יומן ארועים

Bookmark and Share
עפרוני חצה את העולם ונחת בביה"ס לטיסה פורסם בתאריך 24.09.2012
תגיות: בית הספר לטיסה , עפרוני , הדרכה
תוך ימים ספורים תסתיים עונת הנדידה, אך הסתיו המתקרב לא מנע מעפרוני אחד לעשות את כל הדרך מארה"ב לישראל. הוא יצא מהמפעל בתחילת ספטמבר, ואחרי אלפי קילומטרים באוויר ונחיתות בכל רחבי העולם, התקבל בביתו החדש בחיל-האוויר
לילך גונן וטל מיכאל | צילום: אלביט

בצבעי אדום ולבן בוהקים הוא מתקרב לדת"ק (דיר תת-קרקעי) החדש שלו. בדרך-כלל יורדים מן המטוס הקטן מדריך עייף ופרח-טיס מתרגש, אך הפעם היה זה זוג טייסים אמריקאים תשושים, בעשור הרביעי לחייהם. אין פלא שהם עייפים: כבר שבועיים שג'ים וקן נוחתים כל יום במדינה אחרת, מתקרבים כל פעם בצעד אחד לעבר סוף המסע - ממש כאן, בדרום היבש של מדינת ישראל.

"אני מגיע לכאן ומרגיש שיש לי חלק בשליחות", מחייך קן מלינס, שחצה את האוקיינוסים בשבועיים האחרונים כדי להביא לבית-הספר לטיסה את מטוס ההדרכה החדש. "זו זכות גדולה להביא את המטוס לכאן, ולתרום למפעל משמעותי כל-כך". במהלך דרכם הם עצרו כמעט בכל יבשת: בארה"ב, בקנדה, באיסלנד, באירופה ולבסוף כאן בבסיס חצרים.

"כל עפרוני מייצר לנו שעות טיסה רבות"
מאז נטישת מטוס העפרוני לפני כשנתיים, הורגש בבית-הספר לטיסה מחסור משמעותי במטוס הדרכה נוסף. העפרוני החדש שנחת בחצרים צפוי למלא את מקומו של המטוס שהוצא משימוש. "כל מטוס מייצר בעבורנו עוד שעות טיסה רבות", מספר רס"ן י', מפקד טייסת ראשוני קרב. "החניכים, אשר טסים בשלב הזה המון, זקוקים למטוס החדש כדי שימלא את החסר".

בפעמים קודמות, הגיעו הנה מטוסי ההדרכה בקבוצות ובמבנים, אך הפעם הגיע המטוס בגפו, כשקן וג'ים מנווטים ומתמודדים עם הקשיים שבדרך. "כשעברנו מעל האוקיינוס האטלנטי טסנו כשמסביבנו מינוס 50 מעלות צלסיוס", מספר ג'ים. "לא הדלקנו את החימום בכדי לחסוך בדלק, אז התלבשנו היטב וטסנו עם הזריחה כדי להתחמם עד כמה שניתן".

 
1 | 2
 
הטייסים האמריקאים יורדים מהעפרוני אחרי עשרות שעות טיסה
הטייסים האמריקאים יורדים מהעפרוני אחרי עשרות שעות טיסה