יומן ארועים

Bookmark and Share
האלוף אשל: "עליונות אווירית - תנאי לנצחון" פורסם בתאריך 22.05.2013
מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל, נשא היום דברים בכנס לביטחון לאומי במכון פישר. בנאומו התייחס למתיחות המתגברת מול סוריה: "במלחמה הבאה נצטרך לתת מאה אחוז. הפעילות שלנו תהיה מהירה ועוצמתית מאוד"
טל מיכאל ושיר אהרון ברם

מפקד חיל-האוויר, האלוף אמיר אשל, נאם היום בכנס לביטחון לאומי במכון פישר שהתקיים בסימן 40 שנה למלחמת יום הכיפורים. בנאומו אמר האלוף אשל שאיום "מלחמת-פתע", כפי שהיה במלחמת יום הכיפורים, רלוונטי גם לישראל של 2013. "מלחמה בהפתעה יכולה להיוולד בהרבה מאוד תצורות, כולל אירועים בודדים שיחייבו אותנו להפעיל את כל הספקטרום של חיל האוויר תוך שעות", אמר האלוף אשל. "אנחנו נמצאים בסרט מלחמה אחר מזה של מלחמת יום כיפור. אנחנו כבר לא נלחמים מול צבאות או מדינות, אלא מול ארגונים, שבטים ועדות. זה מחייב יכולות אחרות לחלוטין שמתורגמות להיקף של יכולת הפעלת אש משמעותיות מצד חיל האוויר. ב-2013 אפשר לנצח במלחמה באופן משמעותי, אך אין יותר ניצחונות בנוק אאוט".

האלוף אשל הדגיש כי בשעת חירום יהיה זה חיל-האוויר שיוביל את המערכה כולה. "העליונות האווירית היא תנאי לנצח ולנצח מהר והיא בעלת חשיבות אסטרטגית עליונה", פסק מפקד חיל-האוויר. "לכן משטר אסד השקיע רבות כדי להשיג את יכולות ההגנה האווירית הטובות ביותר שיכול היה לקנות. מערכות כאלה הן לא רק איום אופרטיבי, הן גם מביאות לתחושת ביטחון שיכולה לגרום למדינות לעשות דברים שלא היו עושות אחרת. מדובר בנשק מדור שונה לחלוטין, שלא דומה למה שהיה בעבר. אך אין מערכת שאין לה פיתרון, השאלה היא רק מה המחיר".

בדבריו, הביע האלוף אשל חשש מחוסר היציבות בסוריה. "אם מחר מתמוטטת סוריה, אנו מוצאים את עצמנו בתוך קלחת, וארסנל הנשק האדיר שנמצא שם יזלוג לארגוני טרור. זה לא אומר שאנו מתכננים לפעול, אך בהחלט מוכיח שעלינו להיות ערוכים, חדים ומשופשפים. לכן אם במלחמת לבנון השנייה הפעלנו רק חלק קטן מהיכולות האלה, במלחמה הבאה נצטרך לתת מאה אחוז, כדי שהפעילות שלנו תהיה מהירה ועוצמתית מאוד".

 
1 | 2 | 3
 
"ב-2013 אפשר לנצח במלחמה באופן משמעותי, אך אין יותר ניצחונות בנוק אאוט"
"ב-2013 אפשר לנצח במלחמה באופן משמעותי, אך אין יותר ניצחונות בנוק אאוט"

צילום: סיון פרג'