יומן ארועים

Bookmark and Share
ג'ורג' ליכטר, ממקימי החיל, הלך לעולמו פורסם בתאריך 04.08.2013
תגיות: מח"ל
ג'ורג' ליכטר, שהתנדב לחיל-האוויר במסגרת תכנית מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) וסייע רבות בפיתוחו, נפטר בשבוע שעבר בגיל 92. לאחר שירות בחיל-האוויר האמריקאי במלחמת העולם השנייה, הגיע להתנדב בחיל-האוויר שהיה אז בחיתוליו, וקיבל לידיו את ההדרכה על ראשוני מטוסי המסרשמיט
שיר כהן

אי-אז בשנות ה-40 וה-50, בעוד חיל-האוויר הישראלי צועד את צעדיו הראשונים, עמלו במרץ על התפתחותו מתנדבים מחוץ לארץ (מח"ל). המתנדבים שהיו בעלי ידע רב בתחום התעופה, היוו את ליבת כוח האדם והידע שהיה נחוץ להקמת החיל הצעיר. אחד המתנדבים הבולטים היה ג'ורג' ליכטר ז"ל, שנפטר בשבוע שעבר.

ג'ורג' ליכטר נולד בברוקלין שבארה"ב בשנת 1921 למשפחה יהודית. עם התבגרותו גילה עניין רב בתעופה ואהב ריגושים. לפני הגעתו ארצה להתנדב בחיל-האוויר הישראלי הצעיר, היה ליכטר טייס בחיל-האוויר האמריקאי שנלחם אז במלחמת העולם השניה: פחות ממאה טיסות מבצעיות מעל שמי אירופה הכבושה הספיקו לו כדי לקבל עיטורי מלחמה רבים.

בחיל-האוויר הישראלי התנדב ליכטר להדריך את קורסי ההסבה על מטוסי המסרשמיט הגרמניים בצ'כולסלובקיה. בין תלמידיו הרבים היו גם האלוף מוטי הוד ז"ל, לימים מפקד חיל-האוויר השביעי ואל"ם (מיל') דני שפירא, בוגר קורס הטיס הראשון (קורס 2-) בחצור. "יצאנו מקו המטוסים וג'ורג' ערך את הבדיקות האחרונות. המצערת לפנים, והמנוע מתעורר לחיים. אנו בהמראה, וכך גיליתי לראשונה את פרצופו האמיתי של המטוס הזה: כשפתח מנוע, הרים המטוס את זנבו ופנה חדות לשמאל, כשהוא מקשה מאוד על הטייס לשמור על כיוון בשעת ריצת ההמראה", מתאר אל"ם (במיל') שפירא את רשמיו מהטיסה עם ליכטר בספר "תולדות חיל-האוויר במלחמה לעצמאות". "טבילת האש עברה בשלום, ואני הרהרתי ביני לביני, כי למרות תדמיתו האיומה של המסרשמידט, 'אפשר לאלף את החיה הזאת'".

בין פועליו הבולטים ביותר של ליכטר ז"ל, ישנם מבצע "ולווטה 2" במסגרתו הטיס יחד עם האלוף הוד ז"ל ואל"ם (מיל') דני שפירא את מטוסי הספיטפיירים הגרמניים מצ'כוסלובקיה דרך יוגוסלביה לישראל.

ג'ורג' ליכטר. 1921-2013
ג'ורג' ליכטר. 1921-2013