יומן ארועים

Bookmark and Share
נערך מפגש מורשת בנושא שורשי חיל-האוויר פורסם בתאריך 11.04.2005
תגיות: משפח"א
המפגש החודשי נערך בבית חיל-האוויר בהרצליה
נינה מינדרול

מפגש המורשת, המתקיים כמדי חודש, עסק הפעם בנושא שורשי חיל-האוויר. המפגש נערך בהשתתפותם של דני שפירא, עדי רבון, הוגו מרום, נוריק הראל ומשה פלד, יוצאי חיל-האוויר וממתחילי דרכו של החיל. את הארוע ארגנה רס"ן סיגל בנגלס, ראש מדור מורשת וידיעת הארץ בחיל-האוויר, והנחה, כמו בשבעת המפגשים האחרונים, השחקן יוסי אלפי. כמו כן נוכח בארוע גם סא"ל מוטי חבקוק, ראש מדור היסטוריה ומידע בחיל-האוויר.

"אנחנו הולכים כעת לראות את ההיסטוריה ממש מול העיניים" הכריז יוסי אלפי ופתח את הארוע. לאחר מכן ערך מוטי חבקוק סקירה קצרה על תחילת ייסוד חיל האוויר ומאוחר יותר משתתפי הפאנל הציגו את עצמם וסיפרו מעט על תחילת דרכם בחיל-האוויר.

בין משתתפי הפאנל היה משה פלד, לשעבר חבר בפלמ"ח, שהחל את קריירת התעופה שלו כאשר חברו, מנחם בר, שכנע אותו להצטרף אליו לקורס דאיה. משה אמנם הספיק לטוס על מטוסים קלים בבית הספר לטיסה של חברת אווירון, אך על מטוסי קרב למד לטוס רק לאחר מלחמת העצמאות. "היתרון שלנו היה חוסר הנסיון שלנו כי הרשנו לעצמנו לעשות דברים שכשהתקדמנו לא נתנו לאף אחד לעשות", סיפר משה ותאר כיצד במהלכה גם הוא, כמו אחרים שהיו מסוגלים להטיס, עשו כל שיכלו למען המאמץ המלחמתי.

משתתף נוסף הוא דני שפירא, אשר החל את דרכו בקבלת רשיון טיס אזרחי בקלוב התעופה. דני השתתף במלחמת העצמאות והיה אחד מארבעת החניכים של קורס טיס מספר 2-. "הייתה זו זכות גדולה להיות בין ראשוני טייסי חיל-האוויר. זה היה הגרעין הראשון ממנו צמחו רבים נוספים". הוא סיפר על הקורס שעבר בצ'כיה, על המטוסים הרבים עליהם זכה לטוס ועל המלחמות הרבות בהם השתתף, ולא פסח גם על הגאווה הרבה שהוא רוכש לחיל: "את העבודה שעשה חיל-האוויר במלחמת ששת הימים מלמדים עד היום באקדמיות. חיל-האוויר של היום הרבה יותר טוב, אם לא הכי טוב בעולם, ואתם צריכים להיות גאים שאתם משרתים בו".

"כשדני טס בצ'כיה, אני הייתי בבית הספר לטכנאים" סיפר נוריק הראל, יליד צ'כיה שהספיק להיות קצין טכני בשבע טייסות טיסה ולימים הפך למפקד טייסת התחזוקה של רמת-דוד. "כשהגענו ארצה, הביאו אותי לבית הספר של חיל-האוויר בהרצליה ואז התחלתי את הקריירה שלי כטכנאי טיסה".נוריק סיפר כיצד קלט מטוסים רבים, ביניהם הווטור , אותו תיאר כ"קשה ביותר. מטוס מאוד מורכב", והסקייהוק שעדין משרת את חיל-האוויר בנאמנות גם בימים אלו. בסיכומו התייחס נוריק להרצאות המורשת שהוא מעביר בבסיס רמת-דוד ואף העניק לנוכחי המפגש טעימה מהן: "כשאני מרצה על מורשת אני מספר על איך שהייתי צריך להלחם עם כולם מסביב על זה שאני יהודי. אני מספר את זה לאנשים כי כאן אנחנו חופשיים. מה שאנחנו צריכים להרגיש כאן זה שזו המדינה היחידה שיש לנו ואנחנו צריכים לשמור עליה".

עדי ריבון, שתרם גם הוא מסיפוריו, לא החל את דרכו בצ'כיה וגם לא בארץ, אלא במחנה ריכוז. "זה התחיל כבר ב-39. חשבנו שהחברים הליטאים שלנו יגנו עלינו. אמרנו 'לנו זה לא יקרה' - אך זה קרה: שלוש שנים של גטו ושנה של מחנה ריכוז". כאשר הגיעו האמריקאים בסוף המלחמה ושחררו את מחנה הריכוז בו שהה, החליט עדי להגר לארצות הברית. אך לא עשה כן. "פתאום שמעתי שהכריזו על הקמת מדינה יהודית. זרקתי את כל הניירות שלי על ארצות הברית, עליתי והתגייסתי לנח"ל". בתום מלחמת העצמאות השתחרר עדי מהצבא אך כעבור זמן קצר חזר והחל את שירותו כמדריך בחיל-האוויר. "הרגשתי שלא עשיתי מספיק בשביל המדינה.", הוא נזכר, "אמרתי לעצמי שבאתי ארצה כדי להקים מדינה ליהודים כדי שלא יקרה לדורות הבאים מה שקרה לי. אז שאני אצא מצה"ל?". במהלך השנים עבר עדי תפקידי הדרכה שונים וסיים את שירותו כקצין הדרכה במכללה הטכנית של חיל-האוויר בחיפה.

להוגו מרום היה ברור כבר מגיל עשר שתעופה היא הייעוד שלו. "ביקרנו בבית הקברות בצ'כיה", סיפר. "הוא נמצא בסוף מסלול המראה של בסיס צבאי. ראיתי מטוס קרב מריץ מנועים לפני המראה ובאותו רגע קיבלתי את ה'חיידק' הזה שנמצא איתי עד היום". בשנת 1944 גייסו את הוגו לגדנ"ע אוויר של חיל-האוויר הבריטי, אך המלחמה נגמרה עוד לפני שפעילות הגדנ"ע החלה. עובדה זו לא עצרה אותו, והוא זכה להיות חניך בקורס הטיס הראשון של חיל-האוויר. כיום, לאחר 19 אלף שעות טיסה, הציג הוגו בגאווה רבה  את בנו, בתו ונכדו הטייסים, והביע שמחה על שנדבק באותו "חיידק תעופה". "העתיד של חיל-האוויר", אמר בביטחון מלא, "תמיד יהיה בידי אלה שקיבלו את החיידק הזה".

את האירוע סיים יוסי אלפי במשפט קצר וממצה: "אסור לשכוח את הסיפורים האלה ומהיכן דברים באים. כשאתם אומרים היום 'משואה לתקומה' זהו אינו רק חרוז!"

משתתפי מפגש המורשת. מימין לשמאל: עדי רבון, משה פלד, דני שפירא, הוגו מרום, נוריק הראל וסא"ל מוטי חבקוק