יומן ארועים

Bookmark and Share
לראשונה: טייסים ישראלים על V-22 פורסם בתאריך 14.07.2011
תגיות: V-22 , מערך המסוקים
צוות הבדיקה של מטוסי ה-V-22 חזר ארצה לאחר שבועיים של טיסות והכשרה. מלבד שעות טיסה רבות צברו אנשי הצוות גם מסקנות משמעותיות: "המטוס ישנה את חוקי המשחק, ויבצע פעולות עליהן לא חלמנו"
טל מיכאל

על המשימה הזו אפשר לסמן וי: צוות של שני טייסי מסוקים וותיקים ואנשי צבא נוספים חזרו ארצה, לאחר חודש של טיסות והכשרות בכל מתאר אפשרי על מטוס ה-V-22. "המטרה שלנו הייתה לבדוק את התאמת המטוס לצרכי החיל, גם מבחינה מבצעית וגם מבחינת משמעויות התפעול", סיפר סא"ל נמרוד, ממחלקת אמל"ח בחיל-האוויר. לאחר שבועיים במהלכם למדו הטייסים את יסודות המטוס מ-א' ועד ת' בבסיס המארינס בצפון קרוליינה, עלו לראשונה לאוויר בכוחות עצמם. "ניסינו לבחון את המטוס במתארים מוגבלים, בטיסות לילה, באזורים גבוהים ובראות לקויה. אין ספק שהוא פורץ דרך, בתחומים רבים".

מטוס ה- V-22 מאפשר להמריא ולנחות כמסוק ולטוס מהר וגבוה כמטוס, והוא בהחלט פורץ דרך בטכנולוגיה החדישה שלו. "המטוס טס במהירות כפולה מזו של מסוק ממוצע, והטיסה בו נוחה ובטוחה ", סיפר סא"ל נמרוד.
במסגרת בחינת המטוס, בדקו במטה החיל מבצעי עבר שהתרחשו מעבר לקוי האויב, וניסו לשער כיצד היה משפיע ה-V-22 לו היה משתתף בהם. "הוא היה משנה את חוקי המשחק ויוצר שינוי מהותי. היינו נכנסים לתחומים שלא חשבנו להגיע אליהם. מצד שני, ישנם גם מספר תחומים אשר לא היו משתנים כלל", אמר סא"ל נמרוד. המטוס אומנם איננו חמקן, אך נחשב בקרב מביני עניין כמטוס "שריד". "ברגע שטסים מהר ובגובה רב, ניתן להתחמק מן האיומים הרגילים. אם המטוס ייפגע במקרה הגרוע ביותר וכל להמשיך לתפקד כרגיל הודות למערכות הגיבוי הרבות שלו".

"ליבת מטיסי המטוס יהיו טייסי מסוקים"
למרות שהמטוס הוא בן כלאיים של שתי פלטפורמות, סא"ל נמרוד לא מאמין שיהווה תחליף לאחת מהן. "המטוס הזה הוא כלי תעופה חדש המתגבר על קשיי הנחיתה שעומדים בפני מטוס ועל המהירות האיטית של המסוק. ביצוע המשימות רחוקות מחייב אותנו כיום להביא את הכלים שעומדים לרשותנו לקצה גבול היכולת, ". מסתבר שקליטת הטכנולוגיה החדשה, אם יוחלט לרכוש את המטוס, לא תיכרך ביותר מדי קשיים עבור חיל האוויר. "אחזקת המטוס דומה מאוד לאחזקת היסעור ולא אמורה להוות בעיה. אפילו הכשרת הטכנאים תהיה דומה", סיפר סא"ל נמרוד. "כמו בטייסות המבצעיות בצבא ארה"ב נכון שמטיסי המטוס יהיו ברובם טייסי מסוקים בשילוב טייסים ממערכי התובלה. משימותיו יכילו עבודה רבה בקרבת הקרקע ועם כוחות הקרקע. אשר איתם מורגלים לעבוד בראש ובראשונה טייסי המסוקים".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
הצוות הישראלי בוחן את מטוס ה-V-22
הצוות הישראלי בוחן את מטוס ה-V-22