יומן ארועים

Bookmark and Share
ניסוי מוצלח לטיל ה"חץ" פורסם בתאריך 12.02.2007
תגיות: ינ"ט , יחידת ניסויי טילים , מערכות ואמל"ח
טיל ה"חץ" שוגר אתמול בהצלחה מבסיס חיל-האוויר פלמחים במסגרת ניסוי שערכה יחידת ניסויי הטילים של חיל-האוויר (ינ"ט(
סיון גזית והילה פולקה

ה"חץ" פגע בטיל המטרה "אנקור שחור" אשר דימה טיל בליסטי המשוגר לעבר ישראל. מפקד כוחות הנ"מ (נגד-מטוסים) תא"ל דניאל מילוא אמר: "ניסוי החץ - עליית מדרגה, אין פיתרון הרמטי בפני איום טילים בליסטיים, אך מערכת החץ לימדה פעם נוספת על יכולת מתקדמת מול איומים כאלה. "הטיל שוגר בתנאים מורכבים יותר מניסויים קודמים", אומר סא"ל רן, מפקד יחידת "חרב-מגן" המפעילה את סוללת ה"חץ", "האחריות המוטלת על היחידה בהובלת הניסוי היא אדירה. זה הוא ניסוי המדמה בצורה הטובה ביותר את המשימה המבצעית".
הניסוי בחן פרמטרים רבים וביניהם: שיגור בשעות הלילה ויירוט המטרה בנקודה קיצון. בנוסף, גם טיל המטרה "אנקור שחור" שוגר בתנאים מיוחדים. רס"ן גיל, מהנדס ניסוי במרכז ניסויי הטיסה של חיל-האוויר (מנ"ט): "המטרה דימתה באופן מיטבי מגוון איומים אפשריים".

סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי ומפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי עקבו אחר הניסוי. בכירים במערכת הביטחון ציינו כי טיל האויב "קיבל תכונות כמו טיל אויב שנמצא במדינות אויב ואף למעלה מכך. ההישג הנדרש היה שהסוללה הרחוקה יותר תפגע בו באמצעות המשגר והמיירט שלה. וכך בדיוק היה".

מפקד כוחות הנ"מ, תא"ל דניאל מילוא: "זו פעם ראשונה שבה הפעלנו את המערכת מקצה לקצה. במסגרת הניסוי הופעלו שתי סוללות ונכללו בו גם קישורים אל סוללות הפטריוט. זהו ניסוי מערכתי המכסה את מדינת ישראל במרחבים גדולים יותר מבעבר. אני גאה בלוחמי יחידת החץ על התפקוד המבצעי בניסוי זה".

על הניסוי ותוצאותיו תפורסם כתבה בגיליון פברואר של "ביטאון חיל-האוויר".

ניסוי החץ. צילום: התעשייה האווירית