יומן ארועים

Bookmark and Share
יאיר דורי, מפקד כוחות הנ"מ לשעבר, נפטר פורסם בתאריך 15.09.2012
תא"ל יאיר דורי, אשר פיקד על כוחות הנ"מ בתחילת שנות ה-2000, הוביל תהליכים משמעותיים במערך: מבצעיות ראשונה לטיל ה"חץ", הגנה על גבול הצפון לאחר יציאת צה"ל מלבנון והיערכות לטרור אווירי לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר. אתמול, הוא הלך לעולמו
מערכת אתר חיל-האוויר

תא"ל יאיר דורי, מפקד כוחות הנ"מ לשעבר, הלך אתמול לעולמו בגיל 55. את דרכו במערך הנ"מ הוא החל בגיל 18, ובמשך השנים התקדם בסולם הדרגות, פיקד על בית הספר לנ"מ (בו שירת גם בנו הבכור) ועמד בראש מחלקת הגנה קרקעית ונ"מ בחיל. בשנת 2000 מונה למפקד מערך הנ"מ, היום מערך ההגנה האווירית.

בשלוש שנות תפקידו כמפקד כוחות הנ"מ, הוביל תא"ל דורי ז"ל מהלכים מרכזיים במערך: עיצוב הגנת גבול הצפון לאחר יציאת צה"ל מלבנון, שילוב מערכות הנ"מ קצרות הטווח בלחימה במבצע "חומת מגן", פיתוח ושדרוג של מערכות והתמודדות עם איום הטרור האווירי לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר. "חשוב לציין שלטכנולוגיה נוצצת אין ערך בלי אנשים איכותיים שיתפעלו אותה", הדגיש פעם בראיון לבטאון חיל-האוויר.

בתקופתו, עשתה סוללת ה"חץ" הראשונה את צעדי הבכורה שלה. בספטמבר 2000, לראשונה מאז יצא הפרויקט לדרך ב-1988, הצליח החץ לפגוע במטרת הדמיה מושלמת של טיל סקאד הנורה לעבר ישראל, באמצעות יירוט חזיתי. "הצלחת הניסוי האחרון נתנה את החותמת הרשמית: ליחידת החץ של מערך הנ"מ יש יכולת מבצעית ראשונית", אמר אז תא"ל דורי ז"ל לבטאון חיל-האוויר. "אנשי 'חרב מגן', יחידת החץ של חיל-האוויר, יצטרכו להגיב ולהפעיל נכון את המערכת - איתור נכון של המטרה, יירוט מבוקר והתאמת המדיניות הרלוונטית למטרה".

תא"ל דורי ז"ל יחד עם אחיו, שהיה אף הוא קצין בכיר בחיל
תא"ל דורי ז"ל יחד עם אחיו, שהיה אף הוא קצין בכיר בחיל