יומן ארועים

Bookmark and Share
"הטרור לא נגמר" פורסם בתאריך 27.03.2011
תגיות: בית–הספר לכטב"ם
במשך חצי שנה הם התכוננו לרגע הזה והנה הוא סוף-סוף הגיע: צוערי קורס מפעילי כטב"ם קיבלו את דרגות הקצונה וכנפי המפעיל, בטקס סיום הקורס שנערך בבסיס פלמחים
יובל שוהם

הטקס בראשות מפקד חיל-האוויר האלוף עידו נחושתן, סימל את סיום הקורס שהכשיר אותם להטיס כטב"מים וגם להיות קצינים.
כעת יתפצלו החניכים לטייסות ויחידות הכטב"ם השונות. לאחר מספר חודשים של קורס אימון מתקדם (קא"מ) בטייסות המבצעיות, הם יהפכו למפעילי כטב"ם מן המניין, אשר יכירו היטב את גזרת רצועת עזה המתחממת, שכן הכטב"מים מבצעים פעילות מבצעית ענפה באזור כל הזמן.

"אתם מצטרפים למערך בתקופה מיוחדת ומשמעותית מאוד", אמר האלוף נחושתן. "יש תהליכי התעצמות מאיימים ומסוכנים של מדינות באזורים סביבנו ויש מסכת של אי-וודאות ואי-יציבות בקרב מדינות האזור. פרקים חדשים נכתבים מדי יום בפרקי המזרח התיכון. הטרור הפלסטיני לא נגמר ולא הוריד את הראש, כפי שראינו ביום רביעי. לישראל נדרש, יותר מתמיד, מגן יציב להמשך בטחון המדינה".

"המערך הוא מהגדולים והמתוחכמים בעולם ובעשור האחרון הוא הכפיל פי עשרה ויותר את התפוקה המבצעית, יום-יום, שעה-שעה. אתם תבצעו משימות רגישות ומורכבות שנמצאות בלב הפעילות של חיל-האוויר וצה"ל, משימות איסוף מודיעין, מלחמה בטרור ומשימות נוספות שלא ניתן לפרט עליהן".
"יחד עם כנפי המפעיל, אתם מקבלים גם את דרגות הקצונה. אתם נדרשים לפיקוד, אחריות ודוגמא אישית כל הזמן. זהו קו הסיום למסלול קשה, תובעני וארוך בו הוכשרתם לתפקיד מיוחד, אבל זו היא גם נקודת הזינוק ותחילת השירות שלכם".

תא"ל יואב, מפקד הבסיס, אמר למסיימי הקורס: "בוגרים יקרים, אתם מצטרפים היום לקבוצה שעוסקת באחד התחומים המרתקים של עולם התעופה המודרני. עולם דינאמי ומתפתח הקולט עוד ועוד תכונות חדשות, רובן ייחודיות בעולם, רובן ללא תחליף. המערך ממצה את הטכנולוגיה ואת האדם ומביא תפוקה מבצעית רבת הישגים. מצופה מכם להוביל, להנהיג ולפקד על משימות שדילמות קשות מלוות אותן".

בית הספר לכטב"ם, המציין השנה עשור להקמתו, אחראי על הכשרת כל מפעילי הכטב"ם בחיל-האוויר.
בית-הספר הוקם בתחילה בעין-שמר, ובשנת 2004 עבר לבסיס פלמחים, שם הוא שוכן כיום. בית-הספר מחולק לשתי מגמות: מגמת מטיסי חוץ ומגמת מפעילי הפנים (הקורס שהסתיים ביום חמישי). מטיסי החוץ אחראים להמריא את הכטב"ם ולהנחית אותו לאחר שהוא ממריא הוא עובר לשליטת מפעילי הפנים.
האחרונים אחראים על הטסתו, פענוח התמונות אוויריות שהוא מצלם, הכוונת כוחות לתקיפה, סריקות אזוריות, ליווי כוחות ועוד.
חניכים שמגיעים אל קורס מפעילי הפנים הם מפסיקי קורס-טיס, ששהו בו לפחות שנה.

מפקדי בית-הספר מסבירים זאת בכך שבשנה הזו נלמדים יסודות מעולם התעופה, אותם חייבים מפעילי הכטב"ם להכיר.
בעבר, היו מספר חריגים שהגיעו לקורס מפעיל מבלי שעברו בקורס הטיס, ואף היו מחשבות על פתיחתו גם למלש"בים, אך הרעיון נפסל וכיום רק מפסיקי קורס-טיס יכולים להגיע לבית-הספר לכטב"ם.

קורס מפעילי פנים נמשך חצי שנה. מעבר להיותו קורס מקצועי, הוא נחשב גם כ'השלמה לקצונה' (את ההכשרה לקצונה עוברים החניכים בשנה הראשונה לקורס הטיס), בסופה מקבלים החניכים את דרגות הקצונה. בקורס לומדים החניכים לתפעל כטב"מים מסוג 'שובל' (הרון-1) וגם "והרמס 450". בקרוב הם יוכשרו גם להפעלת ה"איתן", הכטב"ם החדש של חיל-האוויר.

 
1 | 2