יומן ארועים

Bookmark and Share
עד קצה השמיים - 10 דברים שלא ידעת על צוותים אווירובטים פורסם בתאריך 12.04.2011
תגיות: הצוות האווירובטי , תעופה עולמית
הם עולים לשמיים בדרך כלל בימי חג או אירועים מיוחדים. כמה עובדות מעניינות על צוותים אווירובטיים מכל העולם, כולל הצוות של חיל-האוויר הישראלי
יהונתן מרוז


1) בכל טקס סיום קורס-טיס בחיל-האוויר, מבצעים אנשי הצוות האווירובטי שני מפגנים נפרדים באורך מלא: אחד בטקס חשיפת הדרגות ואחד בטקס קבלת הכנפיים. בשנים האחרונות, סוגר את המפגן מטוס "רעם" (F-15I) והמופעל על-ידי טייסת "הפטישים".

2) שווה לטוס בצוות האווירובטי: מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן, שימש כטייס בצוות ואלוף (מיל') איתן בן-אליהו, מפקד החיל בשנים 1996-2000, השתתף בהקמתו.

3) לומדים מהטובים ביותר: כמו בצוות הישראלי, גם הצוות האווירובטי האוסטרלי מפעיל מטוסי עפרוני (Texan II).

4) הת'אנדרבירדס, הצוות האווירובטי של חיל-האוויר האמריקאי, מבצעים 88 מפגנים אוויריים בשנה ומתגאים בעובדה שמעולם לא ביטלו מופע אווירי כתוצאה מבעיות תחזוקה במטוסיהם. הם לא רק טסים יפה: במקרה הצורך, הופכים חברי הת'אנדרבירדס לכוח אווירי לוחם ומשמשים כטייסת מבצעית.

5) אבל אל תטעו, גם הת'אנדרבירדס יודעים לשחרר רסן מדי פעם: לפני מספר שנים הם איפשרו לבארי פינטאר, כתב רשת CBS האמריקאית, להטיס מטוס F-16 שלהם לצורך כתבה. הוא הגיע לתשעה ג'י. היה שמח.

6) כבוד לפז"מ: האוויריה של חיל-הים האמריקאי מפעילה את הצוות האווירובטי הוותיק ביותר בעולם, "המלאכים הכחולים". הצוות, שמפעיל כיום מטוסי F-18 "הורנט", החל לפעול כבר בשנת 1946. מאז ועד היום, אגב, הם ממשיכים לבצע פחות או יותר את אותם התרגילים והתמרונים.

7) "כתר הזהב", הצוות האווירובטי של חיל-האוויר האיראני, לא מפגר הרחק מאחור בכל מה שנוגע לצעירות-וותיקות: הוא פעיל כבר החל משנת 1958.

8) אם חשבתם שצוות אווירובטי יכול להיות מורכב אך ורק ממטוסי קרב, טעיתם: הכירו את צוות "Rotores de Portugal", טייסת המסוקים האווירובטי של חיל-האוויר הפורטוגזי, המפעילה שלושה מסוקי אלואט III.

9) כמעט כל אחד יכול: בשנת 1995 יצא משחק המחשב "Flight Unlimited" של חברת "Looking Glass Studios", שאיפשר לכל בעלי מערכת ההפעלה החדשנית דאז, DOS, להפוך לכמה רגעים לטייסים אווירובטיים בעצמם. כדי לעצב את המשחק בצורה קרובה למציאות, קיבלו אנשי החברה טיפים נאמנים מטייס אווירובטי אמיתי.

10) לא רק בצבאות מפעילים צוותים אווירובטים: ברחבי העולם קיימים לא מעט צוותים אווירובטיים אזרחיים, כמו למשל Starfighters Inc, צוות של טייסים מפלורידה המפעילים שלושה מטוסי F-104 "סטארפייטר". נאחל להם הצלחה וגם תנחומים מקרב לב, בעיקר כי המטוס אותו הם מפעילים ידוע בכינויו "מטוס האלמנות".

 

 

 

 

 

 

 

 
1 | 2