יומן ארועים

Bookmark and Share
20 שנה ליחידה האווירית של המשטרה פורסם בתאריך 20.06.2012
תגיות: משטרה
מאז שהצטרפו לכוחותיה של המשטרה בשנות ה-90, המסוקים המשטרתיים היו מעורבים כמעט בכל פעולה: הם טסו באינתיפאדה, פקחו עין מעל כל הפגנה מתוחה והשתתפו באינספור מעצרים. "אנחנו תמיד שם, אבל עושים הכל בשקט מלמעלה"
טל מיכאל

קול של מסוק חולף בשמיים תמיד מקפיץ עשרות סקרנים. לפעמים זה מסוק סער, לעיתים רחוקות זה מסוק קרב, אבל לרוב זה המסוק הלבן עם הפסים הכחולים, שאנו רגילים לראות אך נוטים לשכוח.

מסתבר, ששישה מסוקים לבנים עם פסים כחולים טסים מעלינו כבר עשרים שנה, ומבצעים בשקט עשרות מבצעים משטרתיים ביום. "בתור מפכ"ל המשטרה היה לי ברור שאי אפשר לנהל משטרה בלי יחידת מסוקים", מספר רנ"צ ותא"ל במיל' יעקב טרנר, שנטע גם במשטרה את קשריו העמוקים עם חיל-האוויר. "מסתבר שמה שיכול לעשות מסוק אחד, אפילו עשר ניידות לא יצליחו לעשות".

יורדים מהמסוק ועוצרים את הנמלט
היום, קשה לדמיין את כוחות המשטרה בלעדיהם. "הם עושים הכל: אוספים מודיעין, משתתפים במעצרים, מפטרלים בהפגנות וסורקים גבולות. היחידה נמצאת בכל מקום", מספר ניצב ניסים מור, ראש אגף המבצעים במשטרה. "החיבור מהשמיים הופך פעולות לפשוטות יותר ומסייע לנו להכווין כוחות ולתת מענה לכל בעיה".

רק בימים האחרונים, הוזנקה היחידה לסייע בשריפה ולהשתתף במרדף. אנשי היחידה מספרים שכבר קרה שטייסים את המסוק במהלך מרדף ועצרו את הנמלטים במו ידיהם, לפני שהניידות הספיקו להגיע.

נשארו במדים כחולים
"30 הטייסים ביחידה הם בוגרי טייסות המסוקים בחיל-האוויר, וכולם מוכשרים כאן כשוטרים לכל דבר ועניין", מספר תת-ניצב אלון, לשעבר טייס קרב והיום קצין המשטרה הבכיר ביותר שיצא מן היחידה. "חיל-האוויר סיפק ערכים לכל האנשים שיצאו ממנו והגיעו לכאן. כולם הביאו הנה את יכולות התחקור שלהם, את הנכונות ללמוד ואת הצורך לתרום. אין ספק שאת הערכים שהחיל הקנה, אי אפשר ללמוד ללמוד בשום מקום אחר".

"לדאבוננו, נאלצה היחידה להתמודד גם עם ארבעה מקרי אובדן מאז הקמתה", סיפר ניצב מור. "אנשים נהרגו בעת מילוי תפקידם עוד מאז הוקמה היחידה האווירית במתכונתה הקודמת, לפני 60 שנים". במהלך מלחמת לבנון השנייה נהרג רס"ן ניסן שלו ז"ל, טייס ביחידה ומילואימניק בטייסת "מובילי הלילה", בעת שהטיס יחד עם רס"ן דניאל גומז ז"ל את מסוק היסעור שהתרסק בלבנון.

 
1 | 2 | 3
 
"מה שיכול לעשות מסוק אחד, אפילו עשר ניידות לא יצליחו לעשות"
"מה שיכול לעשות מסוק אחד, אפילו עשר ניידות לא יצליחו לעשות"