יומן ארועים

Bookmark and Share
מבצע "דין וחשבון" פורסם בתאריך 25.07.1993
מבצע "דין וחשבון": בעקבות הסלמה בגבול הצפון, יוצא צה"ל למבצע נגד המחבלים בדרום לבנון. מטוסי חיל-האוויר מבצעים למעלה מאלף גיחות, ומשמידים עשרות מטרות מחבלים.

בקיץ 1993 חלה הסלמה במצב הביטחון בגבול הצפון. ב-8 ביולי נהרגו שני חיילי גבעתי מירי חוליית מחבלים בדרום לבנון. למחרת נהרגו שלושה צנחנים מירי מחבלים על מוצב סוג'וד, בגבול הצפוני של רצועת הביטחון. ב-20 ביולי שיגרו המחבלים קטיושות ליישובי הצפון, וכעבור יומיים נהרג סמל גד (גדי) ליפסקי, חובש נ"מ, בפעולה מבצעית בדרום לבנון.

ראש הממשלה ושר הביטחון, יצחק רבין, הגיע לאזור והבטיח לתושבי הצפון שצה"ל לא ישתוק. ב-25 ביולי החל מבצע "דין וחשבון". במהלך המבצע תקף חיל-האוויר מטרות מחבלים רבות בדרום לבנון, וטנקים ותותחים של צה"ל הפגיזו כפרים, שאנשי החיזבאללה פעלו מתוכם. צה"ל הזהיר את תושבי דרום לבנון מבעוד מועד, ונתן להם שהות לעזוב את בתיהם ולנוע צפונה. שיירות הפליטים, שנעו לעבר ביירות, היו אמורות להפעיל לחץ על ממשלת לבנון לפעול כנגד ארגוני המחבלים.

המחבלים הגיבו במטחי קטיושות לעבר ישובי הצפון. בקרית-שמונה נהרגו שני אנשים ונפצעו 13. כל הילדים מיישובי הצפון פונו אל מרכז הארץ.

במשך שבעה ימים, כמעט 24 שעות ביממה, פעל חיל-האוויר בלבנון. מעל אלף גיחות בוצעו באותו שבוע, וכל טייסות הקרב של חיל-האוויר השתתפו במבצע. היעדים שנגדם פעל חיל-האוויר היו מאוד נקודתיים ונקבעו במידה רבה בשל אופיו של הטרור בגיזרת לבנון, הממוקם בכפרים וחוסה בצילה של אוכלוסייה אזרחית.

בבוקר יום ראשון, 25 ביולי, סמוך לשעה עשר וחצי בבוקר, המריאו ראשוני המטוסים שהשתתפו במבצע. יעד הפתיחה היה בצפון בקעת הלבנון, באזור ג'נתא. גיחה זו וגיחה שבוצעה באותו זמן בבעל-בק, נתנו את האות לתחילת הפעילות האווירית.

כשהגיעו המטוסים לאזור היעד, התפצל המבנה, וכל מטוס משך לגובה כדי שיוכל לרדת ביעף-הפצצה על מטרתו. "המטרות היו מאוד קלות לזהוי", סיפר סרן ב' שהשתתף בגיחה. "מטרה חיה היא הרבה יותר קלה לזיהוי מאשר מטרת אימונים. המחנה הזה נראה מהאוויר כמו כפר שלם, והמטרות היו רחוקות זו מזו בכ-600 מטר. כל אחד מאיתנו תקף מבנה אחר, ואני מעריך שעשינו שם הרס טוטאלי".

במבצע ניתן דגש רב על העיקרון כי ביצוע המשימה הוא רק בעדיפות שלישית. קודמים לו שני איסורים: איסור להיפגע ואיסור לפגוע באזרחים. פעמים רבות עמדו טייסי חיל-האוויר בדילמה מוסרית, שכן היעדים היו ממוקמים בליבו של יישוב אזרחי. בדילמה זו עמדו שני מטוסים ביומו השני של המבצע. הם היו אמורים לתקוף באזור אגם קרעון, ובמהלך התקיפה נורתה לעברם אש נ"מ. המטוסים התקרבו לאזור הירי ואז גילו כי הנ"מ משוגר לעברם מתוך בית-ספר באחד הכפרים. התקיפה בוטלה.

"זה היה מצב מאוד מתסכל", סיפר רס"ן ר', שהשתתף בתקיפה. "ירו עלינו נ"מ, ובהחלטה רציונלית החלטנו לא לעשות דבר כדי לשתק את מקור הירי. למרות התחושה המתסכלת, כנראה שזה היה המעשה הנכון באותו רגע". ריבוי האזרחים והיעדים הרגישים בתוך אזור לבנון גרם לכך שכל פקודת מבצע היתה מוגבלת מיסודה. "כל פקודת מבצע היתה כה מפורטת", אמר רמ"ח מבצעים דאז, אל"מ ר', "עד שנכלל בה, מראש, כיוון היעף, שבמצבים רגילים נתון להחלטתו של המוביל. במקרים רבים פסלנו תקיפת יעדים עוד בשלב התכנון בגלל קרבתם ליעדים רגישים. שלוש פעמים במהלך המבצע עצרנו מטוסים על המסלול, בשלב ההמראה, כי הסתבר, בבדיקה נוספת, שהמטרות שלהם סמוכות מדי ליעדים רגישים. באחת הפעמים המטוסים כבר הגיעו מעל המטרה. הורינו להם לחזור הביתה ולהשליך את הפצצות מעל לים".

הקירבה ליעדים רגישים והצפיפות של האוכלוסיה האזרחית, הובילו לשימוש בטיל המייבריק, טיל מונחה טלוויזיה, שהופעל ביום הרביעי למבצע "דין וחשבון". בזכות הפגיעות המדויקות שהשיג המייבריק באותה תקיפה, הוחלט להשתמש בו פעמים נוספות במהלך המבצע. גם מטוסי ה-F-15 הופעלו במבצע לתקיפת מטרות, למרות שמומחיות המטוסים וטייסיהם היא בקרבות אוויר-אוויר. היו אלה תקיפות הקרקע הראשונות של המטוסים מאז 1985. כל מסוקי ומטוסי הקרב של חיל-האוויר השתתפו במבצע "דין וחשבון", אך מסוקי הקוברה, שגם בימים רגילים נמצאים בכוננות מתמדת, היו ללא ספק מהפעילים בחיל. במהלך שלושת הימים הראשונים של המבצע הוזנקו מסוקי קוברה עשרות פעמים. הם ביצעו ירי על עשרות יעדים, בכפרים שונים מעבר לרצועת הביטחון. סך-הכל ירו המסוקים במהלך שלושת הימים הראשונים עשרות טילים, באחוזי פגיעה גבוהים מאוד.

תקיפות הלילה בוצעו בעזרת מערכת ראיית לילה חדישה, שביצעה את תקיפת הבכורה שלה במבצע זה. בנוסף לפעילות שהתבצעה מהמינחת הצפוני, ביצעו מסוקי הקוברה תקיפות של מטרות מתוכננות מראש. לתקיפות הללו, המריאו המסוקים מהטייסת, ביצעו את התקיפה, וחזרו לבסיסם. עיקר הפעילות הוקדש לביצוע תקיפות של יעדים, שזוהו במהלך המבצע.

מבצע "דין וחשבון" הותיר אחריו הרס רב בדרום לבנון, והביא לביקורת חריפה בארץ ובעולם. ראש להק מודיעין דאז, תא"ל א', העריך כי "ארגון החיזבאללה ספג פגיעה מוראלית, לאו דווקא צבאית במהלך מבצע 'דין וחשבון'. פגיעה זו עשויה להשפיע הן על המוטיבציה והן על הארגון של החיזבאללה".

ב-31 ביולי הושגה הפסקת אש בתיווך ארה"ב.

מיפקדת אירגונו של אחמד ג'יבריל בנעיימה
מיפקדת אירגונו של אחמד ג'יבריל בנעיימה