יומן ארועים

Bookmark and Share
הצניחה המבצעית הראשונה והאחרונה פורסם בתאריך 23.10.2011
"יש להגיע ליעד ולהצניח בכל מחיר", אמר מפקד הטייסת שיצאה למשימה שנראתה כמעט בלתי אפשרית. אותה משימה שפתחה את מלחמת סיני, הידועה גם בשם "מבצע קדש"
איתי איתמר

"מטוסי הדקוטה האטיים, העמוסים כל אחד 25 אנשי חי"ר על ציודם, עלולים היו לשמש מטרה חסרת ישע למטוסי המיג המצריים", כתב הרמטכ"ל רא"ל משה דיין ביומנו, שלושה ימים לפני פתיחת מבצע "קדש". "יתר על כך, שטח ההצנחה נמצא מתחת לאפו של האויב, כ-70 קילומטרים משדה-התעופה המצרי כברית, ומרוחק מאות קילומטרים מבסיסי התעופה שלנו".

הפתרון: חיפוי אווירי רצוף בשלבי הטיסה ליעד, הצניחה וליווי של הכוח הקרקעי.
16 מטוסי דקוטה יטיסו 395 לוחמים של חטיבת הצנחנים ומטוסי מטאור ואורגן ילוו את הדקוטות ויטוסו מעליהם. בינתיים, שלוש רביעיות מיסטר יפטרלו בגובה 10,000 רגל מעל שדה תעופה כברית, כדי ליירט מטוסי מיג במקרה והם ימריאו לתקוף את כוחותינו. כמו כן, ילוו מטוסי התובלה לאתר ההצנחה ויחפו על הכוחות בהמשך. "יש להמשיך ליעד גם אם נותקף על ידי מטוסי האויב והמבנה האווירי יתפזר", הדגיש מפקד הטייסת את חשיבותה של הדבקות במשימה. "יש להגיע בודדים ליעד ולהצניח בכל מחיר".

כחול, אדום, ירוק
בשעה 14:02, כשעה לפני ההמראה, כבר נראתה רחבת חניית מטוסי הדקוטה עמוסה ורועשת במיוחד. המטוסים היו ערוכים בשתי שורות מקבילות, וביניהם שוטטו צוותי המטוסים והצנחנים הנרגשים מגדוד 890. בשעה המיועדת החלו המטוסים להמריא אחד אחרי השני, וחמש דקות לאחר מכן כל ה-16 כבר היו באוויר. מוביל השיירה האווירית היה מפקד הטייסת רס"ן יעקב אבישר, ועמו היו טייסת המשנה סגן יעל פינקלשטיין (רום)."חלפנו נמוכים ומרעישים מעל לשרשרות יישובי השרשרת, מערבית לבאר שבע", שיחזרה סגן יעל. "מימין נראה מושב פטיש, ושאלתי את עצמי, אם אמנם הפעם יעלה בידינו לפטור את תושבי יישובי הספר מאימת הפדאניונים והמסתננים".

הטיסה ארכה כשעתיים. מבאר שבע לסדום, משם דרומה למכתש רמון, והלאה לנקודת הפנייה מערבה, במקביל לכביש כונתילה-מיתלה. "עד לרגע שבו החלו גלגלי המטוס להתגלגל על המסלול, לא היה ברור שאנו הולכים למלחמה, ונראה היה לי שגם תוכניות אלו יבוטלו ברגע האחרון", שיתף סגן אייל את המחשבות שחלפו בראשו במהלך הטיסה. "הרגשתי אחריות רבה על כתפי, לאחר שבתדריך הבוקר אמר מפקד חיל האוויר שהצלחת המבצע תלויה בהצלחת ההצנחה. הטיסה בוצעה בגובה נמוך מאוד, כדי לא להתגלות על מסכי המכ"ם, עד שנדמה היה שענני אבק עולים מערבול המדחפים. בחצותנו את הגבול התערבבו עננים אלה באבק שהעלו כוחות יבשה, אשר נראו חוצים אף הם את הגבול".

שיפתח עליי, שיפתח
ההתרגשות באוויר, תרתי משמע, כנראה הייתה עצומה. לוחמים רבים יכולים להעביר חיים שלמים באימונים בלבד, מבלי לזכות לממש את מה שלקראתו הוכשרו. ל-400 החבר'ה שיושבים כעת במטוס, בדממת אלחוט, וחושבים על הגנת מדינתם הצעירה, היה זה ברור שבעוד מספר הם הולכים לבצע קפיצה משמעותית.
לקראת דמדומים, התקרבו מטוסי דקוטה ליעד. "ראיתי היטב את הוואדי שעבר במקביל בכביש", נזכר סגן אייל. "טסתי עד שראיתי את הצטלבות הכבישים. זיהיתי שטח מישורי שעליו נתתי אור ירוק. מיד הדהדה קריאתה של יעל במכשיר הקשר, 'ירוק, ירוק, ירוק', ומאחורינו החלו להיפתח חופות המצנח הראשונות".

 
1 | 2 | 3