יומן ארועים

Bookmark and Share
הרגע שהאלוף אשל לא ישכח: מטס מעל אושוויץ פורסם בתאריך 07.04.2013
תגיות: שואה , שואה וזיכרון , אמיר אשל
לפני עשור טסו מטוסי קרב ישראליים מעל אושוויץ, נושאים על כנפיהם את הזיכרון הקולקטיבי ואת דגל תקומת העם היהודי. את המבנה הוביל מי שהיום הוא מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל – עבורו זה היה חלום שהתגשם
מערכת אתר חיל-האוויר

שלושה מטוסי קרב, מהמתקדמים ביותר בחיל-האוויר הישראלי, הגיחו מבעד לעננים. הם חלפו מעל אדמת אושוויץ, שם נרצחו באכזריות יותר ממיליון יהודים, ורעם המנועים התערבב בשירת "התקווה" המתחזקת על הקרקע. על רקע זה נשמע קולו של מוביל המבנה, אז ראש להק אוויר, תא"ל אמיר אשל: "אנו, טייסי חיל-האוויר הישראלי בשמי מחנה הזוועות, קמנו מאפר מיליוני הקורבנות, נושאים את זעקתם האילמת, מצדיעים לגבורתם ומבטיחים להיות מגן לעם היהודי ולארצו-ישראל".

"מתא הטייס נשקפה לי דמותו של גיהינום"
על הרגע הזה חלם האלוף אשל זמן רב, גם בשביל אמו עדנה, שמשפחתה נספתה בשואה. במשך שנים הוא שמר את הרעיון במגירה, עד שצצה ההזדמנות למימוש, חיל-האוויר הפולני הזמין את חיל-האוויר הישראלי להשתתף בחגיגות 85 שנה להקמתו. עוד באותו יום הציג האלוף אשל את הרעיון למפקד חיל-האוויר דאז, רא"ל (מיל') דן חלוץ. "זהו הביטוי המשמעותי ביותר לתקומה של העם הזה", הסביר לבטאון חיל-האוויר אז. "כחיל-אוויר, אנחנו הביטוי המוחשי ביותר לעוצמה של העם, ואין מישהו טוב מאיתנו לבטא את זה".

המשימה המשמעותית שחיל-האוויר המריא אליה התגלתה כלא פחות מורכבת מכל גיחה מבצעית. וכמו בכל מבצע צבאי, השלב הראשון היה הגדרת המטרה. "היו שתי שאלות מרכזיות שעסקנו בהן", פירט האלוף אשל, "אחת, איך אנחנו מבצעים את זה מבחינה מקצועית, ושנייה - איזה אלמנטים לאומיים ורגשיים אנחנו רוצים להדגיש? היכן אנחנו רוצים לעבור? מאיזה כיוון? איך מייצרים את התמונה הטובה ביותר? איזה טקסט מלווה את האירוע? וכמובן, מי הולך לטוס שם".

"מעל המקום הנורא הזה יעברו הנכדים ויצדיעו לאפר סביהם"
בסופו של דבר, נבחרו שישה נווטים וטייסים, שלכל אחד מהם קשר אישי לשואה. בבוקר המטס, לאחר שלושה ימים של שמיים כחולים ונטולי עננים, הם התעוררו למזג-אוויר קשה במיוחד. בתדריך לפני לטיסה, כך סיפרו אחר-כך, אפילו השמיכות רבות לא הספיקו כדי להתגונן מפני הקור העז. "אתם עומדים פה במקום המחריד ביותר בעולם", אמר אז שגריר ישראל בפולין, שבח וויס, לנוכחים על הקרקע שחיכו בסמוך למשרפות. "ומעל המקום הנורא הזה, שבו משלה ממשלת הלילה, יעברו הנכדים ויצדיעו לאפר הסבים והסבתות שלהם". למרות הקשיים, המטוסים הנמיכו טוס וחצו את השמיים, רגע לאחר הנחת הזר. "מתא הטייס נשקפה לי דמותו של גיהינום", כתב האלוף אשל בספר הזיכרונות של המסע. "מתא הטייס נראתה עוצמתו של העם היהודי, עמידה בכל מבחן".

התמונה הבלתי-נשכחת, שבה נראים מטוסי הבז הישראליים מעל מחנה ההשמדה, ממשיכה ללוות את צוותי-האוויר גם היום. "התמונה הזאת מתמצתת את מה שהעם הזה עבר בשישים שנה", אמר האלוף אשל. "מהאין הנורא והאפס המוחלט ועד לעוצמה שכזאת, יכולת וחוסן. זה מראה באמת מה העם הזה מסוגל לעבור".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
מטוסי חיל-האוויר מעל מחנה ההשמדה אושוויץ
מטוסי חיל-האוויר מעל מחנה ההשמדה אושוויץ