יומן ארועים

Bookmark and Share
רענן לוריא, סיפור הצלחה: מהבטאון לאמריקה פורסם בתאריך 19.07.2011
תגיות: בטאון חיל-האויר , אמנות
ברשימת 100 הישראלים המצליחים בארצות הברית שערך אתר ynet נמצא במקום העשירי רענן לוריא. לוריא שהחל דרכו כמאייר קריקטורות בבטאון חיל-האוויר הפך להיות אחד מהקריקטוריסטים המצליחים בעולם. קווים לדמותו
יעל בר

"בטאון חיל-האוויר הוא הבית. משם הכל התחיל, אילולא בטאון חיל-האוויר, מי יודע לאן הייתי מתגלגל.." אמר לוריא בראיון לבטאון בשנת 2004.

רענן נולד בשנת 1932 במצרים. הוריו שחיו בארץ-ישראל, רצו שהתינוק ייוולד בנוחיות בביתו של הסבא. לאחר הלידה שבה המשפחה לתל-אביב. בגיל 14 זייף את גילו ל-16 והצטרף לאצ"ל. באפריל 1948 לאחר שנפצע בפעילות מבצעית ביפו, אושפז בבית-החולים לשבועיים ומשם שלח קריקטורה ראשונה ל"ידיעות אחרונות" אשר התפרסמה סמוך ליום הולדתו ה-16.

בגיל 16 הצטרף לקורס-הטיס הראשון של חיל-האוויר לאחר שזייף בשנית את גילו ל-18. כמעט שנתיים למד וטס בקורס יחד עם בני פלד ז"ל (לימים מפקד חיל-האוויר) ויואש (צ'אטו) צידון (לימים אל"ם בחיל-האוויר וחבר כנסת) ועוד כמה חברים, שם החל לצייר שוב קריקטורות.
"לפני-כן ציירתי ב"ידיעות אחרונות" ולמרבה הפתעתי זה התפרסם" סיפר לבטאון "הייתי בקורס-טיס שנתיים ועשיתי פה ושם איזה קריקטורה והחבר'ה התגלגלו מצחוק אז אמרתי לאחד:' אתה נוסע למטר"ש (מטה ראשי) אז תכנס לבטאון חיל-האוויר, תראה להם את הסקיצה ואם הם ירצו אני אעשה להם את זה בדיו'. הוא עשה את זה בשמחה וקיבלתי טלפון בהול אם אפשר לעשות את זה עד 16:00 אחר הצהריים - דד ליין".

מהר מאוד הפכו הקריקטורות בבטאון להצלחה גדולה בחיל-האוויר. מספר רענן: "נוצרה חבורה של אנשים מסביב לעורך, שהיה אז בדרגת סגן, שהקריקטורות מצאו חן בעיניהם וככה זה נכנס מהר מאוד לרוטינה. בכל מקום בחיל צחקו מהקריקטורות, במטבח, בחדר ההתעמלות ובטייסות".

כיום הוא מהקריקטוריסטים המצליחים בעולם. בסוף שנות החמישים החל לפרסם קריקטורות בעיתונות האמריקאית וזכה להצלחה ובשנת 1967 נתמנה לקריקטוריסט המגזין לייף ועבר לניו-יורק. ספר השיאים של גינס ציין אותו כעשרים שנה ברציפות כ"קריקטוריסט הנפוץ בעולם" וכתב כי הוא מודפס במעל אלף עיתונים ביותר ממאה ארצות. לוריא לא רק מצייר אישים, אלא גם מראיין אישים מפורסמים וראשי מדינות. בשנת 2002 פרסם את הרומן "מסכת הקריקטוריסט" בהוצאת ידיעות אחרונות. בספר מתואר נער ישראלי בשם "אריק" המגויס על ידי "המוסד" ולומד במסגרתו את אמנות הקריקטורה על מנת למקם אותו כקריקטוריסט בטובי העיתונים בעולם ולנצל זאת לשם ריגול פוליטי. נראה כי רענן לוריא התכוון בעלילת ספרו לספר את סיפור חייו הוא. בראיונות שנתן עירפל במתכוון, בתשובות מתחמקות, מתן תשובה לשאלה האם "אריק" הוא רענן לוריא. בנו הבכור, רוד לוריא, הוא במאי קולנוע ידוע.

 

 
1 | 2 | 3