יומן ארועים

Bookmark and Share
נטיעות לציון עשור לתאונת היסעורים פורסם בתאריך 04.02.2007
תגיות: התרסקויות , אסון המסוקים
עשרות הגיעו לטקס נטיעות בגבעת תום ותומר, סמוך לקיבוץ נגבה שבדרום, שנערך לציון עשר שנים לתאונת היסעורים. בתאונה הקטלנית נהרגו 73 חיילים, מתוכם שמונה אנשי צוות אוויר, שהיו בדרכם ללבנון
אלעזר בן לולו

תאונת היסעורים התרחשה בליל ה-4 בפברואר 1997, כאשר שני מסוקי יסעור (סיקורסקי CH-53) של חיל-האוויר התנגשו זה בזה בשמי צפון הארץ, בעת שהובילו לוחמים מחטיבת הנח"ל ומיחידות נוספות לדרום לבנון. אחד המסוקים התרסק במושב שאר ישוב, ואילו השני התרסק בשדה פתוח ליד קיבוץ דפנה.

שר הביטחון יצחק מרדכי מינה את האלוף (מיל') דוד עברי לעמוד בראש ועדת החקירה לבדיקת נסיבות התאונה. ב- 16 באפריל פרסמה הוועדה דו"ח מסכם. הוועדה לא הצליחה לקבוע בוודאות את הסיבה הישירה לאסון, אם כי קרוב לוודאי שהאסון נגרם כתוצאה מטעות אנוש עקב אובדן קשר הראייה בין שני היסעורים, שנעו בחשיכה במסלולים ובגבהים מצטלבים.

בעקבות מסקנות הוועדה ערך חיל-האוויר שינוי ארגוני ומספר שינויים בפקודות הנוגעות להפעלת מערך המסוקים. השינוי המרכזי הוא החמרת מגבלות הטיסה, בעיקר באימונים משותפים עם כוחות חי"ר, בהם מוטסים חיילים. שינויים נוספים הם איחוד והתאמת נהלים בין טייסות "אחיות", המטיסות מסוקים מדגמים זהים.

הרעיון להנציח את 73 החיילים בתוך גן בוטני של צמחי ארץ-ישראל נבע מההערכה שהנוער המתנדב ליחידות השדה הלוחמות עושה זאת מתוך אהבתו לארץ ישראל ולנופיה. גבעת תום ותומר הוקמה על ידי משפחתו של החייל תומר קידר שנהרג באסון המסוקים והיא ממוקמת על גבעה שגובהה 101 מטר ושטחה כ-30 דונם. מראש הגבעה ניתן להשקיף על רכסי ירושלים, חברון והרי יהודה בכיוון מזרח וממערב על הערים אשדוד ואשקלון. הגבעה ממוקמת ממערב לקיבוץ נגבה במטרה להפוך את המקום לנקודת מוצא ללימוד מורשת קרב בכל הנוגע למלחמת השחרור.