יומן ארועים

Bookmark and Share
טסים אל הלא נודע: סדנת הכנה מנטלית פורסם בתאריך 21.04.2013
במצב של לחימה לא פעם נאלצים צוותי-האוויר להתמודד עם תרחישים אליהם לא הוכנו מראש ועליהם לפעול בקור רוח על אף חוסר הידיעה. בדיוק על הקושי הזה עונה סדנת ההכנה המנטלית שהתקיימה בשבוע שעבר ברמת דוד
מיכל חיוט | צילום: יונתן זלק

הסירנה מפתיעה את צוותי-האוויר בשלהי שיחת חולין נינוחה בטייסת. רק בדרך למטוס מתגלים פרטי המשימה במלואם, ובעודם מעכלים את ההתרחשות, מהדהדות ברקע שמועות על שריפה באזור הטייסת עם פצועים רבים. השינויים רבים ובלתי צפויים, וזוהי רק תחילת היום.
מצב של לחימה מזמן לטייסות התמודדות עם מצבים לא פשוטים, שהם אינם פוגשים בשגרה. זמנים לחוצים ותכניות משתבשות, והצוותים נאלצים לפעול תחת חוסר-ידיעה מתמיד. מתוך אי הודאות הזו, נולדה סדנת ההכנה המנטלית שהתקיימה בשבוע שעבר בבסיס רמת-דוד, ומלמדת את לוחמי צוות-האוויר להיות מוכנים לכל תרחיש.

בסדנה, בניגוד לאימוני היום-יום בטייסת, לא הוכנו הטייסים והנווטים לדבר מראש, מעבר לעובדה כי יופתעו. "בדרך כלל כשאנחנו מגיעים לימי מילואים אנחנו יודעים הכל מראש", סיפר רס"ן (מיל') טל בתחילת היום, לאחר הגיחה הראשונה. "אנחנו יודעים מתי נטוס, כמה נטוס ומתי נחזור. היום רק אמרו לנו מתי להגיע, ואת השאר נגלה במהלך היום. זה יום מיוחד, אין הרבה ימי אימונים שעוסקים בהכנה מנטלית".

בדומה ללחימה אמיתית, לא ידעו הצוותים מתי ימריאו, עם מי, וכמובן שלא יכלו לתדרך מבעוד מועד, משום שלא ידעו מה תהיה משימתם. "יש משהו מאוד מעניין באווירת חוסר הוודאות הזו", מחייך סרן (מיל') עמרי, נווט מהטייסת. "בגיחה האחרונה ניתקו לנו חלק מהטילים וגם נאלצנו לתדרך על הקשר מהמסלול, ולא בטייסת כמו שאנחנו רגילים. הטיסה עצמה עברה טוב, אבל אנחנו כל הזמן מנסים לנחש מה תהיה ההפתעה הבאה".

 

 
1 | 2
 
"אנחנו כל הזמן מנסים לנחש מה תהיה ההפתעה הבאה"
"אנחנו כל הזמן מנסים לנחש מה תהיה ההפתעה הבאה"