יומן ארועים

Bookmark and Share
יחידת ממד"ס ויחידת 180 התמזגו פורסם בתאריך 22.12.2005
יחידת התוכנה החדשה תקרא בשם "אופק"
אלעזר בן לולו ועופר ברזילי

אתמול (רביעי) התקיים בבסיס צריפין טקס בראשות מפקד חיל-האוויר האלוף אליעזר שקדי לציון מיזוגן של יחידת ממד"ס, יחידת 180 וגופי ניהול פרויקטים בחיל-האוויר ואיחודן ליחידת התוכנה החדשה של החיל - "אופק".
"אופק" תעסוק בייזום, פיתוח וניהול של מערכות תוכנה לחיל-האוויר בכל תחומי פעילותו בחזית הטכנולוגיה. הטקס נערך ובהשתתפותם של ראש להק ציוד, תא"ל זאב שניר ומפקד "אופק" אל"ם עשהאל מובשוביץ. בטקס נחשפו דגל "אופק" ותגי היחידה החדשים על-ידי מפקד חיל-האוויר וראש להק ציוד.

בנאומו בירך האלוף שקדי את חיילי היחידה ומפקדיה, סיפר על המחשוב בצה"ל והתפתחותו מאז שנות ה-50 ."בשנות ה-50 הוחלט במטכ"ל על רכישת מחשב, למרות החשש שלא תהיה לו מספיק עבודה. כיום, המחשב הוא אחד הכלים החשובים ביותר והמרחק בינו לבין הזירה המבצעית הצטמצם במהלך השנים ואף אפשר לומר שהוא נמצא כבר בשדה הקרב". האלוף שקדי סיכם ואמר: "משפחת 180 וממד"ס- אני מודה לכם על עשייתכם הרבה ותרומתכם החשובה לחיל-האוויר ולביטחון מדינת ישראל. אני מקווה ומאמין שנמשיך ללכת קדימה. הישגי העבר הם רק רמז להישגי העתיד".

ראש להק ציוד תא"ל זאב שניר התייחס בנאומו לשורשים העמוקים של היחידות הנסגרות אשר מהווים את הבסיס והתשתית להקמת היחידה החדשה. לדבריו, "'אופק' היא יחידה עם מבט לעתיד ושורשים עמוקים באדמה". הוא הוסיף וציין כי "היחידה תעסוק בכל תחום שבו עוסק חיל-האוויר, תשפיע רבות ותיתן לחיל יתרון אסטרטגי-טכנולוגי משמעותי בכל תחומי אחריותו". אל"ם עשהאל, מפקד היחידה כינה אותה "המנוע השקט של חיל-האוויר". לדבריו, "אין עוד גוף אחראי, יוזם, מפתח ומתחזק. 'אופק' לא נוצרה יש מאין אלא נבנתה על בסיס רב שנים מהיחידות שמרכיבות אותה."

יחידת "אופק" תהיה אחראית בעיקר על פיתוח מערכות תוכנה עבור חיל-האוויר, לתחומי הלחימה המבצעית, האימון והניהול השוטף.
היחידה תייעל את עבודת החיל על-ידי פיתוח עצמי של מערכות תוכנה קריטיות ורחבות היקף המשולבות בפעילות והניהול השוטף של החיל: תכנון מבצעים, שליטה בזמן אמת, הגנת שמי המדינה, ניהול לוגיסטי של החיל ומערכת ניהול אבטחה. כמו כן תעסוק היחידה במגוון רחב של טכנולוגיות ותחומי מחקר ופיתוח מדעיים והנדסיים: תקשורת, עיבוד אותות, בינה מלאכותית, אבטחת מידע, גיאומטריה חישובית, מערכות מבוזרות, עיבוד שפה טבעית, חישוב מקבילי, למידה חישובית וסטטיסטית, מערכות הפעלה, תכנות Real-Time, היתוך מידע, עיצוב מונחה-עצמים, אלגוריתמים גיאוגרפיים, בסיסי נתונים ומחסני נתונים.

 

מפקד חיל-האוויר, האלוף אליעזר שקדי, נואם במהלך הטקס. צילום: אלעזר בן לולו