יומן ארועים

Bookmark and Share
מפתחי "כיפת ברזל" זכו בפרס בטחון ישראל פורסם בתאריך 03.09.2012
תגיות: כיפת ברזל , מערך ההגנה האווירית , טכנולוגיה , טקסים ואירועים
פרס ביטחון ישראל הוענק הערב לאנשים שעומדים מאחורי "כיפת ברזל": המפתחים, אנשי התעשיות, המהנדסים והלוחמים. תוך ארבע שנים, הם הצליחו להפוך את התוכניות על הנייר למערכת מבצעית, שיירטה עשרות טילים ורקטות מעל יישובי ישראל
שיר אהרון ברם ומיכל ויסברוד

לפני שלוש שנים בדיוק, בספטמבר 2009, הוקם הגדוד הראשון של "כיפת ברזל". חיילים ותיקים וחדשים הצטרפו אליו, למדו מאנשי התעשיות כיצד לטעון משגר ולאפס מכ"ם וניסו להתכונן לאותו רגע שאיש מהם לא חווה מעולם: יירוט רקטה באוויר. "אנחנו מתחילים מאפס, בונים הכל מהתחלה", סיפר אז סא"ל שבתאי בן-בוחר, שנבחר לפקד על הגדוד. "המציאות כאן גוזרת הבנה ברורה של הכובד והבלעדיות בביצוע המשימה, והמקצועיות הנדרשת מכל אחד ואחד כאן".

מאז, יותר מ-100 רקטות יורטו על ידי חיילי "כיפת ברזל", סוללות נוספות הוקמו והתעשיות עמלו על שדרוג המערכת והמיירטים. היום, קיבלו האנשים שמאחורי ההצלחה המבצעית את פרס ביטחון ישראל, לצד שני פרויקטים ביטחוניים מסווגים. בין מקבלי הפרס ניצב גם אותו מפקד הגדוד הראשון, שהיום עומד בראש ענף במנהלת ההגנה האקטיבית של חיל-האוויר. יחד עמו היו גם מי שהובילו את פיתוח הפרויקט מראשיתו: נציגים ממפא"ת, מרפאל, מאמפרסט ומאלתא. "בהתחלה זרקו אותנו מכל המדרגות עם הרעיון הזה", סיפרו שניים מהוגי הרעיון ברפאל, "והיום הוא זוכה בפרס ביטחון ישראל".

"המשותף לכל פרויקטים הזוכים הוא שכל הצוותים פעלו למען ביטחון המדינה ותושביה, תוך הפגנת מקצועיות טכנולוגית, איכותית ומערכתית", אמר תא"ל (מיל') דני גולד, לשעבר מפקד יחידת המחקר והפיתוח במפא"ת, שיזם את פיתוח המערכת. "מהקונספט ועד הפרטים הקטנים, עבדנו כמכונה משומנת. היה לנו חזון שנולד בלתי ניתן למימוש, לחזות את הנולד כדי לדעת באיזה תחומים צריך לפרוץ קדימה. והנה היום, הושגו פריצות דרך עולמיות".

מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל, הגיע לטקס על מנת לברך את אנשי מערך ההגנה האווירית של החיל ואת מפתחי הפרויקט בתעשיות הביטחוניות.

הנשיא פרס: "אתם מאפשרים הצלת חיי אדם"
"יצרתם עבורנו לא רק כיפה של ברזל, אלא אוסף של יכולות שלא ניתן לחשוף", אמר למפתחי המערכת שר הביטחון, אהוד ברק. "מערכת 'כיפת ברזל' היא נדבך מרכזי בהגנה מפני טילים ורקטות, היא תורמת לדרג המדיני גמישות בקבלת ההחלטות. יחד עם 'שרביט קסמים' והשיפורים במערכת ה'חץ', מערכת היירוט הרב-שכבתית חייבת להפוך לפרויקט לאומי".

בטקס, אשר נערך בבית הנשיא, התגאה נשיא המדינה שמעון פרס בהישגיה של המערכת הביטחונית. "אין בעולם עוד מדינה בגודלה של ישראל היודעת לפתח ולבנות מטוס משלה, טנק משלה, טיל משלה, לווין משלה. לפתח קשב רחוק וראיית לילה צלולה", אמר הנשיא. "אתם, מקבלי הפרס, מאפשרים לביטחונה של ישראל לנסוק לגבהים, לצלול למעמקים ולדלות יכולות גנוזות. אתם מקנים לצה"ל ולזרועות הביטחון שלנו אמצעים המשדרגים את הכושר המבצעי לרמה המתקדמת בעולם. זו יכולת שלא ניתנת לרכוש בחוץ. זו יכולת היוצרת ייחוד הרתעתי וכושר הכרעה בזמן מבחן. אתם מאפשרים הצלת חיי לוחמים בחזית והגנה על חיי האזרחים בעורף. אתם מאפשרים להרחיק מלחמה ולקרב שלום".

 
1 | 2 | 3
 
פרס ביטחון ישראל מוענק לתא"ל (מיל') דני גולד, שיזם את פיתוח המערכת
פרס ביטחון ישראל מוענק לתא"ל (מיל') דני גולד, שיזם את פיתוח המערכת

צילום: אלון בסון, משרד הביטחון