יומן ארועים

Bookmark and Share
האורחים בתא הטייס: מפקדי "עוצבת הפלדה" פורסם בתאריך 04.06.2013
תגיות: יחשת"פ , היחידה לשיתוף פעולה , נץ (F-16) , טייסת "נשר הזהב"
צוותי-האוויר של טייסת "נשר הזהב" אירחו אמש מפקדים בכירים מהעוצבה המשוריינת "עוצבת הפלדה". זה לצד זה הם הצטופפו בקוקפיט הנץ, ולמדו להביט דרך נקודת מבטו של האחר. "הטיסה חידדה לי את ההבנה של חשיבות התרגול המשותף"
שיר כהן ושני פומס

את נווטי הקרב של טייסת "נשר הזהב" החליפו אמש אורחים מיוחדים: מפקדי "עוצבת הפלדה" שקיבלו הצצה נדירה לנקודת מבטם של צוותי-האוויר. כמו יתר הטייסים, הקפידו מפקדי "עוצבת הפלדה" על הלבוש הנכון בטיסה בנץ (F-16a/b): סרבלים ירוקים וחליפות ג'י, אך נעלי הלוחמים האדומות שנעלו הסגירו מעין באו. "הקשר הבין-אישי חשוב מאוד כי פעולות צה"ל מושתתות על שיתוף פעולה", הסביר אל"ם איציק בר, ששימש עד לאחרונה כסגן מפקד העוצבה. "הטיסה בנץ חידדה לי את ההבנה של חשיבות התרגול המשותף: באוויר דברים מתקדמים בקצב מהיר ומורכב יותר".

בעוד בכירי העוצבה נמצאים באוויר, פעלו לוחמי העוצבה בשטח ותרגלו שיתוף פעולה עם מטוסי הקרב. "דיברנו בקשר עם לוחמים מחטיבת הנח"ל שהיו ליד ערד וצפו בנו. מערכה אמיתית עשויה להיות דומה לזו", מתנבא סגן אופיר מטייסת "נשר הזהב", שארגן את המפגש. "בסופו של דבר המטרה של המפגש היא להכיר את המפקדים שמאחורי הקשר, ולהבין את הציפיות זה מזה".

ב"עוצבת הפלדה" הכפופה לפיקוד המרכז, פועלים יחד כוחות שריון, נח"ל, כפיר ותותחנים. ליצירת הקשר בין העוצבה הירוקה והטייסת הכחולה, אחראית היחידה לשיתוף פעולה (יחשת"פ), ששמה לה למטרה לגשר על הפערים בין חיל-האוויר ויחידות זרוע היבשה. "בסוף המפגש ישבו יחד כל המפקדים: מהעוצבה, מהטייסת והיחשת"פ. כל אחד הסביר כיצד נראים הדברים מהצד שלו", ביאר סגן אופיר. "לשם כך הבאנו את כולם לדבר באותו החדר, החל מהעוצבה שצריכה את הסיוע, דרך היחשת"פ המקשרת ועד הכוח המבצע, שהוא אנחנו".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
מפקדי "עוצבת הפלדה" קיבלו הצצה לנקודת מבטם של צוותי-האוויר
מפקדי "עוצבת הפלדה" קיבלו הצצה לנקודת מבטם של צוותי-האוויר

צילום: יונתן זלק