל-האוויר בחטיבה או באוגדה.

"היחידה הזו", מסביר סא"ל (מיל') בני, "מייעצת לכוחות היבשה איך לתפעל את הכוח האווירי המוקצה להם, או איך לשלב אותו בהשגת היעדים של כוחותיהם. המג"דים והמח"טים יודעים איך לבצע איגופים עם טנקים ואיך לכבוש מוצבים עם כוחות חי"ר, אבל הם לא מכירים מספיק את ההיבט האווירי. לכן צריך את איש היחשת"פ (היחידה לשיתוף פעולה), שייעץ להם עוד בשלב התיכנון, לפני הפעילות. הוא פורס בפניהם את שיטות הפעילות השונות של מערכי חיל-האוויר, ומעלה כאפשרות את השימוש במגוון היכולות האוויריות. כך הם הופכים ביחד את קרב היבשה לקרב משולב. איש היחשת"פ מראה לקציני האוגדה איפה הכי נכון והכי חכם לשלב את פעילות חיל-האוויר בקרב. אחר-כך מתכננים את הפעילות מול הגורמים המבצעים, ובסוף משתתפים במהלך השליטה בפעילות".

רוב עבודת היחידה מתרכזת בתרגילים שמדמים את השתתפות חיל-האוויר בגזרות הלחימה העתידיות. מסוקים ומטוסי קרב ותובלה מסייעים לכוחות השריון, החי"ר, הארטילריה וההנדסה למלא משימתם. במצב חירום, יאוישו מוצבי שליטה קדמיים באנשי צוות אוויר ממערכים שונים, והם ינהלו את המלחמה האווירית באמצעות תקשורת ותיאומים עם מפקדי הכוחות היבשתיים. ברגיעה, מופקד בכל אוגדה קצין תיאום אווירי, שאחראי לנהל את התיאומים בין ה'ירוקים' ל'כחולים', בתרגילים השונים.

חיילים עולים על מסוק יסעור. אפור-ירוק בשיתוף פעולה
חיילים עולים על מסוק יסעור. אפור-ירוק בשיתוף פעולה