יומן ארועים

Bookmark and Share
מהיום: סוללה שלישית ל"כיפת ברזל" פורסם בתאריך 31.08.2011
תגיות: כיפת ברזל , מערך ההגנה האווירית
סוללה נוספת של "כיפת ברזל" הוכרזה כמבצעית, רגע לפני פתיחת שנת הלימודים. "מוכנות זה הנושא שהכי מדאיג אותנו כרגע", מספר מפקד הסוללה, סרן עומרי מיוסט, בראיון בלעדי לאתר חיל-האוויר
מיכל ויסברוד

קפיצת מדרגה נוספת ב"כיפת ברזל": סוללה נוספת של המערכת הפכה היום למבצעית וצפויה להגביר את יכולות ההגנה האווירית של המערך. הסוללה החדשה, שבשגרה תוצב בבית-הספר להגנה אווירית (לשעבר ביסנ"מ), תהווה סוללת הדרכה שבה יוכשרו הלוחמים והטכנאים החדשים של "כיפת ברזל". "משימה נוספת היא לתת תמיכה לסוללות האחרות", הסביר מפקד הסוללה, סרן עומרי מיוסט. "וביום פקודה, לעשות משימה מבצעית: הגנה איפה שנדרש. כרגע, יום הפקודה נראה קרוב, ולכן ההיערכות שלנו היא לקראת פריסה".

בעקבות התחממות הגזרה הדרומית בחודש האחרון, האיצו בסוללה את ההכנות והתמקדו לא רק במשימות ההדרכה, אלא גם במשימות היירוטים בשטח. "תהליך ההקמה קוצר והואץ ואנחנו הולכים בכל הכוח כדי ליצור עוד מרחב הגנה", מדגיש סרן עומרי. "מוכנות זה הנושא שהכי מדאיג אותנו כרגע". הכשרת הסוללה, שאליה הגיעו קצינים וחיילים מכל מערך ההגנה האווירית, נמשכה שבועות ארוכים. "בעצם היינו צריכים לבנות מסגרת, אלה עשרות אנשים שבכלל לא הכירו אחד את השני, ועכשיו רוצים שהם יעשו משימה מבצעית ביחד".

בשביל סרן עומרי, ששירת קודם לכן כמפקד סוללת פטריוט, הקמת הסוללה החדשה והמעבר מעולם הנ"מ לעולם ההגנה האקטיבית הם חוויה יוצאת דופן. "מבחינה אישית הסיפוק הוא אדיר", קובע מיוסט. "הפיקוד והשליטה מאתגרים יותר, כי אתה אחראי על כמה אתרים וכמות האנשים היא כמעט כפולה מסוללת הפטריוט שפיקדתי עליה. מבחינה מבצעית, שתי המשימות חשובות בעיניי, אבל זו זכות גדולה לראות את ההגנה על האזרחים בעיניים, יום-יום".

ומתי הסוללה הרביעית?
שר הבטחון, אהוד ברק, התייחס היום להצבת הסוללה הנוספת ואמר: "אני רוצה לברך את כל העוסקים במלאכה, שנרתמו למשימה והצליחו לפרוס מוקד שלישי של 'כיפת ברזל' לפריסה מבצעית ראשונית, עוד לפני פתיחת שנת הלימודים. הצבת הסוללה השלישית, היא חלק מתוכנית החירום הלאומית עליה הכרזתי לפני מספר שבועות וביטוי מוחשי להגנת תושבי ישראל מפני רקטות וטילים".

בביקור שערך שר הביטחון בסוללת "כיפת ברזל" המוצבת באשקלון בשבוע שעבר, גילה כי סוללה רביעית תופעל עד סוף השנה, וסוללות נוספות צפויות להגיע במהלך השנתיים הקרובות.

סוללת "כיפת ברזל"
סוללת "כיפת ברזל"