יומן ארועים

Bookmark and Share
"פעם עקרב תמיד עקרב"- 60 לטייסת "העקרב" פורסם בתאריך 17.04.2011
תגיות: טייסת "העקרב" , בסיס חצרים , מוזיאון חיל-האוויר
מגף למטרות אימון מבצעי בטייסת "הקרב הראשונה" הפכה טייסת "העקרב" לאחת מטייסות הקרב המובילות בחיל-האוויר. היא הספיקה להשתתף כמעט בכל מלחמות ישראל, במבצעים ובתקיפות
מאי אפרת

הטייסת נדדה מרמת דוד אל בסיס חצור, נסגרה ונפתחה והפעילה לאורך השנים שישה סוגי מטוסים. עם מפקדיה בעבר נמנה גם מפקד חיל-האוויר הנוכחי, האלוף עידו נחושתן.
עם היסטוריה כזו, אין פלא שבמלאת 60 שנים לטייסת, העקרבים לוקחים צעד אחורה. ביום מורשת מיוחד שנערך במוזיאון חיל-האוויר בחצרים הגיעו כל אנשי הטייסת מגף הטכני ומגף הטיסה, לטעום קצת טעם של פעם. הם הביטו מקרוב על מטוסי העבר, שמעו סיפורים ממפקדים בתקופות שונות ואפילו זכו להצצה מצולמת אל הטייסת של שנת 1961.
הביקור במוזיאון חיל-האוויר מאפשר לאנשי הטייסת לטייל בזמן וללכת בין מטוסי העבר. בהובלת אוצר המוזיאון, בח"ק אבי משה-סגל, הם עוברים בין השנים, בין הספיטפייר למוסטנג, לסופר-מיסטר ולפאנטום ששירתו בעבר בטייסת. ליד כל מטוס הם עוצרים לבחון את התפתחות הטכנולוגיה וכמובן לשמוע קצת מורשת קרב. את סיפורי המורשת לא מעביר אוצר המוזיאון לבדו.
מצטרפים אליו מפקדי עבר של הטייסת. ביניהם, נמצא גם תא"ל זיו, מפקד בסיס חצרים, שמארח את הטייסת בבסיסו. תא"ל זיו פיקד על הטייסת בין השנים 2003-2006, בתקופה בה הטייסת הפכה מטייסת המפעילה מטוסי "ברק" (F-16) דו וחד-מושביים, לטייסת בה נמצאים "ברקים" דו-מושביים בלבד.

"תקופת המעבר היא מעניינת מאוד, גם מהבחינה המקצועית של המטוסים והמשימות אבל בעיקר בהיבט האנושי", מספר תא"ל זיו. "מטייסת 'הקרב הראשונה', שהייתה גם היא הטרוגנית, עברו אלינו הנווטים. הם באו עם המון גאווה ממקום שהיה ביתם וחששו מהקליטה בטייסת. מצד שני, גם טייסת "העקרב" שקלטה אותם איבדה מהאופי שלה. פתאום היא גדלה בשליש", הוא מסביר. "האתגר הגדול היה לאחד את הטייסת במהירות. מהיום הראשון שקיבלנו את הנווטים ניסינו לתת הרגשה טובה ולשבור את כל החששות. באופן מפתיע זה חיזק מאוד את הטייסת. החדשים והוותיקים הבינו את המוטו: 'הצוות מנצח'. עכשיו כולם עקרבים בלב ובנפש וצוחקים על טייסת 'הקרב הראשונה' באותה מידה", מחייך תא"ל זיו.
"היום אני פה בתור מפקד חצרים, יצא שהטייסת הגיעה לכאן וזה כיף גדול לראות את כולם", הוא מציין, "יש לי פינה חמה בלב לטייסת 'העקרב'. הייתי בה 16 שנים, שליש משמעותי מהחיים שלי. זאת טייסת של אנשים, שמאופיינת במשפחתיות ובחיבור. חזרתי לחיל מהאזרחות כדי רציתי לפקד על טייסת 'העקרב' ואני גם אחזור לטייסת ואסיים בה טיסות", הוא מבטיח.

שיאו של היום מגיע כאשר מתכנסים אנשי הטייסת להאזין לפאנל לוחמי עבר, בו משתתפים מפקדי ואנשי טייסת "העקרב" מתקופות שונות. רגע לפני שאווירת הנוסטלגיה אופפת את החדר, מגיע מפקד המוזיאון, תא"ל (מיל') יעקב טרנר, לספר קצת מזכרונותיו שלו.
"נפגשתי בפעם הראשונה עם הטייסת בשנות ה-60, במהלך הסבת מטוסי הסופר-מיסטר. פגשתי בה שוב בתור ראש להק כוח האדם כשטסתי בה על פאנטום. למרות שההיסטוריה שלי עם טייסת 'העקרב' היא לא ארוכה, נהניתי שם מאוד. זה יום חשוב מאוד עבורכם ואנחנו מארחים אתכם ברצון. הסיבה שהקמנו את המוזיאון היא להעביר את המורשת לדורות הבאים. לא כולם מגיעים לחצור ולא כולם בקיאים בהיסטוריה, כאן אנחנו מומחים בלספר את הסיפורים ואנחנו עושים את זה באהבה".
מפקד המוזיאון יורד מהבמה כשלפתע נשמעת ההכרזה: "עכשיו טייסת 'העקרב' חוזרת 50 שנה בזמן" ועל המסך מופיע הסרט "40,000 רגל". אוצר המוזיאון מסביר שמדובר בסרט תדמית של החיל שצולם בשנת 1961 בטייסת "העקרב". זו מזכרת שמספקת לאנשי הטייסת הצצה לבסיס חצור כפי שהוא נראה לפני יובל.

"אני נולדתי כשהסרט יצא ופיקדתי על הטייסת כמעט 40 שנה מאוחר יותר", מספר תא"ל אבישי, ראש להק המודיעין לשעבר. "מאז נשארו שלושה דברים: סימון החץ האדום על המטוס, המורכבות והיחסים הטובים בין גף הטיסה לגף הטכני. זאת טייסת יוצאת דופן".
"האנשים הם המהות האמיתית של הטייסת", מוסיף סא"ל אמיר, מפקד טייסת "העקרב" בהווה. "טייסת לדעתי היא כמו יצור חי, יש לה DNA שמתחיל ביום הקמתה ונשאר גם אם היא מחליפה מטוסים ואנשים. הטייסת בונה את עצמה וכל הזמן צוברת חוויות וסיפורים שנמצאים בקירות, בהוויה ובאווירה שלנו", מציין מפקד הטייסת. "ההיסטוריה שחווינו היום היא הבסיס שלנו כשאנחנו עושים את תפקידנו ושומרים על בטחון מדינת ישראל. תודה לאנשי המוזיאון ולחברי הפאנל על הזוית המיוחדת. אתם בניתם את מה שאנחנו היום, אנחנו שומרים על הגחלת וממשיכים הלאה", מסיים סא"ל אמיר ומגיש למשתתפים תעודות הוקרה, שנחתמות במילים: "פעם עקרב תמיד עקרב".

 
1 | 2 | 3 | 4