יומן ארועים

Bookmark and Share
הרמ"ט:"אנחנו מגיעים ליותר הצלחות" פורסם בתאריך 18.07.2006
אלעזר בן לולו

ראש אגף מבצעים, האלוף גדי אייזנקוט וראש מטה חיל-האוויר, תת-אלוף אמיר אשל, קיימו ביום היום (שלישי) מסיבת עיתונאים בבסיס הקריה בתל-אביב. הם התייחסו לסיכום פעילות צה"ל במהלך היום במסגרת מבצע "שינוי כיוון"

"חיל-האוויר נמצא בעיצומה של מערכה מאוד מורכבת בשתי חזיתות זה היום השביעי ואנחנו מנהלים את המערכה הזו הן בעזה והן בלבנון", אמר ראש מטה חיל-האוויר, תת-אלוף אמיר אשל, "יש פעילות ענפה מאוד שקשה לתאר אותה, היקפים גדולים מאוד של תקיפות וגיחות בעומק שטח לבנון ובהקשרים של היכולות ארוכות הטווח של חיזבאללה שעלולות להיות מופנות כלפי מדינת ישראל".

הרמ"ט ציין כי ביומיים האחרונים מציין חיל-האוויר השמדה של לפחות שישה משגרי רקטות באופן ודאי. "אנחנו יודעים, לאור המורכבות של המערכה הזו שבה אנחנו נמצאים, שזה לא עניין של יום או יומיים, זה עניין ארוך", הוסיף הרמ"ט. "המאמץ הזה הוא מאמץ מתגבר לאור זה שאנחנו מבינים יותר את דפוסי הפעולה של האויב, אנחנו צוברים יותר ניסיון ומגיעים ליותר הצלחות".

השינוי העיקרי מיום האתמול, על-פי דבריו,  בא לידי ביטוי בהיקף הפעילות שהחיל מבצע במרחב דרום לבנון. "היקף הפעילות הזה עיקרו ותכליתו נועד לשבש את נקודות השיגור של החיזבאללה לעבר מדינת ישראל, לפגוע בתשתית של החיזבאללה וביכולות ההפעלה שלהם במגוון רחב של פעולות, הן בתחום השיגור והן בתחום היכולות שלהם לתמוך מבצעי".

הרמ"ט ציין את הקושי ואת התנאים המורכבים. "מדובר בתנאי מזג-אוויר כבדים ומסובכים , עננות לאורך חלקים רבים של היום שמאד מקשה על ההפעלה אך למרות זאת היכולות והניסיון שצברנו לאורך השנים ועמידה בפעילות בכל מזג-אוויר הן ביום והן בלילה באות לידי ביטוי גם במצב זה".

במרחב דרום לבנון ובצור משם משוגרות מרבית הרקטות לעבר המדינה, בעיקר ארוכות הטווח, משבש חיל-האוויר את אזורי הפעולה ופוגע במשגרים. 

"כל פעם שאנו מאתרים, אנו מביאים להשמדה.  רק ביומיים האחרונים לפחות, פגענו בשישה משגרים ולא מעט כלים חשודים שמסתובבים באזור השיגור ומטופלים על פי המידע המודיעיני שבידינו, יש לציין שזה לא עניין של מה בכך".

הרמ"ט רואה חידוש בהפעלה של חיל-האוויר במרחב הבקעא בהרי מול הלבנון לעצירת ההברחות והעברת אמל"ח משטח סוריה לשטח לבנון וציין את הקושי. "זה הוא מהלך מורכב הנעשה באופן ציני תחת מסווה אזרחי ולהעברת אמל"ח באמצעים אזרחיים. הקושי הוא במישור המודיעיני לוודא בין הפעילות הזו לפעילות התמימה אזרחית. אנו מתחזקים את המהלך הארוך הזה והוא כולל מאות גיחות של מטוסי קרב שעוסקים בחסימת הצירים וכלי-טיס אחרים שפוגעים בשיירות  שמנסות להיכנס פנימה".

הרמ"ט הדגיש כי חיל-האוויר מבין יותר את דפוסי הפעולה של האויב וצובר יותר ניסיון. "זה ייקח זמן ולא נוכל לאתר כל שיגור, אבל נוכל להביא להפחתה משמעותית ולדיוק כך שהנזקים בעורף יפתחו".

הרמ"ט סיכם: "אנחנו רואים את ההתקדמות של ההישגים, אנחנו נמשיך בדרך הזו ואני משוכנע שנגיע ליעד הנדרש".

ראש מטה חיל-האוויר, תת-אלוף אמיר אשל.