יומן ארועים

Bookmark and Share
"לחיל יכולת לפעול בעומק ובדיוק קטלני" פורסם בתאריך 23.05.2012
תגיות: עמוס ידלין , חגי טופולנסקי
מומחים ובכירים צבאיים דנו אתמול בסוגיות הבוערות על סדר היום הבטחוני של מדינת ישראל: גל ההתקוממויות במדינות ערב, התחמשות ארגוני הטרור ודה-לגיטימציה בינלאומית. ראש מטה החיל: "לחיל יש יכולת לפעול בעומק ובדיוק קטלני, במטרות קטנות כגדולות"
טל מיכאל | צילום: מכון פישר

"מה שקורה באזור בתקופה האחרונה נקרא בקרב רבים 'האביב הערבי'", אמר אתמול אלוף (מיל') עמוס ידלין, טייס קרב וראש אמ"ן לשעבר, אשר עומד כעת בראש המכון למחקרי ביטחון לאומי. "אבל מה שבאמת קורה כאן הוא לא אביב. אביב מסמל התחדשות, פריחה ולבלוב - זה לא המצב".

האלוף (מיל') ידלין אמר את הדברים בכנס לביטחון לאומי, שהתמקד השנה באתגרים מולם יעמוד חיל-האוויר בשנים הקרובות לאור המתרחש במזרח התיכון. "אני לא יודע למנות את מספר הטילים שיש לארגונים שמקיפים אותנו, אך אין ספק שהם מתחמשים. במלחמה הבאה נחטוף טילים גם בתל-אביב. היום בכל אופן, האויב מודע גם הוא לדה-לגיטימציה בינלאומית ויעדיף לא לגרום ליותר מדי נזק בשיגוריו. אבל אל לנו לשכוח, ההרתעה הישראלית חזקה מאוד, יש לנו יתרונות רבים ואנחנו לומדים לנצל אותם".

למרות היתרונות, קבלת ההחלטות איננה פשוטה כשהתנאים משתנים ללא הרף והפתעות צצות מסביבנו שוב ושוב. "מדינת ישראל ניצבת כעת מול צומת של הכרעות משמעותיות", אמר עוזי ארד, לשעבר ראש המטה לביטחון לאומי. "אנו נאלצים לקבל החלטות בנושאים שיכריעו את המצב ויקבעו את סדר היום לעשורים הקרובים".

"נפעיל נשק מדויק בהיקפים שלא ראינו בעבר"
זו כנראה יריית הפתיחה לשלב בו יגיע תורו של חיל-האוויר להתערב. "הסיכוי שנפעל ביותר מזירה אחת הולך ועולה, ואתו מתרחבות יכולותיו של החיל לתת מענה למתרחש", הסביר תא"ל חגי טופולנסקי, ראש מטה חיל-האוויר. "כיום, יש לחיל יכולת לפעול בעומק רב ובדיוק קטלני, במטרות קטנות כגדולות. יכולת זו מאפשרת לנו לפגוע בכל צבא ומדינה. הדרג המדיני יוכל להפעיל את הזרוע הארוכה של החיל בכל עת שיידרש לעשות זאת. במלחמות הבאות, נפעיל נשק מדויק ומתוחכם בהיקפים שלא ראינו בעבר".

ואכן, גם החידושים הטכנולוגיים של החיל לא נעדרו מהכנס. החל מהרצאה על ה-F-35, החמקן שישנה את פניו של החיל, דרך טילי אוויר חדישים ועד דיון סוער בשאלה "כיצד ייראו כלי הטיס של שנת 2030?". מסתבר שצפויים עוד לא מעט שינויים, ובחיל-האוויר כבר התחילו להסתכל קדימה, אל העשור הבא והרבה מעבר לו.

 
1 | 2 | 3
 
אלוף (מיל') ידלין: "אויבינו מתחמשים"
אלוף (מיל') ידלין: "אויבינו מתחמשים"