יומן ארועים

Bookmark and Share
אסטמה במשפחה? כבר לא קשה להתמיין לטיס פורסם בתאריך 10.04.2012
תגיות: מלש"בים , יחידת הרפואה האווירית (ירפ"א) , קורס טיס
כדי להתקבל לקורס-טיס, עוברים מועמדים בעלי היסטוריה משפחתית של אסטמה בדיקות רפואיות מקיפות. עתה, ביחידת הרפואה האווירית מקווים כי בדיקה חדשה תסייע לאבחן את חולי האסטמה באופן מדויק יותר. המטרה: לא לפסול מועמדים מתאימים על הסף
שיר גולן

במשפחות רבות האהבה לתעופה וכישרון הטיסה עוברים מדור לדור, אבל לעיתים עוברים בתורשה גם דברים פחות רצויים - למשל, מחלות וליקויים שעלולים למנוע קבלה לקורס-הטיס.

כיום, מועמדים בעלי היסטוריה משפחתית של אסטמה נבדקים בקפידה ביחידת הרפואה האווירית (ירפ"א), על מנת לוודא שהם אינם סובלים מבעיות נשימה. במבחן "תגר מטכולין", מתבקשים המועמדים לשאוף מינונים שונים של מטכולין, חומר הגורם להתכווצות של דרכי הנשימה. ירידה משמעותית בתפקוד הריאה שלהם עלול לרמז על רגישות יתר ועל נטייה לאסטמה.

לאחרונה, מצאו בירפ"א מדד רפואי נוסף, במטרה לאבחן חולי אסטמה באופן מדויק יותר ולא לפסול מועמדים שיש להם פוטנציאל להצליח בקורס. הם חקרו את האאזנופילים - תאי דם לבנים, אשר רמתם עולה בזמן התקף ובמצבי אלרגיה. "בשונה ממבחן תגר מטכולין, אשר עלול לעורר התקף גם בקרב אוכלוסייה בריאה, בדיקת האאזונופילים נעשית כחלק מבדיקת ספירת דם פשוטה ושגרתית", מסביר רס"ן ברק, מפקד המרפאה התעופתית.

עתה, שוקלים בירפ"א לשלב בבדיקה הרפואית גם את הקריטריון החדש. "מטרת המחקר היא ראשית, לבחון שיטות נוספות לבדיקת קיום מחלת האסטמה בקרב אותם מתמיינים", אומר רס"ן ברק. "אנחנו לא רוצים לסכן מועמדים חולי אסטמה וכמובן שלא לפסול את המתאימים לקורס".

 
1 | 2 | 3
 
מועמד לקורס-טיס בבדיקות ראייה
מועמד לקורס-טיס בבדיקות ראייה