יומן ארועים

Bookmark and Share
המראות בשעת ספיגה: בסיס פלמחים מתרגל פורסם בתאריך 31.03.2014
תגיות: בסיס פלמחים , תרגילים ואימונים , רציפות תפקודית
על הקרקע: תרחישי ספיגת טילים וכניסה למרחבים המוגנים. באוויר: כלי-הטיס של היחידות השונות פועלים כדי לעצור את האיום. כך יראו ימי לחימה בבסיסי חיל-האוויר במצבי חירום. החודש תרגלו אנשי בסיס פלמחים את תפקודם במלחמה הבאה
נדב ברגר

בבסיס פלמחים תרגלו החודש תרחיש מלחמה: בעוד על הקרקע נשמעות אזעקות ועשן מיתמר מכל עבר, באוויר פועלים כלי-הטיס ללא הרף כשהם מתרגלים את המשימות המבצעיות של כל אחת מהפלטפורמות. "מטרת יום האימון היא להכין את כל טייסות ויחידות הבסיס לעבודה בשעת מלחמה", אמר סגן מפקד טייסת התעופה, רס"ן אורן. "כל התרחישים שתורגלו נבנו על בסיס תחזיות אמתיות, לקחים מתרגילים קודמים ומתארים שהטייסות רצו לתרגל".

בבסיס פלמחים שוכנים זה לצד זה כלי-טיס בלתי מאוישים לצד מסוקי סער, ויחד הם תרגלו את ארסנל המשימות הרחב, כפי שיידרש מהם בשעת חירום: החל מחילוץ טייס נוטש וסיוע לכוחות הקרקע שביצעו מסוקי ה"ינשוף" של טייסת "החרב המתהפכת" ועד למשימות החוזי שביצעו כלי-הטיס הבלתי מאוישים (כטב"ם) ה"שובל" וההרמס 450 של טייסת הכטב"ם. "האתגר העיקרי בתרגיל היה להצליח לבצע את כלל המשימות שאליהן הבסיס נדרש תוך כדי מתאר ספיגה, מה שדרש מהטייסות נחישות ויצירתיות. עשינו זאת מתוך הבנה שבשעת מלחמה המעבר למצב ספיגה יהיה מהיר והפעילות תצטרך להתבצע תוך כדי", פירט רס"ן אורן. "המטרה שלנו היא להמשיך לקיים את הפעילות בדגש על הרציפות התפקודית", הוסיפה סג"ם אחינועם לוי, קצינת מבצעים במוצב השליטה המרכזי של הבסיס.

מי שהיה מנל"ח (מנהל הלחימה) בבסיס בעת התרגיל הוא תא"ל (מיל') שאול שפי, אשר שימש כמפקד הבסיס בין השנים 1983-1987. "אז זו הייתה רק תחילתה של תקופת המזל"טים (מטוס זעיר ללא טייס) והיום הבסיס כולו הרבה יותר מפותח ומשוכלל", סיפר תא"ל (מיל') שפי על ההבדלים בין התקופות. "האמצעים היום הם הרבה יותר מתקדמים, אבל מה שחשוב בעיקר זה האנשים שהיו טובים אז וטובים עוד יותר היום. יש פה מוטיבציה אדירה ומסורת ארגונית שאין דומות לה".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
כל התרחישים שתורגלו נבנו על בסיס תחזיות אמתיות
כל התרחישים שתורגלו נבנו על בסיס תחזיות אמתיות