יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חדש למערך ההגנה האווירית פורסם בתאריך 14.10.2012
תגיות: מערך ההגנה האווירית , דורון גביש , שחר שוחט , בכירים
לאחר שלוש שנים עמוסות של יירוטים, פיתוחים טכנולוגיים, הקמת יחידות והתחדשות כללית, מערך ההגנה האווירית מחליף מפקד. מעתה, יעמוד בראשו תא"ל שחר שוחט: "למערך תפקיד משמעותי בשדה הקרב החדש"
שיר אהרון ברם | צילום: יונתן זלק

מערך ההגנה האווירית נמצא באחת התקופות המשמעותיות בתולדותיו. תוך זמן קצר התמודדו חייליו עם יירוטים ראשונים של רקטות, שדרוג יכולות והתחדשות של המערך כולו. היום, קיבל המערך גם מפקד חדש: תא"ל שחר שוחט, אשר התחיל את דרכו כלוחם ובמהלך השנים טיפס בסולם הדרגות ומילא שורה של תפקידים בכירים במטה ובשטח.

"למערך תפקיד משמעותי", אמר תא"ל שוחט, "הן בהגנה על העורף כחזית העיקרית המתהווה בשדה הקרב החדש, והן בהגנה על היכולות של צה"ל וחיל-האוויר על מנת לאפשר ולמצות את כוחו ההתקפי. מערך ההגנה האווירית הינו מערך לוחם, רלוונטי, תורם ופעיל בקשת רחבה של עימותים, בעשייה ובשגרה, במערכה שבין המערכות ובמלחמה".

מבחן התוצאה: 109 יירוטים
בשלוש שנים האחרונות, הוביל את השינויים הנרחבים במערך ההגנה האווירית תא"ל דורון גביש, שהיום מסיים כמעט 30 שנות שירות במערך. הוא צפה במערכות הנשק במערך הולכות ומשתכללות, ואף פיקד עליו כאשר "כיפת ברזל" רשמה הצלחה מבצעית ראשונה ויירטה גראד שנורה לעבר אשקלון. "עברנו תהליך מהפכני לארגון אסטרטגי ברמה העולמית", תיאר תא"ל גביש. "מדובר על התקדמות בכל מערכות הנשק, כתיבת תורת יסוד חדשה, חיזוק הקשר עם אנשי המילואים ועם המשפחות השכולות, שיתוף פעולה בינלאומי ובמבחן התוצאה – 109 יירוטים".

המטרה של השינויים במערך ההגנה האווירית היא להיערך לקראת האתגרים המתפתחים. "המזרח התיכון סוער ומשתנה", אמר מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל. "ספקטרום האיומים גדל ומורכבותם עולה. למערך ההגנה האווירית תפקיד חיוני בכל מרכיבי תפיסת הביטחון".

 
1 | 2 | 3
 
מפקד מערך ההגנ"א הנכנס, תא"ל שחר שוחט. "מערך לוחם ופעיל בקשת רחבה של עימותים"
מפקד מערך ההגנ"א הנכנס, תא"ל שחר שוחט. "מערך לוחם ופעיל בקשת רחבה של עימותים"